Sprzedaż Macbooka Pro - usuwanie z niej danych osobowych


12

Niedawno uaktualniłem do MBP 2011 i nareszcie wszystko gotowe. Czas sprzedać mój poprzedni MBP. Skopiowałem już wszystkie dane, które chcę zachować, i usunąłem oczywistych podejrzanych.

Jakie jest preferowane podejście do przygotowania używanego komputera Mac do sprzedaży nieznanej firmie trzeciej, która nie obejmuje całkowitego wyczyszczenia i ponownej instalacji?
Jeśli to możliwe, chciałbym zostawić na nim aktywowane programy. (Być może jest to okropny pomysł i sprzeczny z przygotowaniami do odsprzedaży.)
Czy wystarczy utworzyć nowego użytkownika, zalogować się jako ten użytkownik i usunąć poprzedniego użytkownika?

Przepraszam za podstawowe pytanie; Zdaję sobie sprawę, że opcja nuklearna jest prawdopodobnie zaleceniem, ale myślę, że pomogłoby mojej wartości odsprzedaży pozostawić aktywowane oprogramowanie na miejscu.


3
Rozważ dwie rzeczy. Jeśli sprzedajesz maszynę komuś bez nośnika w celu jej ponownej instalacji i posiadania tej aplikacji - co się stanie, jeśli ulegnie awarii lub popełni błąd? Postępuj właściwie, upewniając się, że kupujący dokładnie rozumie, co otrzymuje. Zastanów się także, czy ludzie, którzy stworzyli oprogramowanie, które sprzedajesz, postępują właściwie. Każde oprogramowanie, które kupiłeś, prawie na pewno ma licencję określającą, co powinieneś zrobić w tym przypadku. Skontaktuj się z prawnikiem, jeśli nie jesteś pewien, co posiadasz i do czego masz jedynie licencję.
bmike

@bike, biorąc pod uwagę podane tutaj punkty licencyjne i przywracania, jasne jest, że próba „spakowania” zainstalowanego oprogramowania jest błędna. Mając to na uwadze, zaakceptuję odpowiedź @ petruza, ponieważ zapewnia ona najczystsze podejście do usuwania danych :-)
Bennett Dill

:-) Odpowiedź @ petruza jest bardzo dobra - cieszę się, że masz wiele do wyboru. Zawsze możesz sprzedawać oryginalną płytę CD z systemem operacyjnym i dołączone oprogramowanie wraz z komputerem Mac. Po prostu nie przechowuj kopii dla siebie i nic ci nie jest.
bmike

@bike „Skontaktuj się z prawnikiem”? Poważnie?
endolith,

Odpowiedzi:


12

Jeśli naprawdę martwisz się, że następny właściciel odzyska pliki, co można zrobić nawet po opróżnieniu Kosza, powinieneś sformatować dysk:
Otwórz narzędzie dyskowe, wybierz dysk, wybierz erasekartę i kliknij security options, a następnie wybierz inny następujący:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Nie wiem, dlaczego sprzedaż nie obejmuje czyszczenia i ponownej instalacji, ale nie rozumiem, dlaczego nie powinna tak być, ponieważ komputer Mac zawsze ma licencjonowany system operacyjny, po prostu sformatuj dysk i zainstaluj ponownie MacOS, a ty gotowy.

Nie możesz skasować dysku, na którym jesteś aktualnie uruchomiony. Musisz uruchomić z zewnętrznego dysku z zainstalowanym systemem Mac OS X lub z instalacyjnego dysku DVD.


11

Powinieneś wyczyścić i zainstalować ponownie. Powody:

  • dane osobiste. Każdy może podłączyć komputer Mac w trybie dysku docelowego i skopiować cały dysk twardy do późniejszej analizy. Nawet jeśli plik zostanie usunięty przez opróżnienie Kosza lub za pomocą polecenia unix „rm”, istnieje możliwość jego odzyskania (ponieważ usunął tylko odwołanie do sektorów dysku twardego i nie wyczyścił sektorów).

  • aplikacje - jeśli masz jakieś aplikacje, prawdopodobnie zechcesz później z nich korzystać. Jeśli sprzedałeś MacBooka razem z nimi, kupujący również z nich skorzysta - podwójna instalacja zwykle oznacza wyłączenie legalnego klucza aktywacyjnego.

  • dzięki czystej reinstalacji usuwasz wszystko - na przykład /Library/Application supporttakże, gdzie wiele aplikacji zapisuje niektóre informacje (nieosobowe, ale i tak).

  • inny przykład - logfilesw /var/logkatalogu. Oto mnóstwo informacji, które można z nich uzyskać (na przykład adresy e-mail) i tak dalej ...

  • usunięcie katalogu domowego po prostu nie wystarczy (patrz wyżej).

  • jak już powiedział @Petruza - jedynym sposobem jest wyczyszczenie całego dysku twardego i ponowna instalacja OS X.


