Jaka jest korzyść z używania shift (w przypadku wolnej animacji) podczas minimalizowania okien?


10

Natknąłem się na to dzisiaj przez przypadek:
jeśli spróbujesz zminimalizować okno w OS X 10.8 (może być w innych), przytrzymując klawisz Shift, okno bardzo powoli przejdzie do Docka. Cała animacja jest spowolniona.

Wszelkie pomysły, jaki jest tego cel?

Odpowiedzi:


17

Podobnie jak w przypadku odpowiedzi @ napcae, efekt „genie w zwolnionym tempie” jest trochę zabawny, ale użyłem go w przeszłości, aby zademonstrować (zwykle użytkownikom Windows) niektóre z lepszych aspektów podsystemów wyświetlania Mac OS X. Mianowicie, że zamiast rysować każde okno piksel po pikselu (pomyśl o systemach Windows, które opuszczają losowe fragmenty okien podczas ich przeciągania, a podsystem okien stara się nadążyć za wszystkimi mechanizmami przerysowania, powodując zawieszenie się pasków przewijania w powietrzu lub ten paskudny ślad po oknach ), OS X zasadniczo rysuje zawartość okien za pomocą czegoś, co jest bardziej podobne do silnika gry 3D mapującego teksturę na wielokąt. Możesz to zademonstrować, przygotowując następujące polecenie w oknie terminala i szybko wykonując je, jednocześnie powoli minimalizując okno:

killall Dock

Proces dokowania jest tym, co rządzi wszystkimi tego rodzaju rzeczami, a jeśli go zabijesz, szczęśliwie odrodzi się nowy, ale operacje, które były w trakcie wykonywania, nie zostaną zakończone ani cofnięte. Otrzymasz w połowie zminimalizowane okno, które jest wypaczone w dziwny kształt, a jednak nadal jest w pełni użyteczne . Sprawdź to za pomocą textedit i zwróć uwagę, że nadal możesz go wpisać (zaznaczanie tekstu jest trudniejsze!) Lub wypróbować go za pomocą okna filmu Quicktime i zauważyć, że gra nadal działa.

Zasadniczo jest to nie tylko głupi efekt, ale pokazuje możliwości rysowania okien w warstwie wyświetlania oraz sposób zarządzania nimi w lepszy sposób niż w wielu innych systemach okienkowych na komputery stacjonarne.

Zauważ, że ten efekt występuje już od co najmniej 2001 r. (Według wyszukiwarki Google), a ja po raz pierwszy o nim wiedziałem w 10.4, gdzie zobaczyłem, jak pokazywał nowego graficznego menedżera okien, który używał silnika Quartz Extreme do rysowania okien . Jeśli dobrze pamiętam szczegóły, zasadniczo każde okno zasadniczo składa się ze źródła danych Quicktime, Open GL lub Quartz 2D, z których drugie jest zasadniczo wewnętrznie renderowane w PostScript (zasadniczo wszystkie elementy wykończenia okna, paski narzędzi, paski przewijania, są plikami PDF ...), który jest następnie rastrowany w jednym oknie łączącym wszystkie elementy (Twój wygląd okna PDF, z jego zawartością quicktime lub openGL, lub mieszanką strony internetowej itp.) jako „teksturę” 3d na 2d samolot Quartz Composer, aby okno było widoczne.

Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj poniższe 2 strony z Przeglądu Tygrysa Siracusa w Arstechnicy, który omawia sposób ewolucji menedżera okien i zawiera całkiem dobre wyjaśnienie tego, jak to działa, co w zasadzie jest takie samo jak teraz Tygrys (a przynajmniej zmiany nie są tak duże od Tygrysa, jak przed Tygrysem, kiedy to GPU zaczęła przejmować prawie wszystkie zadania rysowania okien od CPU)


1
FWIW, Windows ma system wyświetlania podobny do OS X od czasu Vista.
josh3736

Chciałbym wiedzieć o tym więcej, jestem pewien, że teraz jest o wiele lepiej niż w wersji 10.4 i wcześniejszych. Wiem, że wciąż dostaję losowe sieroce elementy okna w Win 7 tys.
farsz


2

To nie ma celu. To tylko easter egg i służy wyłącznie rozrywce.


1

Ta funkcja zdecydowanie NIE jest „tylko zabawą”. Nie twórz odpowiedzi, gdy ich nie znasz, ani nie przyjmuj założeń na podstawie ograniczonego wykorzystania i znajomości funkcjonalności.

Podstawowy cel spowolnienia animacji byłby oczywisty, gdybyś pomyślał o celu animacji. Zadaj sobie pytanie, dlaczego nie po prostu wyciąć z widoku (powiedzmy) pulpitu z niektórymi aplikacjami z przodu i innymi za nim do widoku (powiedzmy) okien aplikacji? Pierwsza odpowiedź, jaka przychodzi mi do głowy, jest następująca: animacja takiego procesu pozwala użytkownikowi wizualnie śledzić ruch okna o normalnym rozmiarze, gdy się kurczy i przesuwa się do nowego rozmiaru i położenia na ekranie. W przeciwnym razie może nie być w stanie powiedzieć, które okno poszło gdzie.

Spróbuj tego: dodaj nowy obszar roboczy pulpitu i ustaw rozdzielczość ekranu na 800 x 500. Otwórz na nim 60 okien Findera o tym samym rozmiarze. Eksperyment przyniesie korzyści z posiadania kilku okien o podobnych konfiguracjach kart, widokach, zawartości i nazwach. Teraz otwórz około 60 okien w przeglądarce internetowej. Aby podkreślić ten punkt, niech każde okno będzie tego samego rozmiaru i niech każde będzie bieżącym wynikiem Google jakiegoś krótkiego ciągu wyszukiwania. Użyj funkcji Kontrola misji, aby śledzić jedno z okien. Myślę, że okaże się to trudne. Spowolnienie animacji nagle czyni ją wykonalną.

Jestem zszokowany, że więcej osób nie docenia tego zakwaterowania dla osób o różnych zdolnościach wzrokowych i uwagi.


Cóż, dziękuję za wszystkie opinie, które Parker i bmike ja teraz podchodzą do jego funkcjonalności
RedstoneRosh 12
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.