WindowServer wysoki procesor na Yosemite


128

To kontynuacja. Więc moja instalacja w Yosemite jest powolna - co robić?

Od czasu instalacji Yosemite jakiś tydzień temu moja maszyna jest bardzo powolna. Jestem programistą, więc często zmieniam okna / aplikacje. Zmiana aplikacji powoduje zawieszenie komputera przez 2 lub więcej sekund.

Po obserwowaniu Monitora aktywności widzę, że WindowServer zajmuje dużo procesora, gdy przenoszę okna, a także gdy używam tylko jednej aplikacji. Próbowałem zamknąć aplikacje, aby ustalić, który z nich jest przyczyną problemu, ale nie znalazłem jeszcze nic przydatnego.

Oto przykład.

Monitor aktywności pokazuje WindowServer na 37,6%.

Nawet teraz, gdy piszę, zmienia się między 10% a 20% użyciem. Piszę tylko!

Jak mogę to naprawić?

Odpowiedzi:


92

Miałem podobny problem z wysokim wykorzystaniem procesora w WindowServer, którym udało mi się wrócić do czegoś bardziej normalnego, usuwając wszystkie elementy z paska menu, które dokonywały aktualizacji rysunku o wysokiej częstotliwości.

W moim przypadku największym winowajcą był monitor sieci Little Snitch.


17
To też był mój problem. Crash plan i mały znicz często przyciągają do menu. Wyłączenie animacji pomogło.
afuzzyllama,

5
O Boże, dziękuję ... wyłączenie Monitora sieci działało przez pewien czas, ale wszystko zaczęło się od nowa. Po ustawieniu motywu ikony CrashPlan na „Brak animacji” wszystko jest tak szybkie, jak powinno.
Strayer

1
Mam problemy z tym, że cały mój WindowServer zaczyna się gwałtownie przyspieszać, co znacznie spowalnia mój komputer po otwarciu i przez pewien czas korzystam z dużego pliku PDF w wersji zapoznawczej. Po wylogowaniu i zalogowaniu wszystko znów działa szybko (to samo z małym monitorem sieci działającym również na pasku menu).
film42

Mogę potwierdzić problem z plikiem PDF. Wydaje się, że także mały znicz ma wpływ - od tej pory będzie go uważnie obserwował.
binaryanomalia

1
Czy jest jakiś sposób na debugowanie i sprawdzenie, które elementy menu powodują spowolnienie?
Wyłączyłem

26

Z tego, co już zebrałem, następujące informacje mogą pomóc ( znaleźć moje osobiste doświadczenia kursywą ):

  • Kontrola misji: wyłącz „Wyświetlacze mają oddzielne przestrzenie wyłączone”, wyłącz pulpit nawigacyjny. Pulpit nawigacyjny jako nakładka bardzo mnie spowolnił
  • Napraw uprawnienia do dysku, zresetuj Kontroler zarządzania systemem, zresetuj PRAM (Luis Mercado wyjaśnił to dobrze na https://discussions.apple.com/thread/6623697 ). Odniosłem z tym niewielki sukces, ale problem zaczął się później pojawiać
  • Zmniejsz efekty przezroczystości (jest to w Preferencjach systemowych> Dostępność w obszarze Wyświetlanie). Próbowałem tego, może poprawić wydajność, ale brakowało mi wyglądu, więc przywróciłem go z powrotem.
  • Wyłącz automatyczne przełączanie grafiki (Preferencje systemowe> Oszczędzanie energii). To była dla mnie najlepsza opcja, ponieważ tak naprawdę nie martwię się o zużycie energii, ale szczerze mówiąc, nie sądzę, że powinna istnieć taka potrzeba.

Nie znam jeszcze prawdziwego rozwiązania, miejmy nadzieję, że Apple naprawi to w 10.10.1.

edycja: zaktualizowałem do 10.10.1 i problem nadal występuje, więc myślę, że będziemy musieli poczekać dłużej lub kontynuować instalację.

edycja 2: Przejście na El Capitan znacznie to poprawiło, więc dla mnie nie jest to już problemem.