Dobre punkty w bazie danych plików dziennika. Nie wiem, czy którykolwiek z moich komputerów Mac kiedykolwiek zalogował adres e-mail (właśnie sprawdziłem kilka), ale mobilne nazwy kont i inne rzeczy z pewnością są domyślnie logowane. Niezależnie od wybranej metody wymazywania przed ponowną instalacją można wykonać srmi usunąć wolne miejsce w Narzędziu dyskowym. Wydaje mi się, że jest to rozmowa osobista - czy możesz szybciej posprzątać aplikacje, które chcesz opuścić, czy wyczyścić raz i ponownie zainstalować / zaktualizować te aplikacje. Widzę, jak niektórzy są szybsi, ale nie ma uniwersalnej najlepszej opcji.
bmike

/ var / log / maillog - rejestrowanie adresatów wiadomości e-mail, ale tylko przy użyciu wewnętrznego smtp. (nie jest to częsty przypadek - ale w każdym razie) :)
jm666

Shazam! nawet nie pomyślałem o skonfigurowaniu smtp. Pokazuje, jak skomplikowane może być rejestrowanie - szczególnie w przypadku nowych baz danych dziennika, a nie starych, płaskich plików.
bmike

1
Dzięki za odpowiedź, tego rodzaju informacji szukałem pierwotnie, ale byłem przekonany, że wyczyszczenie maszyny jest najlepszym wyborem, ponieważ „łączenie” moich zainstalowanych aplikacji było złym pomysłem z kilku powodów ...
Bennett Dill

3

Po utworzeniu nowego użytkownika i usunięciu starego, przynajmniej wyczyść wolne miejsce, aby bezpiecznie usunąć swoje dane. Można jednak pobrać wiele danych z pozostałych (na przykład tymczasowych) plików. Tak więc jedyną bezpieczną opcją jest pełne czyszczenie. I pamiętaj o sparowaniu sprzętu z innymi urządzeniami / usługami sieciowymi (Bluetooth, adres MAC itp.).


1

Możesz wymazać dysk twardy, wkładając instalacyjną płytę DVD z systemem Mac OS X i uruchamiając stamtąd. Następnie, gdy to się uruchomi, przejdź do Narzędzia dyskowego w Narzędziach tuż po wybraniu języka. Oto artykuł pomocy technicznej Apple na temat usuwania i ponownej instalacji systemu operacyjnego.

http://support.apple.com/kb/ht1820

Pozostawienie oprogramowania wymagającego uwierzytelnienia użytkownika na komputerze, który zamierzasz sprzedawać, jest nielegalne. Przy zakupie tego oprogramowania zgadzasz się z jakąkolwiek firmą programistyczną, że nie nadużyjesz liczby zakupionych licencji użytkownika. Pozostawiając na swoim komputerze, aby „zwiększyć” wartość nadużywasz oprogramowania firmy TOS.

Dodatkowo, jeśli skopiowałeś te aplikacje na nowy komputer i jeśli sprzedajesz starą z aplikacjami nadal autoryzowanymi, mogą one „zadzwonić do domu”, a numer seryjny można oznaczyć, a wszystkie aplikacje aktywowane za pomocą tego numeru seryjnego można dezaktywować.


Być może lepiej byłoby komentować, że większość oprogramowania jest licencjonowana dla jednego użytkownika, a nie usuwanie oprogramowania z komputera, którego już nie posiadasz i utrzymywanie oprogramowania może mieć konsekwencje prawne. O ile ty lub pytający nie posiadacie faktycznej porady prawnej właściwej dla lokalizacji plakatu - bezpiecznym rozwiązaniem jest usunięcie komputera Mac i pozostawienie zainstalowanego oprogramowania, które sprzedajesz za pomocą urządzenia.
bmike

1

Inny użytkownik miał podobne pytanie - sprawdź tam odpowiedzi.

Jak zainstalować aplikacje w systemie Snow Leopard po ponownej instalacji i nadal utrzymywać komputer MacBook w stanie przed pierwszym uruchomieniem?

W skrócie - możesz założyć konto „testowe”, aby usunąć dane osobowe i aplikacje, których nie chcesz przenieść. Następnie możesz uruchomić wszystkie aktualizacje i pozostawić wszystko tak, jak chcesz, i przywrócić pierwsze uruchomienie nowego nabywcy.

Pamiętaj, aby cofnąć autoryzację iTunes na tym komputerze, sparować bluetooth i sieci / zapomnieć hasła sieciowe. Jeśli chcesz być wyjątkowo dokładny, możesz usunąć stare pliki dziennika i raporty o awariach. Aplikacja na konsolę pozwoli ci pogrzebać i sprawdzić, czy coś Cię niepokoi. Nie usunęłbym po prostu całego katalogu (ponieważ niektóre z tych katalogów mają specjalne uprawnienia, a system zawiedzie w trudny do zrealizowania i naprawienia sposób, jeśli brakuje katalogu zawierającego plik dziennika). Zwykle sam plik dziennika zostanie odtworzony w przy następnym uruchomieniu, ale programy obsługujące pliki ogólnie zakładają, że katalogi zostały poprawnie skonfigurowane i nie utworzą całych katalogów.


bardzo interesujące ... ale aby grać bezpiecznie, wolałbym mieć proste rozwiązanie zerowania jako pierwszy krok.
cregox

0

Kiedy sprzedajemy nasze stare komputery Mac w pracy, używam niszczarki danych i wykonuję czystą instalację systemu operacyjnego. Wydaje się, że działa, do tej pory nie miałem żadnych skarg

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.