Dlaczego iMessages pojawiają się na iPadzie, ale nie pojawiają się na moim telefonie?


9

Myślę, że mam wszystko skonfigurowane poprawnie, ale losowo w tym tygodniu miałem kilka wiadomości na iPadzie i nigdy nie dotarły do ​​mojego iPhone'a. Więc nawet nie wiedziałem, że mam wiadomość, dopóki nie spojrzałem na iPada.

Zauważyłem też, że nie wszystkie moje iMessages są wyświetlane na iPadzie. Czy ktoś może pomóc? Czy ma to związek z moją kopią zapasową iCloud? Nie jestem z tym wszystkim świetna!

Odpowiedzi:


5

Miałem ten sam problem. Patrząc Ustawienia> Wiadomości> Wysyłaj i odbieraj zarówno na iPadzie, jak i iPhonie, mój numer telefonu był wymieniony w obszarze „Możesz się z nami skontaktować przez iMessage o” na obu urządzeniach i był wyszarzony na iPhonie, ale zaznaczony na iPadzie.

Poprawka polegała na:

(a) stuknij numer telefonu na stronie Ustawienia iPada ( Ustawienia> Wiadomości> Wysyłanie i odbieranie> Dostęp do iMessage ). To usunęło zaznaczenie obok numeru i

(b) na iPhonie wyłączono i ponownie włączono iMessage ( Ustawienia> Wiadomości ), a następnie włączono numer telefonu ( Ustawienia> Wiadomości> Wyślij i odbierz , a następnie stukając numer telefonu można uzyskać dostęp przez iMessage na stronie ustawień.

Powiadomienie zostało następnie pokazane na iPadzie:

Twój Apple ID i numer telefonu są teraz używane w iMessage na nowym iPhonie.


1

Zalecam, aby najpierw wyłączyć i ponownie iMessage. Zrób to na obu urządzeniach:

  1. Wiadomości> iMessage (Wyłącz)

  2. Wiadomości> iMessage (Wł.)

Następnie sprawdź adresy i numery telefonów, które zarejestrowałeś, aby otrzymywać iMessages:

  • Wiadomości> Wyślij i odbierz

Upewnij się, że wszystkie adresy zarejestrowane na iPadzie są zarejestrowane w telefonie i odwrotnie.


0
  1. Rozumiemy, że wiadomości, które widzisz na iPadzie, są raz wysyłane na zarejestrowany adres e-mail, a te, które widzisz na telefonie, są wysyłane na zarejestrowany numer telefonu. Użyj następującego ustawienia i powinieneś zobaczyć wszystkie wiadomości na telefonie, ale wszystkie mogą nie być widoczne na iPadzie.

  2. Wygląda na to, że iMessage na iPadzie jest zarejestrowany z twoim identyfikatorem poczty, ale twój telefon nie. Więc po prostu przejdź do Ustawienia> Wiadomości> Wyślij i odbierz> „Dodaj kolejny e-mail”.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.