Bardzo niska wydajność w Yosemite na Mac mini spowodowana przez systemstatsd


9

Mam komputer Mac mini z końca 2009 roku, który zaczął działać bardzo słabo po pewnym czasie na Yosemite. Przykładowo Safari zajmuje około minuty.

To prawda, że ​​mam uruchomionych wiele zadań w tle (Dropbox, BitTorrent Sync, AirServer), ale to nie zmieniło się w porównaniu do przed aktualizacją do Yosemite.

Moim głównym podejrzanym jest bardzo wysokie wykorzystanie sieci. Proces kernel_task zużywa dużą przepustowość sieci LAN, od czasu do czasu pobierając 60 MB (to megabajtów) / s na kilka sekund, zanim spadnie do zera, bez wyraźnego powodu. Łączna wykorzystana przepustowość przekroczyła 14 terabajtów (!) Po kilku tygodniach bezczynności.

Mam serwer NAS, którego używam do udostępniania plików i kopii zapasowych, ale ponieważ proces wykorzystujący przepustowość to kernel_task, nie wiem, co myśleć.

Aktualizacja : Jako tymczasowe obejście mam ustawiony skrypt do systemstatsdregularnego czyszczenia wymienionych poniżej plików, ale główna przyczyna pozostaje nierozwiązana.

Dzisiaj zauważyłem trzy rzeczy:

  1. W ciągu trzech dni łączna liczba pobranych danych wynosi 3300 GB.
  2. Obecnie, mniej więcej co 12 sekund następuje wzrost aktywności sieci, gdzie coś maksymalizuje interfejs Ethernet na kilka sekund.
  3. Wychodząc z aplikacji BitTorrent Sync, numer 2 zniknął.

Moja teoria jest następująca: w BitTorrent Sync jest jakiś błąd, który powoduje, że wariuje w sieci, która sama w sobie zużywa sporo zasobów systemowych. To z kolei powoduje systemstatsdczkawkę, która powoduje ostateczne obciążenie systemu.


sprawdziłeś, kto korzysta z twojej sieci? czy możesz spojrzeć na monitor aktywności i konsolę, aby uzyskać więcej informacji o tym, co się dzieje?
Ruskes

użyj lsof -i w terminalu, aby uzyskać więcej informacji!
Ruskes

kernel_task korzysta z przepustowości, zgodnie z Monitorem aktywności. 1,7 TB w ciągu 22 godzin bezawaryjnej pracy. Nic innego się nie zbliża. Co ciekawe, systemstatsd zapisał na dysku 1,53 TB w tym samym okresie.
Frost

Dzięki, więc aby porównać mój systemstatsd wynosi 0 (zero) po 50 godzinach, Ostatni raz zrestartowałem się jak 2 tygodnie temu. Używanie normalne, takie jak Firefox (ta strona), dużo przeglądania, + Mail, + Skype tylko, aby wymienić główne. Dowiedzmy się więc, co robi Twój system.
Ruskes

Wspomniałeś także o uruchomieniu BitTorrenta - czy może to być powiązane?
Cullub

Odpowiedzi:


8

Sprawcą był rzeczywiście systemstatsd. Z tego, co rozumiem, proces ten generuje wiele statystyk systemowych, zrzuca je do pliku, który następnie analizuje. Z jakiegoś powodu plik ten nigdy nie został zresetowany, co spowodowało powstanie ogromnego pliku statystyk, którego analiza wymagała poważnych zasobów.

To, co zrobiłem, to zatrzymanie demonów analizy, sudo launchctl stop com.apple.systemstatsd sudo launchctl stop com.apple.systemstatsd.analysis

usuń plik zrzutu statystyk (który miał wtedy około 3 koncertów) cd /private/var/db/systemstats/ sudo rm snapshots.db

uruchom ponownie demony sudo launchctl start com.apple.systemstatsd sudo launchctl start com.apple.systemstatsd.analysis

Nigdy nie zorientowałem się, dlaczego ten plik zrzutu nigdy nie został wyczyszczony, ale podejrzewam, że ma to coś wspólnego z PRAM, więc dla pewności w końcu zresetowałem go, ponownie uruchamiając i naciskając CMD, ALT, P, R, gdy usłyszałem sygnał dźwiękowy rozruchu, aż usłyszano to po raz drugi.

Efektem końcowym jest Mac, który jest znacznie szybszy niż wcześniej. Mamy nadzieję, że zlikwidowanie PRAM wyeliminowało pierwotną przyczynę.

Dalsza lektura: Do czego służy snapshot.db?


1

Twój systemstatswydaje się być uruchomiony spod kontroli, które mogłyby wyjaśniać powolne działanie.

Proces systemstats służy do pobierania informacji o statystykach systemu i zużyciu energii

Dla porównania mam systemstatsd przy 0% wykorzystania procesora na moim MBA z Mavericks po 50 godzinach czasu procesora. A użycie dysku wynosi 18 MB (łącznie 45 GB), więc nie ma TB.

Możesz pomóc, resetując go.

Skopiuj wklej następujące w terminalu, który znajduje się w folderze Utility.

sudo killall systemstats

wprowadź hasło logowania, gdy zostaniesz o to poproszony.

Lub jeśli nie lubisz używać terminalu, skorzystaj z okna Monitor aktywności:

Wybierz błędny proces statystyk systemowych i wybierz przycisk (x), aby wymusić wyjście.

PS

Tak, są 2 procesy, systemstasts i systemstatsd.

*

Co może być tego przyczyną: Ogólnie rzecz biorąc, nie ma się czym przejmować, jeśli widzisz, że statystyki systemowe zwiększają Monitor aktywności lub górują przez krótki czas, a wiele standardowych funkcji komputera Mac może powodować jego tymczasowe pojawienie się. Na przykład proces statystyk systemowych jest uruchamiany na linii MacBooka, patrząc na opcję Zużycie energii z menu baterii OS X, a inni użytkownicy mogą to zobaczyć krótko podczas dostosowywania innych ustawień Energii. Problem pojawia się, gdy proces działa stale przy bardzo wysokim zużyciu procesora bez wyraźnego powodu.

  • Możesz sprawdzić zużycie energii, współczynnik naładowania baterii lub zresetować SMC.


-1

Mamy Maca z końca 2009 roku. Zwiększyłem pamięć z 2G do 8G i wydaje się, że to rozwiązało problem. Oczywiście kosztowało to 90 USD. Zamówiłem pamięć na Crucial.com i wykorzystałem ten bardzo przejrzysty film do instalacji (wymaga nieco uwagi i umiejętności technicznych, ale nie umiejętności zawodowych): https://www.youtube.com/watch?v=5KaHNLR6Aac

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.