Debugowanie problemów z Wi-Fi na moim iPhonie


1

Czasami próbuję połączyć się z siecią Wi-Fi i tylko rzeczy, które łączą to IP Addressi Subnet Mask- pozostałe pola ( DNS, Router, Search Domains) są nadal puste. Mój iPhone pokazuje, że jest podłączony do sieci bezprzewodowej (trzy niebieskie paski w lewym górnym rogu), ale w tym przypadku nigdy nie mam połączenia.

Co się właściwie dzieje, kiedy dostaję Subnet Maski IP Address? Co mogę zrobić, aby rozwiązać problem? Wydaje mi się, że mam bardzo mgliste pojęcie o tym, jak rozwiązać każdy problem Wi-Fi oprócz „wyłącz wszystko i włącz ponownie”.


„Czasami próbuję połączyć się z siecią Wi-Fi ...” Czy możesz to rozwinąć. Czy to zawsze ta sama sieć ma problemy. Czy raz łączysz się pomyślnie, a innym razem to nie działa? Czy to sieć publiczna czy sieć pracy / szkoły?
styfle 11.06.11

Postaram się wyjaśnić / odpowiedzieć, ale iPhone nie ma żadnego zaawansowanego debugowania DHCP, a aplikacje, które robią to w App Store, są zazwyczaj wyciągane z powodu naruszenia interfejsu API, który mogą wywoływać. Aby naprawdę rozwiązać ten problem, potrzebujesz drugiego urządzenia lub komputera lub dostępu do routera.
bmike

styfle, może na 1/4 routerów uda mi się połączyć pomyślnie poprzez zrestartowanie routera lub mojego telefonu, reszta z nich nie działa, i tak, to zwykle są sieci publiczne.
Kevin Burke,

Odpowiedzi:


2

W skrócie - widzisz różnicę między lokalną siecią fizyczną a infrastrukturą IP potrzebną do kierowania pakietów z tej sieci lokalnej. Prawdopodobnie iPhone uzyskał adres IP i sieć za pośrednictwem BOOTP zamiast DHCP.

Najlepszym źródłem do rozwiązywania problemów jest ten artykuł Apple . Ponieważ jest to bardziej ogólne niż twoje pytanie - zajmę się trochę, aby omówić tło i niektóre koncepcje.

Trzy paski oznaczają, że Twój sprzęt może komunikować się ze sprzętem stacji bazowej. Będzie przekazywał pakiety i odkrywał wszystkie urządzenia podłączone do tej sieci. Ponieważ niektóre sieci nigdy nie są połączone z Internetem - potrzebujesz tylko adresu i maski sieci, ale nie innych informacji.

Po uruchomieniu podstawowego łącza z perspektywy sieci iPhone umożliwia trzy metody konfiguracji stosu sieci Wi-Fi IP4. Zauważ, że IPv6 i inne protokoły automatycznego wyszukiwania trasy, takie jak Bonjour, mogą pozwolić na pewne działanie, gdy DHCP zawiedzie - ale nie widzisz ich w preferencjach i nie wszystko będzie działać w tym przypadku.

Dzięki Static - jesteś sam i musisz znać wszystkie pola ręcznie. BootP to starsza metoda, by urządzenie pytało o informacje sieciowe z routera, a serwery DHCP zazwyczaj odpowiadają w przejrzysty sposób na każdy z żądań. (tzn. większość implementacji DHCP reaguje i dostarcza informacje, jeśli jest również pytana za pomocą protokołu BootP - DHCP ma więcej dzwonków i gwizdków, więc w dzisiejszych czasach jest to bardziej powszechne)

Jest to poprawna odpowiedź DHCP z serwera, aby odesłać dowolne, wszystkie lub żadne informacje, więc naprawdę musisz wiedzieć, jak skonfigurowany jest router, aby wiedzieć, czy informacje są tracone lub uszkodzone podczas wysyłania, czy router po prostu nie jest nie wysyłam tych informacji. W praktyce, jeśli router nie zostanie odebrany w odpowiedzi DHCP, router wysyła w odpowiedzi na żądanie telefonu dotyczące informacji DHCP, iPhone wysyła wszystkie informacje do urządzenia fizycznego, które odpowiedziało na żądanie DHCP i ma nadzieję na najlepsze.