Dzięki, spróbuję tego. Czy masz ten sam problem?
Jake N,

Tak, jestem ... Proszę, daj mi znać o tym, co wydaje się dla ciebie pracować, jestem zainteresowany.
Scorchio,

1
Do tej pory wypróbowałem twoje pomysły, ale to było po ponownej instalacji OSX. Zrobiłem to w trybie odzyskiwania. Ponownie zainstalowałem OS X, nie sformatowałem i nie przeinstalowałem - to prawdziwy ból. Właśnie przeinstalowałem OS X i wydaje się, że do tej pory bardzo to pomogło!
Jake N,

Niesamowite. Samo wyłączenie pulpitu nawigacyjnego i „Wyświetlacze mają osobne przestrzenie” czyniło cuda. Naprawdę cierpiałem na moim Air 2013, a teraz jest jak zupełnie nowa maszyna.
villapossu,

1
Wydaje się, że z wersją 10.10.2 beta sytuacja wygląda nieco lepiej, ale wciąż występują pewne prawdziwe problemy w różnych momentach związane z przełączaniem aplikacji i opóźnieniem kursora na bluetooth, a także dużą aktywnością Spotlight. Również Safari jest wciąż trochę powolne + duże czarne „pola” pojawiają się w Safari od czasu do czasu (tak samo jak w x.0 i x.1). Masz szczęście po twojej stronie?
iluminuj

13

Wyłącz „Wyświetlacz ma oddzielne przestrzenie”

Cześć, spróbuj tego: Wyłącz opcję „Wyświetlacz ma osobne spacje”

Wyloguj się i zaloguj ponownie, sprawdź proces ...

wszystko w porządku?


1
Twoja sugestia poprawiła moją sytuację, ale nie rozwiązała problemu całkowicie ...
Scorchio,

Jestem taki sam, to trochę pomogło. Ale to wciąż okropne.
Jake N,

To nie jest rozwiązanie dla osób korzystających z wielu monitorów. Posiadanie tylko jednego paska menu przypomina powrót do Leoparda lub Lwa.
Krystian

Cóż, to naprawiło problem opóźnienia kursora w 2011 I7 MacBook Pro przy użyciu głównego wyświetlacza i drugiego wyświetlacza Hi Res. Bardzo miło, dziękuję
ort11

Działa to dla mnie dobrze, odznaczenie opcji „Wyświetlacze mają osobne przestrzenie” znacznie poprawiło wydajność. Jestem na siatkówce MBP i7 z 2012 roku.
Valerio Schiavoni,

9

Usunąłem moją starą odpowiedź, ponieważ okazała się ona tylko tymczasową poprawką (nawet jeśli w ogóle poprawką). Dzisiaj znalazłem coś, co wyjaśniło mi większość powolności, którą szczegółowo opisuję w tym linku:

Yosemite: Zoom dostępności + wiele monitorów = słaba wydajność

W jakiś sposób mój plik preferencji użytkownika com.apple.sidebarlists.plistuzyskał kilka kluczy o bardzo długich wartościach (wszystkie o nazwie Bookmark); długości wahały się od około 2,7 MB do 4,3 MB, co spowodowało, że rozmiar pliku preferencji był większy niż 11 MB. Wygląda na to, że ilekroć wystąpiła operacja, która wymagała dostępu do (sekwencyjnych) danych preferencji z tego pliku, odczytanie całego pliku spowodowało prawie całkowite zatrzymanie aż do zakończenia. (Kiedy patrzyłem na plik za pomocą edytora, doświadczyłem tej samej powolności podczas przechodzenia przez plik.) Usunięcie tego pliku wyeliminowało prawie całą powolność, której doświadczałem od czasu przejścia na Yosemite i nadal to robi.

Myślę, że mamy do czynienia z kilkoma różnymi problemami, które powodują spowolnienie Yosemite i każdy z nas może mieć jeden lub więcej z tych problemów. Wciąż widzę długie zrzuty gestów gładzika w moim dzienniku systemowym, które, jak uważałem, były przyczyną spowolnienia, ale teraz wydaje się spowalniać rzeczy tylko w określonych momentach (a także powodować, że przewijanie Firefoksa kończy się niepowodzeniem) po użyciu Firefoksa podczas; reszta maszyny wraca do normalnej prędkości.

Jeśli ktoś znajdzie to samo, a jeśli tak, to usunie ten plik preferencji, dobrze byłoby zweryfikować lub unieważnić to jako możliwą przyczynę, ponieważ rozwiązanie jest do tej pory tak pozornie nieuchwytne. Ta zmiana zrobiła dla mnie tak dramatyczną różnicę w korzystaniu z Yosemite, że mam nadzieję, że jest to rozwiązanie dla wielu innych osób cierpiących na spowolnienie od czasu przejścia na Yosemite.


