Czy „pamięć flash” to ten sam „SSD”?


26

Szukam, czy te dwie są wymienne, a jeśli nie, jakie są różnice.

Jeśli te dwa faktycznie różnią się, być może dodanie urządzeń lub przypadków, w których każde z nich jest zwykle używane w stosunku do drugiego.


oboje podnieśliście świetne szczegóły, ale Andrew wydawał się odpowiadać na OQ, chociaż wydaje mi się, że nauczyłem się nieco więcej z odpowiedzią Iana: P
les

Jeśli znalazłeś jeden z poniższych postów, który odpowiedział na twoje pytanie, możesz oznaczyć go jako odpowiedź.
John Coxon

Hej, dokonałem ważnej aktualizacji mojej odpowiedzi. Czy rozważysz przyjęcie?
Kolob Canyon

@les, czy masz podstawowe pytanie, czy dysk SSD jest wymienny z dyskiem flash? Jeśli tak, otrzymasz bardziej przydatne odpowiedzi, jeśli przeformułujesz swoje pytanie. Ponieważ ssd ≠ flashuje, odpowiedzi te wyjaśniają różnice zamiast czy / kiedy / jak dyski mogą być zamieniane.
doub1ejack

Odpowiedzi:


19

Tak i nie.

Pamięć flash to pamięć, która wykorzystuje elektronicznie programowalne i kasowalne moduły pamięci bez ruchomych części. Odnosi się do bardzo specyficznej implementacji przechowywania danych. Może być dostarczany w różnych opakowaniach: owinięty w twardą plastikową kopertę, którą wsuwasz do aparatu; zamontowany na patyku PCB z odsłoniętymi złączami i zadokowany w twoim MacPro; lub zamontowane w obudowie napędu, która wsunęła się do istniejącej wnęki na napęd.

SSD lub dysk SSD odnosi się do zamkniętego urządzenia pamięci masowej, które ma działać jako dysk dla komputera, ale opiera się na szczegółach dotyczących tego, co znajduje się w obudowie i służy do przechowywania danych.

Technicznie „półprzewodnikowy” odnosi się tylko do „elektroniki bez ruchomych części”. Tak więc „dysk półprzewodnikowy”, który wykorzystywał płyny ferromagnetyczne do przechowywania danych, nadal jest dyskiem SSD .

I rzeczywiście, dyski SSD są dostępne od dawna z różnorodnymi półprzewodnikowymi nośnikami pamięci, aby utrzymać jedynki i jedynki. Jednak w dzisiejszych czasach, kiedy piszę to, dyski SSD są zazwyczaj wypełnione (zgadłeś): modułami pamięci typu flash. Chociaż dyski SSD z pamięcią flash mają na ogół właściwość polegającą na tym, że ich obudowa jest zbudowana tak, aby odzwierciedlać typową obudowę 2,5-calowego wirującego napędu z interfejsem SATA, dzięki czemu może działać jako zastępczy dysk mechaniczny.


+1. Czy są jakieś dyski SSD, które nie mają pamięci flash? Miałem wrażenie, że wszystkie dyski flash używane przez SSD? Pamięć flash sprawia, że ​​jest to „dysk SSD”, w przeciwnym razie miałby wirujący dysk.
Kolob Canyon

Dyski SSD mogą więc być wykonane z dowolnego materiału, a pamięć flash jest podzbiorem dysku SSD typu Flash, tzn. Dyski SSD typu Flash to pamięć Flash
postcomenter

7

Dysk SSD ma pamięć flash, ale dysk SSD ma specjalny kształt, w większości przypadków oznacza to, że pasuje do miejsc, w których zostałby zainstalowany normalny dysk twardy 2,5 ". Flash jest dostępny w szerokim zakresie formatów, od małych kart do telefonów i kamery i komputery Mac mogą to być dyski SSD, mSATA i PCIe.

Jeśli więc masz urządzenie flash w kształcie 2,5-calowego dysku, jest to dysk SSD. MacBook Airs, Retinas, nowe iMaki i nowy Mac Pro używają formatów PCIe, zapewniając jeszcze lepszą wydajność.


