Czy sformatować komputer Mac?


11

W czasach systemu Windows raz w roku formatowałem komputer, aby zacząć od nowa i pozbyć się niektórych spowolnień. Pomogło.

Czy poleciłbyś to samo dla komputerów Mac? Jaki jest zalecany sposób na płynne działanie komputera?

Odpowiedzi:


8

Powiedziałbym, że pełny format prawie nigdy nie jest konieczny, chociaż jedyne, co stracisz, to czas.

Mam instalację systemu OS X, którą migrowałem z komputera A na komputer B na komputer C iz powrotem na B i uaktualniłem z Tiger do Leoparda na Snow Leopard (wszystkie instalacje aktualizacji, bez formatowania itp.) W ciągu ostatnich 6 lat lat i działa świetnie.


Uważam, że mój Mac gromadzi cruft w przybliżeniu w takim samym tempie, jak mój Windows Box. Wydaje się, że prawie wyłącznie zależy to od zachowania użytkownika i niezależności systemu operacyjnego.
Fałszywe imię

@ Fałszywa nazwa, może tak być, ale cruft zwykle lokalizuje się jako nic więcej niż preferencje, pamięć podręczna oprogramowania lub ogólne pliki pomocy. Te, w przeciwieństwie do systemu Windows, nie spowalniają OS X w czasie, po prostu zajmują przestrzeń HD.

@cksum - Nie z mojego doświadczenia. Dla mnie obie platformy z czasem ulegają degradacji.
Fałszywe imię

4
@Zmyślone imię. Nie mogę komentować tego, co widzisz, ale mogę powiedzieć, że przyczyna degradacji systemu Windows w czasie ma związek z rejestrem i łączeniem bibliotek DLL (między innymi). OS X (i wszystkie systemy oparte na Uniksie) nie zawierają tych składników. Sprawdzają proste pliki (wiele tekstowe) w celu obsługi lub zasilania systemu. Pozostawiają też bardzo mało cruft i dlaczego „odinstalowanie” nie jest „wielkim problemem”, tak jak ma to miejsce w systemie Windows (wymagającym niepodobania i usuwania bibliotek dynamicznych. OS X jest daleki od ideału, ale jego struktura jest znacznie bardziej odporna.

7

Najlepszym sposobem, aby działał płynnie, jest unikanie instalowania podejrzanego oprogramowania, a przede wszystkim należy zachować ostrożność, jeśli chcesz zainstalować niektóre crackowane elementy.

Sprawdzaj dysk twardy i od czasu do czasu weryfikuj go pod kątem błędów (Narzędzie dyskowe -> weryfikuj) i napraw je w razie potrzeby.

To właśnie robię, aby zachować bezpieczeństwo moich komputerów (bez względu na to, jaki system operacyjny jest bezpieczny).

Tylko dla statystyk dla powyższej metody, ostatnie 3 systemy operacyjne miałem w kolejności chronologicznej:

  • Windows - 1,5 roku w systemie Vista (tutaj nic złego, a ja nadal mam go na starym laptopie)
  • Linux - 1,5 roku na Gentoo Linux (pojawił się po Vista na tej samej maszynie z podwójnym uruchomieniem)
  • Mac - styczeń - obecnie (po Linuksie przeprowadziłem migrację na Maca i nadal nie widzę żadnych problemów z systemem operacyjnym).

3
+1 Unikanie podejrzanego oprogramowania jest dobrą wskazówką dla każdego systemu operacyjnego. Zmniejsza to również część rzeczywistej potrzeby oprogramowania antywirusowego w systemie Windows.
Jari Keinänen,

2

Z pewnością możesz to zrobić i to nie zaszkodzi. Pytanie jest bardziej kwestią, czy potrzebujesz? W systemie Windows jest to konieczne, ponieważ utrzymanie dysku twardego w czystości nie jest dobre. System OS X jest jednak znacznie lepszy, więc może nie być konieczny, chyba że występują problemy. Na mac.appstorm.net jest post, który ładnie to pokazuje.


1

Powiedziałbym, że corocznie jest zdecydowanie przesadzone. Komputery Mac nie mają rejestru, więc nie kończy się to, że robi się cały krufty.

Ponieważ nowa wersja Mac OS X jest wydawana co 1,5 - 2 lata, powiedziałbym, że nie jest złym pomysłem przeprowadzenie czystej instalacji i migracja konta z kopii zapasowej Time Machine za każdym razem, gdy wychodzi nowa, lub nawet więcej odbudować. To także dobry moment, aby wyczyścić wszelkie dziwne rozszerzenia lub uruchomić elementy dodane po drodze, ale tak naprawdę ich nie używają. Prawdopodobnie jest to warte wysiłku w celu zwiększenia prędkości i wydajności.


Nie, cruft po prostu idzie gdzie indziej. Nadal tam jest.
Fałszywe imię

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.