Czy Macintosh System Software 1.0 (Classic MacOS) jest bezpłatny?


13

Odkąd Macintosh System Softwsre 1.0 jest bardzo stary, czy Apple udostępniło go za darmo? Jeśli tak, czy istnieje link do pobrania?

Jestem tylko ciekawy, aby spróbować uruchomić go w emulatorze sprzętowym i poznać stary system operacyjny ...


5
Możesz pobrać wiele starych programów bezpośrednio z Apple. Mają stronę pobierania starszego oprogramowania , ale System 6 to najwcześniej dostępne pobieranie.
Maxx Daymon

3
Och, cuda wyszukiwarki Google ...
Alexander - Przywróć Monikę

2
Będziesz miał problem z przeniesieniem Systemu 1.0 na dyskietkę 400K 3,5 ", ponieważ OS X nie zawiera już sterowników do zapisywania takich dinozaurów. Pobrałem sterowniki zapisu dyskietek HFS, ale nie znalazłem odpowiednika MFS: en.wikipedia .org / wiki / Macintosh_File_System
Wayfaring Stranger

Odpowiedzi:


11

Nie, System 1.0 nie jest open source i nie jest własnością publiczną. Apple zapewniło mu zakup komputera Macintosh. Oprogramowanie systemowe nie było dostępne do osobnego zakupu.

Historia

W systemie MacOS 1.0 prawdopodobnie masz na myśli pierwszą wersję systemu operacyjnego Apple.

W 1984 r., Wraz z wydaniem pierwszego komputera Macintosh (128 KB), system nie był tak naprawdę nazywany MacOS, ale tylko Mac System Software .

Apple nazywa to MacOS od wersji 7.6.

Możesz przeczytać (i nauczyć się) dużo na ten temat na Wikipedii .

Współzawodnictwo

O emulatorze pierwszego systemu Mac. Możesz użyć jednego: mini vMac

Rozpakuj wszystko, uruchom mini vMac, załaduje ROM i dostaniesz migającą dyskietkę ze znakiem zapytania, ponieważ nie mógł znaleźć systemu. Aby go rozwiązać, przeciągnij obraz systemu na vMac, a system się uruchomi!


2
Autor strony mówi: „Nie jestem pewien, czy mogę legalnie dołączyć linki do wszystkich plików, które robię w poniższej sekcji”. Czy to niepokoi?
mmk

2
Mówisz o tej stronie: www3.nd.edu/~jvanderk/sysone Ta strona jest (bardzo) bardzo stara. (przed 2000). Gdyby Apple miał z tym naprawdę problem, już go nie byłoby.
Matthieu Riegler

3
@mmk Te rzeczy są często nazywane „porzuconym oprogramowaniem”, ponieważ firma nie dba już o to, co ludzie robią z oprogramowaniem, na licencji lub nie. Wierzę, że System 7 został „wydany” w ten sposób, ponieważ można go uruchomić w emulatorze w przeglądarce .
2rs2ts

4

Odpowiedź na twoje pytanie jest dość złożona. Oto punktory:

  • Firma Apple nigdy nie udostępniła żadnej wersji systemu operacyjnego działającego na komputerach Mac przed systemem Mac OS X.
  • Przed systemie 7.1 (jak go nazywano w tym czasie), Apple nie zapewniają wersje oprogramowania systemowego bezpłatnie. System 7.5.3 (i aktualizator do systemu 7.5.5) również zostały ostatecznie udostępnione bezpłatnie, ale stało się to dopiero po latach. Żadna z tych wersji nie jest oprogramowaniem typu open source .
  • W systemach innych niż PowerPC oprogramowanie systemowe w dużym stopniu zależy od ROM-ów Mac. Te nigdy nie zostały udostępnione bezpłatnie . Należy również pamiętać, że pierwszą wersją oprogramowania systemowego działającą na systemach PowerPC był System 7.1.2, więc wszystko wcześniej wymagałoby ROM-u i nie można go dostać.

1
Można dodać, że części OSX są rzeczywiście darmowe, tj. Darwin.
Matthieu Riegler,

3

Dawno temu wiele wersji MacOS nie było sprzedawanych, ale dostępnych za darmo - jeśli zainstalowano je na sprzęcie dostarczonym z MacOS X (to było w czasach klonów, które legalnie wysyłano z niektórymi wersjami MacOS). Myślę, że było to prawdą w przypadku wersji do 7.5.3, być może 7.5.5 Nigdy wcześniej nie widziałem żadnej wersji sprzed 8.0. Z pewnością nie można kupić MacOS 1.0 za pieniądze.

Musisz wykopać starą umowę licencyjną i przeczytać ją bardzo uważnie, aby zobaczyć, co jest faktycznie dozwolone. Obecne wersje na przykład pozwalają na uruchamianie oprogramowania na „komputerach marki Apple”, podczas gdy nieco starsze wersje zezwalają na uruchamianie na „komputerach oznaczonych Apple” (prawdopodobnie zmienione, ponieważ jakiś joker umieścił naklejkę Apple na komputerze Dell i stwierdził, że jest „Apple oznakowany”) . Powiedziałbym, że jeśli ktoś zainstaluje go na czymś, co można nazwać „komputerem marki Apple” za 50 lat, kiedy Mac jest dawno zapomniany, prawdopodobnie jest to legalne.

W praktyce Apple najprawdopodobniej nie ma nic przeciwko, dopóki nie będziesz głośno twierdzić, że nie można ich zignorować.2

zasoby oprogramowania

Jeśli interesuje Cię starsze oprogramowanie, strona Gamba jest doskonałym źródłem informacji, a także Domem Jag . Można również zarejestrować się na forach Applefritter oraz 68k fora Macintosh Liberation Army , czy Library Software Vintage Mac i strona abandonware Macintosh Garden .


Sprawdź mess.org

Siostrzanym projektem MAME jest MESS, który naśladuje niemal wszystko .


zalecany sprzęt

Jeśli jesteś bardzo poważny, polecam zakup czarno-białego G3 Powermac z płytą główną „Revision 2” (Apple Part nr 820-1049-A) i uruchomić system OS X 10.5 Leopard. Narzędzie dyskowe dostarczone z tą wersją systemu OS X pozwala wstępnie przygotować dyski SCSI do użytku ze starszymi systemami i starszymi komputerami Mac.

Jednostki „Revision 2” rozwiązały problem kontrolera dysku twardego dzięki ulepszonemu kontrolerowi IDE (UDMA-33), który obsługiwał standardowy układ dwóch dysków IDE master / slave. Ten kontroler działał bezbłędnie z dowolnym napędem w ramach 28-bitowego ograniczenia LBA. Większość jednostek Rev. 2 dostarczanych ze wspornikiem dysku twardego przeznaczonym na dwa dyski (w rzeczywistości Rev. 1 może pomieścić do trzech dysków obok siebie, podczas gdy Rev. 2 może pomieścić do czterech dysków w dwóch stosach, każdy z dwoma stosami dyski), a także zawiera nieco zaktualizowaną wersję karty graficznej Rage 128. Najłatwiejszym sposobem ustalenia, czy jednostka jest Rev.2, jest sprawdzenie układu CMD znajdującego się na płycie logicznej. Układ CMD na płytkach logicznych Rev. 1 to PCI646U2, a na płytkach logicznych Rev. 2 646U2-402.


emulacja w przeglądarce

emulacja w javascript z JSMESS

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.