Czy można poprawić program iTunes Genius (lub metadane utworów), aby utwory bez dopasowania mogły korzystać z tej funkcji?


11

Moje pytanie sprowadza się do: „Technicznie, jak działa funkcja Genius?” abym mógł użyć go w przypadkach, gdy nie uda mu się dopasować wystarczająco dużo dopasowań do konkretnego utworu.

Częścią tego pytania jest - co jest przechowywane w bibliotece lub metadanych w iTunes lub na iPhonie, co pozwala łączyć utwory w automatyczne listy odtwarzania? Innymi słowy, co przynosi, gdy mówi „Osiąganie rezultatów Geniuszu ...”

Nie tylko interesujący z naukowego punktu widzenia, zastanawiam się, czy mogę coś zrobić, aby dostosować metadane tych piosenek, które otrzymują komunikaty o błędach Geniusa, aby działały. Ostatnio miałem kilka popularnych piosenek i powinienem był łatwo znaleźć wyniki, ale tego nie zrobiłem.


1
Jeszcze nie mają dobre wyczucie odwrotnej inżynierii bazy przechowywania geniusz i zastanawiał potencjalnie samo tutaj . Jak mogę najlepiej powiedzieć, główna genialna baza danych musi nie tylko „wiedzieć o” docelowym utworze, ale potrzebujesz od 30 do 50 potencjalnych dopasowań, zanim twoja biblioteka może zasugerować genialne dopasowania. Towarzysząca biblioteka często tak samo zawodzi, jak piosenka wybrana na genialną listę odtwarzania IMO.
bmike

Odpowiedzi:


4

W moim rozumieniu Genius nie tylko używa metatagów z twojego mp3 do organizowania informacji Genius, ale także czerpie wiele informacji z tego, co ludzie umieszczają na swoich listach odtwarzania. Ma to sens, ponieważ celem Geniusa jest automatyczne tworzenie listy piosenek, które pasują do siebie, bez konieczności robienia tego ręcznie.

Czytałem kiedyś o tym artykuł, w którym facet kazał Geniuszowi stworzyć dla niego playlistę, a on nie mógł dowiedzieć się o życiu, co piosenki mają ze sobą wspólnego. Pochodzili z różnych lat, gatunków itp., Nawet ze słowa mówionego. Wreszcie zdał sobie sprawę, że wszystkie utwory mają jedną wspólną cechę - były kanadyjskie. Oczywiście nie jest to najbardziej inteligentne zachowanie, ponieważ kanadyjskie utwory niekoniecznie są tymi, których chciałbyś słuchać kolejno. Ale oczywiście nierzadko ludzie tworzą „kanadyjską” playlistę z innych powodów niż słuchanie jej jako kolekcji, i dlatego Genius pomyślał, że mogą ze sobą współpracować. Funkcja Genius powoli traci swój urok, gdy utwór przechodzi od Celine Dion do archiwum Radia CBC do (zabraniaj nieba) Justina Biebera.


3

Funkcje Genius sprawdzają tagi ID3, więc jeśli wszystkie metadane są uporządkowane, standardowe i względnie dokładne, powinieneś uzyskać przyzwoite wyniki. Nie ma co do tego pewności, ponieważ Apple nie opublikowało, jak dokładnie to „działa”, ale nie ma komputerowej analizy struktury ścieżki w rodzaju „Shazam”.

Na marginesie, Genius analizuje, co inni użytkownicy również kupili (dla piosenki, którą Genius sprawdza), czego słuchają, i odpowiednio wyświetla listy odtwarzania i rekomendacje Genius.

Konkluzja: Trzymaj tagi ID3 w jednej linii, a Genius powinien być w stanie zlokalizować twoją piosenkę, o ile nie jest to nic tajemniczego.


2

Oficjalny opis tej funkcji przez Apple jest tragikomicznie zwięzły , sam iTunes nie podaje żadnej szczegółowej opinii na temat genialnego dopasowania, ale istnieje kilka rund na temat sposobów wtykania w silniki i sprawdzania, czy można wprowadzić zmiany w lepszym.

  • iTunes Match daje ci poczucie, które utwory nie pasują od razu, jako efekt uboczny włączenia tej funkcji. Na początku będziesz mieć zbiorcze podsumowanie, ile piosenek pasowało, a które nie. To dobry zakład, że Apple używa tutaj tego samego rodzaju dopasowywania (być może lepiej niż geniusz) - ale to dobry początek.
  • Dane geniusz nie jest czytelny, więc nie można łatwo tworzyć listy utworów, które geniusz nie rozpoznaje , a także utwory to nie wiem, ale po prostu nie może znaleźć wystarczającej mecze Teraz w swojej bibliotece, aby dokonać mieszankę.

Nigdy nie widziałem dokumentów projektowych dla genialnej funkcji, ani kogoś, kto publikuje kod, który zrzuca bazę danych, w której Apple przechowuje i synchronizuje genialne dane z urządzeniami iTunes i iOS, więc wiarygodna odpowiedź może musieć poczekać, aż kod trafi do muzeum , ale trzy ogólne aspekty dopasowywania iTunes pomogły mi wybrać sposób działania:

  1. Wiele rzeczy pasuje do pasujących utworów - metadane, długość i najprawdopodobniej niektóre odciski palców pliku, a także analiza fragmentów dźwięku jest prawdopodobnie przetwarzana, aby upewnić się, że pasująca piosenka jest dopasowana.
  2. Te cechy identyfikujące są przesyłane, a gdy serwery iTunes przetworzą te wyniki, baza danych jest przygotowywana i pobierana na urządzenie (komputer iTunes lub urządzenie iOS), aby mogła reagować lokalnie na kolejne żądania dopasowania.
  3. Często konkretny utwór znajdzie dopasowania w jednej bibliotece, ale nie znajdzie wystarczającej liczby dopasowań, gdy znajduje się w innej bibliotece iTunes. Fakt, że komunikat o błędzie jest taki sam, nie pomaga ustalić, dlaczego dopasowanie nie powiodło się.

Odniosłem pewien sukces, szukając piosenki w sklepie iTunes (kiedy ta piosenka jest tam nawet sprzedawana) i szukam polecanych utworów. W praktyce pozwala mi to ocenić, czy utwór jest wystarczająco dobrze znany, aby dopasować go do dużej biblioteki, czy też iTunes po prostu go jeszcze nie ustalił (szczególnie w przypadku utworów, które niew sprzedaży w sklepie Apple jako pliki do pobrania).

Ponieważ każda biblioteka muzyczna może być bardzo różna pod względem metadanych pasujących do bazy danych i zawartości Apple, trudno jest uogólnić, jeśli z czasem sytuacja się poprawi lub pogorszy. Moje relacje z geniuszem z pewnością wydają się stale poprawiać, ale jest to mało przydatne dla kogoś, kto geniusz zawodzi w przypadku większości piosenek, na których im zależy. Absolutnie zawodzi mnie w przypadku nowych utworów niezależnych artystów i wydawnictw niemainstreamowych, które mają mniej niż 10 miesięcy.

Na razie proces ulepszania metadanych jest dla mnie procesem prób i błędów. Mam nadzieję, że ktoś może odtworzyć bazę danych, jeśli Apple nie zdecyduje się dodać więcej szczegółów lub ujawnić więcej procesu dopasowywania, ale nie spodziewam się też w najbliższym czasie.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.