Jak zachowuje się Time Machine, gdy dysk zapasowy zapełni się?


12

Powiedzmy, że mam określony folder, który nigdy się nie zmienił, w pierwszej kopii zapasowej, np. Moja kolekcja muzyki MP3 z 2009 roku (wiem, że moje ważne pliki powinny być zapisane gdzie indziej, ale to tylko przykład).

W jednym scenariuszu usunąłem folder, aw innym folder nadal znajduje się w moim folderze domowym.

Nie rozumiem, co to znaczy: najstarsze kopie zapasowe są usuwane, gdy dysk się zapełni.

Czy to oznacza, że ​​gdy na dysku nie ma już miejsca, Time Machine rozpocznie usuwanie mojej muzyki?

Oczywiście, jeśli nie ma już miejsca i Time Machine chce wykonać kopię zapasową nowych plików, musi coś usunąć. Ale co to dokładnie usuwa?

Odpowiedzi:


15

Z grubsza mówiąc, Time Machine usuwa pliki w tej samej kolejności co ty. (Z grubsza mówiąc, ma to związek z usuwaniem cogodzinnych kopii zapasowych, nawet jeśli istnieją starsze codzienne kopie zapasowe, i codziennie, nawet jeśli istnieją starsze cotygodniowe kopie zapasowe.)

Załóżmy na przykład, że tworzysz plik w styczniu i usuwasz go w lipcu, a TM tworzy kopie zapasowe przez cały ten czas. TM po raz pierwszy zobaczy i utworzy kopię zapasową pliku w styczniu. Od tego momentu, dopóki nie usuniesz pliku w lipcu, za każdym razem, gdy TM tworzy kopię zapasową, zauważa, że ​​masz plik, ale jest on już utworzony, więc nie można go ponownie skopiować. Umieszcza to jednak w każdej z tych migawek. Jak to robi bez ponownego kopiowania pliku, jest fascynujące, ale nie ważne tutaj. Chodzi o to, że plik znajduje się w każdej z tych migawek i nie zostanie usunięty, dopóki nie zostaną wszystkie. Chyba że jesteś mikro-managine TM, nie stanie się to, dopóki dysk nie będzie tak pełny, że TM musiała usunąć wszystko do lipca.

Innym sposobem na powiedzenie tego: chociaż skopiował plik tylko raz, widział go wiele razy i nie usunie go, dopóki nie zapamięta żadnego z tych obserwacji.

Bardziej precyzyjne zasady:

Time Machine nie tworzy kopii zapasowych plików, których nigdy nie widział. (Duh!) Jeśli utworzysz plik i natychmiast go usuniesz, zanim TM wykona następną migawkę, nie zostanie utworzona kopia zapasowa. Można to podsumować tak, jakbyś tego nie zachowywał, podobnie jak TM.

Time Machine definiuje godzinową kopię zapasową jako każdą migawkę, która nie jest pierwszą migawką tego dnia. Usuwa go, gdy ma 24 godziny lub gdy użyjesz opcji „Utwórz kopię zapasową teraz”, aby wymusić po nim 24 nowsze kopie godzinowe. Jeśli tworzysz plik, przechowuj go, aż TM wykona co najmniej jedną migawkę (nazwijmy go godziną), ale usuń go później tego samego dnia (lub przynajmniej przed pierwszą migawką następnego dnia), TM zachowa go przez 24 godziny. Można to podsumować jako: jeśli przechowujesz go przez godzinę, TM zachowuje go przez 24 godziny.

Time Machine definiuje codzienną kopię zapasową jako pierwszą migawkę dnia, który nie jest również pierwszym dniem tygodnia. TM zachowa to przez miesiąc. Można to podsumować tak: Jeśli zatrzymasz go na jeden dzień, TM zachowa go przez miesiąc.

