IMac zamraża się sporadycznie - co kilka minut. Jak mogę to naprawić?


13

Kilka dni temu przeglądałem i pobierałem coś z Usenetu, kiedy mój iMac nagle zamarł, zmieniając się w nieznośną powolność. Po próbie tolerowania tego, co działo się przez 5 minut, mając nadzieję, że minie, w końcu poddałem się i ponownie uruchomiłem komputer ręcznie. Ku mojemu przerażeniu, przez około jeden dzień byłem nękany niekończącym się zablokowanym szarym ekranem startowym Apple, ale na szczęście następnego ranka zostawiłem go od restartu, aby później dowiedzieć się, że komputer zdołał uruchomić się z ekranem logowania, wszystko pozornie naprawione.

To było tło. Teraz mam inny problem: mój iMac naraża mnie na przerywane odcinki zamrażania; Będę pisać lub przeglądać w spokoju przez kilka minut, zanim wszystko się zablokuje, z wyjątkiem może tylko kursora. Po zakończeniu zawieszania komputer szybko wznawia pominięte operacje (pisanie itp.), Jakbyś oglądał szybko przewijane wideo. Każdy odcinek wiszący trwa od dowolnego miejsca od 5 sekund do minuty; co więcej, system wyświetla okno z informacją, że nie mam wystarczającej ilości miejsca na dysku dla pamięci, chociaż Finder konsekwentnie mówi mi, że mam ponad 30 GB miejsca (na dysku HD 250 GB). Jest jeszcze jedna ciekawostka: kiedy próbowałem użyć Aktualizacji oprogramowania, aby zaktualizować wszystko - próbując naprawić ten problem - po ponownym uruchomieniu powiedział, że nie może zainstalować ostatniej aktualizacji zabezpieczeń, ponieważ „nośnik źródłowy, z którego instalujesz się [jest?], Jest uszkodzony”.

Co powoduje moje problemy? Jak mogę je naprawić? W przeciwieństwie do poprzedniego powiązanego pytania, nie sądzę, aby miało to związek z Youtube lub moją przeglądarką; zamknięcie w pobliżu każdego okna, w tym Chrome, nie rozwiązało problemu ani nie złagodziło go w żaden sposób. Zastanawiałem się też, czy może to zrobić z czymś, co pobrałem - czy trojany powiązane z pobranym filmem mogą mieć coś wspólnego z tym problemem? Byłbym wdzięczny za pomoc w tym zakresie; to zamrożenie sprawiło, że znaczna część mojego przepływu pracy stała się praktycznie bezużyteczna i nie uważam się za zbyt doświadczonego komputerowo.

Odpowiedzi:


7

Jest bardzo mało prawdopodobne, że coś pobrałeś lub zepsułeś wszystko za jednym razem. Ponadto - przy co najmniej 4 rzeczy nie działa dobrze - chroń swoje zdjęcia i wiadomości e-mail na wypadek awarii sprzętu.

Gdy tylko jedna rzecz jest zepsuta - często warto szturchać, uczyć się, rozumieć, co się zepsuło i szukać rozwiązania tego jednego problemu.

W przypadku każdej grupy trzech lub więcej problemów istnieje jedno rozwiązanie, które zawsze działa (i często oszczędza dużo czasu):

  1. Wykonaj kopię zapasową wszystkiego, na co nie możesz sobie pozwolić, aby stracić i przekonać kogoś, kto jest nieco obeznany z technologią, aby sprawdzić, czy masz wykonalną kopię zapasową, którą możesz przywrócić w razie potrzeby.
  2. Wymaż komputer Mac i zainstaluj tylko czysty system z nośnika dostarczonego z komputerem Mac.

Dzięki temu szybko dowiesz się, czy sprzęt uległ awarii. Rozwiąże również prawie wszystkie problemy z oprogramowaniem. Po surfowaniu po Internecie i upewnieniu się, że jest on niezawodny, możesz uruchamiać aktualizacje, przywracać pliki osobiste i wiedzieć, że to tylko uszkodzenie oprogramowania.

Nie przejmuj się otrzymywaniem pomocy (nawet płatnej) od kogoś, kto rozumie rzeczy inne niż komputer. Dobra technika może usunąć i zainstalować Mac OS X w 10 do 30 minut. Dobra technologia może zająć od 4 do 4 dni, aby rozdzielić wszystkie rzeczy, które mogą być złe i powiedzieć, co się stało. Przy wielu problemach trudno jest określić, jaka była pierwotna przyczyna, a jaka była kolejna awaria.

