iTunes czasami nie rozpoznaje podłączonego urządzenia


1

Po podłączeniu iPada lub iPhone'a (USB) iTunes często rozpoznaje jego obecność. ALE, prawie tak często, wydaje się, że w ogóle nie zauważa urządzenia. Odłączanie i ponowne podłączanie nic nie da. Jedyną rzeczą, która wydaje się pomóc, jest wyjście z iTunes, a następnie ponowne uruchomienie iTunes - co wydaje się, że muszę robić coraz częściej.

iPhoto, BTW, wydaje się zawsze rozpoznawać obecność nowego urządzenia.

Pomysły?


Z jakiej wersji iTunes i systemu operacyjnego korzystasz?
Andrew U.

Wersja iTunes: 11.1.3 (8) Wersja systemu operacyjnego: OS X 10.9.1
Ed Stout

Czy twój iPad i iPhone mają kody dostępu?
Andrew U.

Andrew: Tak, robią. Ale wydaje się, że są kwestionowani tylko w przypadku niektórych aktualizacji iOS, a nie w widoczny sposób po podłączeniu.
Ed Stout

Odpowiedzi:


1

Apple ma dwa artykuły na ten temat - jeden dla iTunes w systemie Windows i drugi dla iTunes w systemie Mac OS:

Oba zaczynają się od: Jeśli Twój iPhone, iPad lub iPod nie chce się połączyć z iTunes na twoim komputerze, spróbuj wykonać poniższe czynności. Po prostu postępuj zgodnie z instrukcjami dla swojego systemu operacyjnego i rozważ zadawanie kolejnych pytań, jeśli utkniesz w określonym kroku. Wymień wersje systemu operacyjnego i iTunes w tym poście, ponieważ te szczegóły pomogą nam ci pomóc.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.