W praktyce - prawie zawsze widzę, że pole routerów jest wypełnione (opcja DHCP 3) - więc najbardziej prawdopodobnym problemem, gdy tak się dzieje, jest awaria oprogramowania w routerze lub prosta zła sieć z powodu zasięgu, zakłóceń, przeciążenia lub niekompatybilności.

Wiele serwerów DHCP ma wyłączone BOOTP i nie odpowiada na żądania BOOTP, ponieważ klient kończyłby się niewystarczającymi informacjami, aby połączyć się i korzystać z Internetu. Niektóre klienty mogą początkowo używać BOOTP, a jeśli to nie zadziała, zażądają informacji za pomocą DHCP. Dzięki BOOTP tylko niektóre wstępnie zdefiniowane pola, takie jak adres IP i sieć (maska ​​podsieci), mogą być wysyłane do klienta, ale nie jest wymagane przejście geodezyjne poza siecią lokalną (Internet). DHCP ma wiele opcji zdefiniowanych dla klienta, takich jak routery (DHCP opcja 3) jako domyślna brama do Internetu, serwery nazw domen (DHCP Opcja 6) do rozpoznawania nazw DNS i wiele innych.

Jeśli masz dostęp do routera lub możesz eksperymentować w czasie i z innymi klientami Wi-Fi (telefonami, laptopami, tabletami), możesz być w stanie stwierdzić, czy router jest przeciążony / uszkodzony / zakłócony lub czy właśnie w ten sposób odpowiada na żądania DHCP - tylko z podstawowymi informacjami. Najprawdopodobniej - jeśli Twój telefon działa w innych sieciach, nie złamałeś go w tej samej sieci i możesz poczekać lub spróbować ponownie (co pomaga, jeśli przyczyną jest tymczasowa interferencja lub przeciążenie), lub trzymaj się z dala to WiFi, dopóki nie zostanie naprawione przez właściciela.

Wygląda na to, że urządzenia Apple używają ostatniej metody konfiguracji interfejsu (BOOTP lub DHCP). Ponadto wydaje się, że trzymają się tego ustawienia przez długi czas, nie próbując drugiej metody po kilku awariach.

Najlepszą kolejnością dla urządzeń klienckich byłoby DHCP najpierw i BOOTP w ostateczności. BOOTP jest obecnie użyteczny tylko dla urządzeń, które uruchamiają się (system operacyjny / instalacja) z sieci i nawet tutaj DHCP powinien być użyty do uzyskania pełnej konfiguracji klienta.


bmike: jeśli mam inne urządzenie (np. laptop), czy są jakieś narzędzia, których mogę użyć do debugowania połączenia?
Kevin Burke,

1
Rzeczywiście - na komputerze Mac lotnisko jest zwykle wymienione jako urządzenie en1 - zacznę od, sudo tcpdump -i en1a zobaczysz cały ruch, jaki laptop widzi w tej sieci. Będzie zajęty - po prostu patrz i poczuj. Kiedy iPhone się przyłączy - zobaczysz żądania ARP i być może zobaczysz wolumin w sieci. Może to być przeciążenie / nie jest pomocne - ale jest bezpłatne, a będziesz mieć laptopa, aby zobaczyć, jak pobiera informacje z tego samego serwera DHCP ...
bmike

Ponadto - oprogramowanie dla systemu Windows i Mac połączone z tym postem może być bardzo pomocne w debugowaniu problemów z DHCP. apple.stackexchange.com/questions/15784/…
bmike
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.