Często jest to o wiele łatwiejsze i wydajniejsze po prostu posprzątać bałagan, zacząć od nowa i mieć oko na wszelkie oznaki powtarzających się problemów. Będziesz wtedy mieć lepsze dane na temat problemu. Będziesz także mieć kopię zapasową ważnych plików.

Ponieważ twój komputer nie jest w stanie stwierdzić, czy ma wystarczającą ilość pamięci do uruchomienia (lub naprawdę brakuje mu miejsca), nie możesz naprawdę ufać sobie, że się naprawi, dlatego właśnie podskoczyłem do tworzenia kopii zapasowych / przywracania dla każdej osoby w sytuacji, w której jesteś opisać. Ponadto, jeśli dokładnie określisz, co się zepsuło i czy poprawki były prawidłowe, jeśli zawiesi się lub nie dokończy poprawki - nadal będziesz w tej samej źle działającej sytuacji.

Powodzenia - niektórzy dobrzy ludzie udzielili odpowiedzi z wielką radą na temat tego, co może być nie tak. Chciałem rozważyć inne porady, ponieważ nikt (w tym ty) nie wspomniał o ochronie twoich plików danych.


6

Powinieneś sprawdzić dzienniki konsoli.

Mój komputer pokazał dokładnie te objawy. Dzienniki konsoli wyświetlały ten błąd:

kernel[0]: disk0s2: I/O error

Po ponownym sformatowaniu dysku twardego i zablokowaniu uszkodzonych sektorów odeszli na jakiś czas. Niestety, wrócili i wydaje się, że będę musiał wymienić dysk twardy, który prawdopodobnie nie działa.

W twoim konkretnym przypadku możesz skorelować czasy „jąkania” z błędami w dzienniku i ustalić, co powoduje zawieszanie się. Powodzenia.


3

Jeśli dzieje się to teraz regularnie, prawdopodobnie jest to uszkodzony komponent sprzętowy (który może kosztować, jeśli nie masz AppleCare (Pro Wskazówka: kup AppleCare i zarejestruj komputer TERAZ (chyba że Mac ma więcej niż 3 lata) )). Ale może to być po prostu uszkodzony system plików. Uruchom komputer z dysku instalacyjnego Mac OS X i uruchom Narzędzie dyskowe. Wybierz dysk twardy i uruchom na nim naprawę.

Jeśli jest to coś, co nie zdarza się często (tj. Zdarza się kilka razy z rzędu, ale w długich odstępach czasu, gdy w ogóle się to nie zdarza), może to być problem z ciepłem (możesz cieszyć się humorem w upale powodującym Mac do zamrożenia). Istnieje kilka monitorów temperatury, które mogą działać na pasku menu. Zainstaluj jeden z nich i miej go na oku. Jeśli cokolwiek zbliży się do temperatury około 175 ° F, oznacza to, że jest za gorąco. Ponadto, jeśli temperatura otoczenia w pomieszczeniu, w którym znajduje się komputer Mac, przekracza 95 ° F, prawdopodobnie temperatura wewnętrzna komputera Mac jest zbyt wysoka. Włącz klimatyzację, kup kilka i skieruj je na nią itp. Zrób wszystko, aby ją ochłodzić.

Należy również pamiętać, że długotrwałe nadmierne ciepło może spowodować poważne i trwałe uszkodzenie systemu.

Ale jeśli to nie jest ciepło, to prawdopodobnie sprzęt. Wykonaj kopię zapasową katalogu domowego i zanieś go do Apple.


1

Uruchom komputer z dysku DVD przywracania i sprawdź napęd. Gdy wszystko będzie w porządku, utwórz nowego użytkownika i sprawdź, czy problem występuje po zalogowaniu się do tego nowego (czystego) użytkownika.

Sprawa zniknęła? Problem z oprogramowaniem. Czas na próbę i błąd: przenieś wszystkie elementy Prefs i Support Application z biblioteki konta i sprawdź, czy problem zniknął. Przenieś elementy z powrotem w grupach, aż będziesz wiedział, który element / pref powoduje zawieszenie się. Zasadniczo musisz znaleźć różnicę między użytkownikiem pracującym a użytkownikiem zamrażającym.

Sprawa Problem nie zniknął? Co powiedział Bahamat. Zabierz to do naprawy.


1

Miałem ten sam problem z moim IMAC. Okazało się, że to zły dysk twardy. Miałem złe doświadczenia z barem Genius w lokalnym sklepie z jabłkami i lokalnymi dużymi sklepami, aby to naprawić. Zabrałem go więc do małego lokalnego warsztatu komputerowego. Zastąpili go nowym dyskiem twardym i od tego czasu jestem bardzo szczęśliwy. HTH.


Nadal mam problem i jego drugi iMac 21'5 "za 2 miesiące.
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.