Time Machine definiuje cotygodniowe tworzenie kopii zapasowych jako pierwszą migawkę tygodnia. Zamiast wdawać się w wojnę religijną, kiedy zaczyna się tydzień, TM odracza decyzję, czy migawka jest codzienną, czy cotygodniową kopią zapasową, dopóki migawka nie będzie miała co najmniej miesiąca. Do tego czasu nie ma to znaczenia, ponieważ będzie tak czy inaczej. Kiedy migawka ma więcej niż miesiąc, jeśli kolejna migawka ma mniej niż 7 dni wcześniej, nowsza jest codzienną kopią zapasową i jest usuwana. W przeciwnym razie jest to cotygodniowa kopia zapasowa i zostaje zachowana. Można to podsumować jako: jeśli przechowujesz go przez tydzień, TM zachowuje go do momentu zapełnienia dysku.

Zgodnie z powyższymi zasadami początkowa kopia zapasowa jest wykonywana pierwszego dnia tygodnia, niezależnie od tego, który to dzień. Kolejne „tygodnie” będą miały co najmniej 7 dni i mogą być dłuższe, jeśli nie pozwolisz TM na regularne tworzenie kopii zapasowych.

TM w rzeczywistości obserwuje, co robisz z plikiem, aby zobaczyć, jak agresywnie powinien go zachować. Im dłużej przechowujesz go przed usunięciem, tym dłużej TM zachowuje go przed usunięciem. Twoje działania dostarczają TM wskazówek, jak umieścić swoje pliki w jednej z czterech klas: pliki usunięte przed TM je zobaczyły, pliki usunięte przed pierwszą migawką następnego dnia, pliki usunięte przed pierwszą migawką następnego tygodnia oraz pliki przechowywane w weekend. Grupy te mają kolejno dłuższe okresy przechowywania, co odpowiada faktowi, że zawierają one pliki, które były przechowywane przez dłuższy czas przed ich usunięciem.

W każdej grupie TM tworzy kopie zapasowe plików w tej samej kolejności, w której je utworzyłeś, i usuwa je w tej samej kolejności, w jakiej je usunąłeś.

TM nigdy nie usuwa jedynej migawki. Jeśli usunął wszystkie migawki oprócz jednej, aby zrobić miejsce i nadal nie ma wystarczającej ilości, przerwie tworzenie kopii zapasowej. Lepiej mieć starą kopię zapasową niż żadną. Można to streścić w następujący sposób: Jeśli nigdy go nie usuniesz, TM również nie.


Dziękuję za odpowiedź. Wydaje się, że istnieje wiele nieporozumień dotyczących tego, jakie pliki można usunąć, a kiedy ...
alecail

2
Czy Apple gdzieś to udokumentowało?
alecail

1
Nie żebym o tym wiedział. Kiedy wprowadzono TM, poświęciłem dużo czasu na kopanie, szturchanie i szturchanie, aby dowiedzieć się dokładnie, jak to działa. Niektóre szczegóły, takie jak dokładnie to, co dzieje się, gdy migawka osiąga wiek jednego miesiąca, wymagały miesięcznych eksperymentów. Apple wydaje się myśleć, że nikt nie dba o szczegóły. Myślę, że się mylą. Jest to piękny i elegancki algorytm i zasługuje na lepszy opis niż tylko „działa”.
ganbustein


13

Time Machine zawsze zachowuje kopię zapasową bieżącego stanu zawartości woluminu źródłowego. Gdy dysk zapasowy zapełni się, rozpocznie usuwanie najstarszych stanów kopii zapasowej, aby zrobić miejsce. Jeśli zawartość folderu nie uległa zmianie, zachowa całą zawartość. Jeśli zawartość folderu zmieniła się w czasie, spowoduje to usunięcie najstarszego stanu zawartości. Tak więc w twoim przykładzie, jeśli usunąłeś niektóre pliki MP3 z tego folderu po pierwszej kopii zapasowej Time Machine, a Time Machine musiał usunąć kopię zapasową, aby zrobić miejsce dla bieżącej kopii zapasowej, nie będziesz już w stanie odzyskać usuniętych plików.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.