Jak licencjonowane są efekty dźwiękowe w Final Cut Pro?


9

Jaką licencję mają efekty dźwiękowe Final Cut Pro?

Czy mogę umieścić je w niemocy?

Czy mogę na przykład używać ich w grze Flash?

Hipotetyczny:

Jeśli dystrybuuję własny edytor wideo, czy mogę dołączyć te efekty dźwiękowe?

Odpowiedzi:


4

Istnieje język mówiący, że nie można odsprzedawać dźwięków, ale masz licencję na korzystanie z nich bezpłatnie w przypadku niektórych bardzo specyficznych zastosowań i wcale nie w szerokich ogólnych warunkach.

Nie jestem prawnikiem

Zobacz sekcję poniżej z licencji dla ostatniej wersji / już wycofanej Final Cut Studio

c) Soundtrack Pro. Użytkownik może korzystać z treści plików audio Apple i stron trzecich (w tym między innymi wbudowanych plików dźwiękowych, próbek i odpowiedzi impulsowych) (łącznie „Treści audio”), zawartych w Oprogramowaniu Apple lub w inny sposób dołączonych do niego, bez opłat licencyjnych, aby tworzyć własne oryginalne ścieżki dźwiękowe do projektów filmowych, wideo i audio. Możesz nadawać i / lub rozpowszechniać własne ścieżki dźwiękowe, które zostały utworzone przy użyciu Treści audio, jednak pojedyncze pliki audio nie mogą być komercyjnie lub w inny sposób dystrybuowane samodzielnie, ani nie mogą być ponownie pakowane w całości lub w części jako próbki audio, dźwięk pliki lub łóżka muzyczne.

Prawie wszystkie licencje związane z Apple są umieszczane tutaj dość szybko po uruchomieniu (kaszel FCP X, kaszel)

Potrzebny byłby prawnik, który powiedziałby, czy osadzenie ich w grze flash byłoby objęte „projektami filmowymi, wideo i audio”. Można by mieć nadzieję, że jeśli twoja gra flash osadzi sekwencję filmową lub ścieżkę dźwiękową jako część narracji, wszyscy tutaj mogą to nazwać „na granicy” lub „w duchu”.

Samo pobieranie całych dźwięków (a nawet sampli tych dźwięków osobno i bez pomieszania) i używanie ich do akcji lub wydarzeń w grze flash wydaje się bardziej przypominać przepakowywanie jako próbek audio, które wydają się wyraźnie „poza granicami”.

Kupiłbym zestaw dźwięków, które są wyraźnie sprzedawane jako przeznaczone do użytku w oprogramowaniu, a nie coś przeznaczonego do oryginalnych ścieżek dźwiękowych, chyba że mój prawnik dał mi wyraźne zezwolenie.


1
To jest odpowiedź. Niesamowity haczyk. +1
Philip Regan

Eee, ta licencja była sprzed 5 lat i 4 edycje Final Cut Pro temu. Choć jest bardzo prawdopodobne, że nic się nie zmieniło, warto rozważyć sprawdzenie najnowszej licencji.
Odinulf,

To właściwie ostatnia licencja SERVER 2 z dnia 06.03.09 - mój błąd w opisie linku. Przeredaguję odpowiedź, aby to wyjaśnić. Jest to najnowsza licencja opublikowana przez Apple. (i jedyny, który można zobaczyć przed zakupem) Nie upuściłem $ na X, więc nie wiem, czy to się zmieniło.
bmike

Okej, to brzmi jak porządne wytłumaczenie.
Odinulf,

3

Jeśli dystrybuuję własny edytor wideo, czy mogę dołączyć te efekty dźwiękowe?

Bądź bardzo, bardzo ostrożny i skonsultuj się z prawnikiem i samą licencją, zanim przejdziesz dalej niż tylko hipotetycznie. Zazwyczaj „bez uprawnień” odnosi się tylko do składników w kolekcji, a nie do samej kolekcji.

Efekty dźwiękowe mogą być wolne od praw, ale można ich używać tylko we własnych projektach, takich jak gra Flash lub film. Połączenie efektów dźwiękowych w pakiecie oprogramowania Apple nie będzie jednak pozbawione praw, a hurtowa redystrybucja tych efektów dźwiękowych, nawet podzbioru, prawdopodobnie będzie stanowić naruszenie praw autorskich Apple'a, szczególnie przy włączaniu ich do konkurencyjnych produkt. Apple nie lekceważy naruszenia praw autorskich.


Trochę mam nadzieję, że uda mi się zapytać internet, ahaha
Harry

2
@Harry: Sprawy prawne naprawdę trzeba rozmawiać z prawnikiem, biorąc pod uwagę tragiczne i bardzo realne konsekwencje popełnienia błędu.
Philip Regan,

1
Byłbym nawet bardziej konserwatywny niż Phillip tutaj - istnieje język, który mówi, że masz licencję na używanie ich do ścieżki dźwiękowej, w której prawdopodobnie miksujesz dźwięki, a nie tylko je pakujesz lub próbujesz.
bmike

-4

Wszystkie efekty dźwiękowe Final Cut są nieodpłatne, możesz ich używać w dowolny sposób. (o ile legalnie uzyskałeś FCP)


1
Czy możesz podać źródło tego?
Nathan Greenstein

2
Wydaje mi się to nieco nonszalanckie. -1
bmike

1
To wydaje się być bardzo niebezpieczną radą -1
Ralph Shillington
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.