Czy mogę używać FileVault tylko do określonych folderów?


9

Czy mogę skonfigurować FileVault do szyfrowania tylko określonych folderów w folderze domowym, ale nie całego folderu domowego?

Chcę to zrobić, ponieważ nie jest dla mnie zbyt wygodne szyfrowanie całego folderu domowego, ponieważ jest on zbyt duży i nie ma miejsca na zaszyfrowane dane, a także nie jest dla mnie wygodne, aby trzymać wszystkie te pliki poza moim folderem domowym.

Z góry dziękuję.

EDYCJA: jeśli nie jest to możliwe, jakie są inne użyteczne sposoby szyfrowania?

Odpowiedzi:


9

Nie można (przynajmniej nie wiem), aby określić docelowy katalog Filevault. Będzie działać, automatycznie pracując z folderem domowym, tworząc (jeśli jesteś w systemie Leopard lub nowszym) pakiet rzadki (lub obraz dysku rzadkiego, jeśli jesteś w Tiger). Powód zmiany ma związek z Time Machine (i do pewnego stopnia - w celu wykonania kopii zapasowej pliku FileVaulted home).

Można jednak praktycznie „replikować” funkcjonalność FileVault dla określonych folderów, używając Narzędzia dyskowego do utworzenia zaszyfrowanego obrazu sparsebundle danego folderu . Będziesz musiał zamontować ten obraz za każdym razem, gdy chcesz go użyć, ale „efekt” jest podobny.

Możesz tworzyć dowiązania symboliczne do plików i dodawać obraz do elementów logowania, jeśli masz aplikację, która potrzebuje danych w oryginalnej lokalizacji (co jest dość powszechne). Być może będziesz musiał dodać hasło obrazu do „pęku kluczy”, aby mogło zostać automatycznie rozwinięte.

Ważne byłoby również przeczytanie o ograniczeniach Time Machine , ponieważ katalog domowy FileVault może wystąpić tylko podczas logowania (lub wylogowywania). Aby Time Machine działał regularnie, potrzebujesz wersji OS X Server jako celu.

Zgodnie z wpisem na Wikipedii (który powinienem zacytować na początku, ponieważ zawiera wszystkie te informacje, lepiej napisane i bardziej kompletne):

FileVault ogranicza się do szyfrowania katalogów domowych tylko w wersjach systemu Mac OS X wcześniejszych niż 10.7 i tylko w tych katalogach w całości. FileVault może szyfrować całe dyski począwszy od Mac OS X w wersji 10.7

(podkreślenie dodane przeze mnie)

Okaże się, czy to prawda, czy nie, ponieważ nie spekulujemy na temat przyszłych wersji, ale miej to na uwadze.

Alternatywnie istnieją „liczne” programy, które pomogą ci również w utrzymaniu bezpiecznego „skarbca” rzeczy. Wspominam o ekscesach, ponieważ kilka lat temu dostałem je z pakietu. Użyłem go trzy razy i działa; mogą istnieć darmowe alternatywy (jak również użycie zwykłego „Narzędzia dyskowego”).

Aktualizacja : Dodano link podany przez Kyle'a, ponieważ wyjaśnia, jak to zrobić, ale zachował moją odpowiedź, ponieważ jest „dłuższy” :)


5

Kiedy potrzebuję częściowego szyfrowania, a zwłaszcza gdy zaszyfrowany pojemnik musi być przenośny , zwracam głowę do TrueCrypt , który jest darmowym oprogramowaniem typu open source dostępnym dla głównych systemów operacyjnych i może

  • tworzyć zaszyfrowane kontenery
  • tworzyć zaszyfrowane obrazy dysków wirtualnych
  • szyfruj całe dyski
  • twórz ukryte i zaszyfrowane woluminy (według steganografii)
  • nawet ukryć i zaszyfrować cały system operacyjny (choć może to być trochę za dużo, aby zaszyfrować tylko strukturę folderów)

Co więcej, jest dość szybki i ma wiele opcji szyfrowania.

Kontenery to zaszyfrowane pliki zawierające system plików. Będąc plikiem, można go łatwo przenosić, kopiować, informować, ponownie informować, indeksować lub numerować (lub cokolwiek innego, co robisz z plikami). Są przydatne do użycia np. Z dyskami wymiennymi, gdy potrzebujesz plików i szyfrowania w różnych systemach operacyjnych.

Chociaż, jeśli chcesz używać plików tylko na (twoim) Macu, wybrałbym najbardziej rodzimy sposób, jak to opisano w odpowiedziach Kyle'a i Martína .
0

Ze względu na sposób działania Filevault nie można selektywnie chronić plików. Można jednak utworzyć zaszyfrowany obraz dysku , który można przechowywać w folderze domowym, którego można użyć do bezpiecznego przechowywania plików, które chcesz chronić.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.