2
Tak krótka odpowiedź:Flash storage is a component of an SSD
Kolob Canyon

5

Podziękowania za tę odpowiedź należą do https://danielmiessler.com

Krótka odpowiedź

Wyczyśćmy definicje:

Dysk półprzewodnikowy = dysk twardy bez ruchomych części

Pamięć flash = metoda trwałego przechowywania informacji bez włączania zasilania

Dlatego odpowiedź na twoje pytanie brzmi: nie ; Pamięć flash to nie to samo, co dysk SSD.

Długa odpowiedź

SDD (dyski z obrotowym dyskiem)

 • Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy znać różnicę między napędem Spinning Disc Drive (SDD) a dyskiem SSD.
 • Co to jest napęd Spinning Disc?
 • Napędy dysków wirujących mają części ruchome
 • Napędy dysków wirujących są stopniowo wycofywane na korzyść napędów półprzewodnikowych (przynajmniej w zastosowaniach konsumenckich)

SSD (dysk półprzewodnikowy)

 • SSD oznacza po prostu „dysk twardy bez ruchomych części”
 • Dysk półprzewodnikowy został opracowany w celu ulepszenia napędów wirujących (części ruchome nie są tak niezawodne i wolno odczytują z pamięci)
 • Dysk SSD istnieje już od dziesięcioleci (wbrew powszechnemu przekonaniu)
 • Ostatnio technologia uległa poprawie, więc można ją zobaczyć we wszystkich nowszych komputerach

RAM (pamięć o dostępie swobodnym)

 • Dyski SSD zostały pierwotnie osiągnięte przy użyciu pamięci RAM jako metody przechowywania danych
 • Pamięć RAM wymaga ciągłego zasilania w celu zachowania danych
 • Dzięki użyciu pamięci RAM dysk twardy nie zawierał już ruchomych części
 • Główna wada korzystania z pamięci RAM: nigdy nie można wyłączyć dysku twardego, w przeciwnym razie utracisz wszystkie dane.
 • Dawniej pamięć RAM była / jest używana w połączeniu z napędem Spinning Disc lub Solid State Drive (ponieważ pamięć RAM nie może zatrzymać danych po wyłączeniu)
 • Zaletą korzystania z RAM: RAM jest super szybka - szybsza niż dyski SSD i pamięć flash

Pamięć flash

 • Pamięć flash jest również stosunkowo starą technologią, ale zaczęła jako sposób na trwałe przechowywanie informacji bez ciągłego zasilania (w przeciwieństwie do pamięci RAM)
 • Pamięć flash tradycyjnie miała poważne problemy ze starzeniem
 • Zasadniczo można było zapisywać w pamięci tylko określoną liczbę razy, zanim utracono by tę część dysku, a wydajność ogólnie z czasem również się pogarszała.
 • Wraz z poprawą pamięci flash (pod koniec 2000 roku) producenci zaczęli robić dyski SSD z pamięci Flash zamiast z pamięci RAM.
 • Nowoczesne dyski twarde SSD są oparte na technologii Flash, więc dziś tak naprawdę nie ma różnicy między dyskami SSD a pamięcią Flash.
 • Jak wspomniano powyżej, dyski SSD to po prostu dyski, które nie mają ruchomych części, a Flash jest implementacją, która na to pozwala
 • Pendrive'y USB również używały pamięci flash od dłuższego czasu, ale jakość pamięci flash na USB jest zwykle znacznie niższa niż pamięci Flash używanej na dyskach SSD. Oznacza to znacznie gorszą wydajność USB niż dysków SSD (ale uważam, że obecna technologia USB poprawia się, aby wypełnić lukę)

PODSUMOWANIE

 • SSD oznacza po prostu dysk twardy bez ruchomych części; Flash jest rodzajem pamięci, która jest bardzo szybka i nie wymaga ciągłego zasilania (nieulotna)
 • Dyski SSD używały pamięci RAM, ale teraz zamiast nich używają Flash. Krótko mówiąc, nie powinieneś porównywać Flasha z dyskami SSD, tak jak nie powinieneś porównywać akumulatorów z litowo-jonowymi. W obu przypadkach ten drugi jest rodzajem tego pierwszego.
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.