Jakie są te znaki z klawiatury OS X?


2

Nigdy wcześniej nie widziałem tych postaci i nigdy nie widziałem ich w akcji.

Czy ktoś wie, czym jest i do czego służy?

Może ktoś ma tę ciekawostkę ...

Opcja + Shift + 6

Opcja + Shift + 5


PS Google czyta je jako fi i fl (dwa osobne znaki), znalezienie odpowiedzi w wynikach wyszukiwania to wielki ból.
henryaaron

Google odczytuje je jako dwa osobne znaki, ponieważ są to dwa osobne znaki… wyobraź sobie, jak źle byłoby skopiować / wkleić findlub findze strony internetowej i uzyskać dwie różne strony wyników…
ghoppe

@ghoppe W rzeczywistości są one jednym znakiem podczas wprowadzania, ale Google konwertuje je na ekwiwalent dwóch znaków, ponieważ pojedyncze znaki dla tych rzeczy nie powinny być już używane.
Tom Gewecke

Odpowiedzi:


7

Są to U + fb01 i fb02, Latin Small Ligature Fl i Fi. Są one naprawdę w Unicode tylko dlatego, że były zawarte w starszych 8-bitowych zestawach znaków, takich jak MacRoman, ale nie powinny już być używane do niczego. W nowoczesnej technologii takie ligatury są tworzone za pomocą czcionek na podstawie kodów leżących u podstaw oddzielnych znaków, co powinno zostać wprowadzone zamiast zmiany opcji 5/6.


4

Nazywa się je ligaturami i pochodzą z czasów składu metalu. 2 litery, które zwykle występowały razem, zostałyby wykute jako jeden kawałek metalu. Obecnie na komputerze są czasami dołączane do czcionek, aby stworzyć bardziej przyjemną grupę liter. Nie są to znaki specjalne, tak naprawdę powinny to być litery f i narysowane razem.


3
W rzeczywistości ligatury nie zostały wymyślone z typem metalu, istnieją już od rozwoju pisania. Sumeryjskie pismo klinowe miało podwiązki. Odręczne manuskrypty wykorzystywały wiele ligatur, w tym et(łacińskie dla i ), które rozwinęły się w ampersand &.
ghoppe

2

Są to U + FB02 LATIN SMALL LIGATURE FL i U + FB01 LATIN SMALL LIGATURE FI, które są ligaturami zakodowanymi jako osobne znaki. Według często zadawanych pytań na temat ligatur w Unicode , „istnieją one zasadniczo w celu zapewnienia zgodności i trippingu z zestawami znaków innymi niż Unicode” oraz „Ich użycie jest odradzane”. Jednak w wielu kontekstach są one jedynym sposobem na uzyskanie takich ligatur.

Zaawansowane oprogramowanie do renderowania może być w stanie mapować pary znaków, takie jak „fi” i „fl”, napisane przy użyciu normalnych znaków Ascii, na glify ligatur, zwykle w zależności od ustawień oprogramowania. Jednak większość edytorów tekstu i edytorów tekstu nie może sobie z tym poradzić.

W zależności od czcionki możesz mieć dobre powody, aby używać ligatur. W niektórych czcionkach, np. Kombinacja „fi” wygląda źle (być może z „f” prawie uderzającą kropkę „i”), chyba że zastosowana zostanie ligatura.

Jednak skróty klawiaturowe dla znaków ligatur nie są zbyt przydatne. Jeśli zdecydujesz się użyć takich znaków, zwykle lepiej jest wpisać tekst normalnie, a następnie uruchomić globalne zastępowanie, w którym np. „Fi” i „fl” (a może „ffi” i „ffl”) są zamieniane na znaki ligatur.


Myślę, że może być również dobry powód, aby nie używać takich znaków, a mianowicie w celu umożliwienia wyszukiwania tekstu.
Tom Gewecke

@TomGewecke Na moim komputerze ⌘F fi znajduje oba i ⌘F fi znajduje oba
henryaaron

Co się stanie, gdy szukasz tylko f? Czy znajdujesz znaki ligatury fl i fi?
Tom Gewecke

@TomGewecke najwyraźniej nie
henryaaron

-1

Rybitwa do wyszukiwania to ligatura

fl i fi są ligaturami, tzn. dwa znaki są ze sobą połączone jako jedna rzecz (Wikipedia mówi glif). Tak właśnie myślą składacze, aby tekst wyglądał lepiej, więc pomysł na projekt sprawia, że ​​fl wygląda lepiej, że fl i fi lepiej niż fi

Wydaje mi się, że jedyną rzeczą, do której wyraźnie ich użyłem, jest skrót florin fl, który był kiedyś holenderską walutą.


O ile mi wiadomo, fl użyty do florin to osobne znaki, a nie omawiany tutaj, który nie występuje w standardowym zestawie znaków Windows 8.
Tom Gewecke
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.