OK, wciąż są wczesne dni, ale jak dotąd wydaje się, że to naprawdę zrobiło różnicę. Dzięki!
Alastair,

@Alastair - okazało się, że zajęło mi kilka prób, aby trzymać rozdęte klucze z dala od pliku wstępnego list bocznych (być może z powodu buforowania i braku pewności, kiedy plik został faktycznie przepisany), ale nie widziałem, aby problem powrócił po wielu tygodniach użytkowania i znacznie mi pomogło. Jedną z rzeczy, które znalazłem, pomogło powstrzymać to przed powrotem, było wyczyszczenie menu Ostatnie elementy, ponieważ w moim przypadku wiele problemów było związanych z Niedawnymi serwerami. Mam nadzieję, że to ci pomoże.
Zhora,

Po kilku miesiącach każdego poniżającego działania Yosemite to w końcu zadziałało. Każdy, kto ma ten problem, powinien przesłać raport o błędzie do Apple za pośrednictwem bugreport.apple.com
Ricardo Sanchez-Saez

Używam teraz 10.10.3. Kiedy dotarłem do 10.10.2, wzdęcie plików wydawało się mniejszym problemem, ale czasami nadal występuje. Kontynuuje z 10.10.3. Z tego, co widzę, zwykle dzieje się to, gdy łączę się z komputerem Mac partnera i mam jego dysk na pasku bocznym lub pojawia się na liście Ostatnie elementy . W ciągu ostatnich kilku dni wydaje mi się, że znów zwalniam, kiedy wzdycha. Zamykam wyszukiwarkę i usuwam pliki wstępne, które zwracają małe wartości, dopóki dysk sieciowy nie wróci. Zbieram szczegóły do ​​zgłoszenia błędów; opublikuj szczegóły, jeśli znajdziesz określone rzeczy, które wydają się powodować.
Zhora

6

Mój komputer ma ten sam problem, co zrobiłem, to odinstalowałem Google Chrome, a potem wszystko idzie gładko.

Może ci to nie pomóc, ponieważ jesteś programistą i możesz polegać na Chrome


1
Dla mnie jest to również spowodowane przez Chrome. Po zamknięciu zużycie procesora przez WindowServer spada średnio poniżej 5%.
klacz

Zamknij chrome, otwórz ponownie i kliknij cmd + shift + t, aby odzyskać wszystkie karty, jeśli są zamknięte. To dla mnie rozwiązanie. Przesłano raport o problemie do Chrome, wszyscy powinniście zrobić to samo, aby Google został zauważony i naprawił to.
Lukas


3

dla mnie winowajca używał nowego systemowego ciemnego trybu Yosemite (Ustawienia systemowe-> Ogólne-> używaj ciemnego paska stanu i dokowania). Przejście z powrotem do trybu jasnego zmniejszyło dla mnie obciążenie WindowServer z> 100% do 2-7%. Więc jeśli to włączyłeś, sprawdź to. ;-)


W której to było aplikacji?
Jake N

ma cały system od Yosemite. Ustawienia systemowe-> Ogólne; Nic konkretnego aplikacji
przytul

Ah, tak. Dlatego nie mogę tego znaleźć. Wróciłem do starej wersji.
Jake N

dziwne. wyłączyłem tryb ciemny, a użycie procesora przez Windowserver spadło o około 33%. włączyłem go z powrotem i pozostał niski. teraz zastanawiam się, czy wróci do góry, jeśli pozostawię go w trybie ciemności. chyba się dowiem.
bunnyhero 15.04.15

2

CrashPlan Tray jest zdecydowanie jednym z winowajców wysokiego zużycia procesora. Pomaga wyłączyć animacje w preferencjach zasobnika.

Ale nadal nie rozwiązało to dla mnie problemu. Jedyną rzeczą, która rozwiązuje to może przez tydzień, jest pełne ponowne uruchomienie. Następnie maszyna po prostu staje się powolna i musi zostać ponownie uruchomiona. Powrót do Windows95 yay! Apple powinno coś z tym zrobić - ale nie, problem wydaje się istnieć od zawsze. Powinni przynajmniej dostarczyć instrukcje / aplikację do debugowania tego i znalezienia zewnętrznego winowajcy, jeśli jest to zewnętrzna aplikacja. Ale coraz częściej zaczynam myśleć, że chodzi głównie o to, że WindowServer jest zaplątany w siebie, zaostrzony przez aktualizacje paska zadań innych aplikacji itp.


2

Problem ten występował do czasu aktualizacji do OS X 10.10.2. Teraz mogę pracować przez wiele tygodni bez ponownego uruchamiania, a animacje okien pozostaną płynne, a proces WindowServer nie będzie zużywał dużo procesora.


Czy to ostatnia aktualizacja?
Jake N,

Według MacRumors został wydany 27 stycznia 2015 r.
Elias Zamaria

1

Jak wspomniano w większości odpowiedzi, może to wynikać z twojego paska menu. Doświadczyłem tego samego zachowania i usunąłem pasek menu iStat oraz Little Snitch, a potem sytuacja znacznie się poprawiła.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.