Czy instalowanie Mavericks na Hackintosh jest legalne? [Zamknięte]


10

Jak wszyscy wiemy, Mac OS X Mavericks jest teraz oficjalnie bezpłatny! Czy to oznacza, że ​​używanie Mavericks na sprzęcie innym niż Apple jest teraz legalne?


To pytanie wydaje się być nie na temat, ponieważ dotyczy używania OS X na sprzęcie innym niż Apple.
nohillside

@patrix: pierwsze pytanie jest w pełni uzasadnione. Edycja pasująca do zakresu.
Coyote

Odpowiedzi:


17
 1. Nie jest zgodne z licencją Apple na uruchamianie OS X na sprzęcie innym niż Apple, zgodnie z umową licencyjną Apple dla OS X Mavericks . Ponieważ to pytanie nie dotyczy wstępnie zainstalowanej wersji OS X (która jest dostępna tylko na nowych komputerach Mac), zastosowanie ma sekcja Licencja na Mac App Store oraz sekcja Inne ograniczenia użytkowania, która jest wspólna dla obu rodzajów instalacji. Umowa licencyjna stanowi (moje podkreślenie):

  2. Dozwolone zastosowania i ograniczenia licencji.
  B. Licencja na Mac App Store. Jeśli uzyskałeś licencję na oprogramowanie Apple w sklepie Mac App Store, z zastrzeżeniem warunków niniejszej licencji i dozwolonych przez zasady użytkowania Mac App Store określone w warunkach App Store ( http: // www .apple.com / legal / itunes / ww / ) („Zasady użytkowania”), użytkownik otrzymuje ograniczoną, nieprzenoszalną, niewyłączną licencję:
  (i) do pobierania, instalowania, używania i uruchamiania w celach osobistych, innych niż do użytku komercyjnego, jedna (1) kopia Oprogramowania Apple bezpośrednio na każdym komputerze marki Apple z systemem OS X Mountain Lion, OS X Lion lub OS X Snow Leopard („Komputer Mac”), którego jesteś właścicielem lub który kontrolujesz;

  ...
  H. Inne ograniczenia użytkowania. Udzielone w niniejszej licencji granty nie zezwalają na, a użytkownik zgadza się nie instalować, nie używać ani nie uruchamiać oprogramowania Apple na żadnym komputerze nieoznaczonym marką Apple ani zezwalać na to innym.

  Więcej informacji znajduje się w UMOWIE LICENCYJNEJ NA OPROGRAMOWANIE DLA OSOBÓW MAVERICKS PDF. Możesz także uzyskać dostęp do tej umowy, przechodząc do strony Umowy licencyjne na oprogramowanie , a następnie wybierając opcję Narzędzia systemowe i serwer systemu operacyjnego i wybierając OS X (Mavericks).

 2. Dodatkowo, mimo że OS X Mavericks jest bezpłatny dla użytkowników Apple Mac, dzieje się tak tylko dlatego, że Apple zmieniło sposób, w jaki osiąga przychody ze sprzedaży sprzętu Mac , przyjmując model subskrypcji (który był używany przez dłuższy czas na urządzeniach iOS), przy czym Apple odkłada część przychodów ze sprzedaży komputerów Mac na dostarczanie aktualizacji oprogramowania w przyszłości (w tym darmowych aplikacji itp.). Firma Apple zdefiniowała to odroczenie jako dwa lata dla urządzeń iOS i cztery lata dla komputerów Mac. Jest to jedyny sposób, aby Apple przestrzegał przepisów rachunkowych w USA. Poszukiwanie „rachunków subskrypcji Apple” w Internecie przyniosłoby wiele wyników w tym temacie.

To, czy korzystanie z oprogramowania Apple z naruszeniem licencji Apple jest nielegalne, jest pytaniem o potencjalnie różnych odpowiedziach w różnych jurysdykcjach prawnych.


1
Dotyczy to tylko Ameryki.
Kangarooo,

8

Kto powiedział, że to było bezpłatne?

Uaktualnienia do Mavericks są bezpłatne dla osób, które zapłaciły za kwalifikującą się wersję OS X, zazwyczaj kupując komputer Mac i być może kolejne aktualizacje OS X.


8

Licencja na uruchomienie systemu OS X nie zmieniła się znacząco w przypadku Mavericks, więc jeśli miałbyś go uruchomić na sprzęcie innym niż Apple, według większości osób, z którymi rozmawiałem o tym, nie posiadałbyś licencji.

Sprawy prawne stają się bardziej skomplikowane, ponieważ w dużej mierze zależą od szczegółów dotyczących miejsca zamieszkania, sposobu zdobycia oprogramowania, przepisów obowiązujących w chwili, gdy ktoś decyduje się na sprawdzenie legalności, a co najważniejsze, wcześniejszego orzecznictwa i być może opinii / odczuć / uzasadnienia sędzia lub sędziowie orzekający w jednej konkretnej wąskiej sprawie.

Informacje prawne mogą również w dużym stopniu zależeć od tego, co zrobiłeś z produktem. Na przykład kopiowanie obrazu dla własnej przyjemności i na prywatny pokaz może nie być tak nielegalne, jak kopiowanie obrazu w celu sprzedaży za pieniądze lub nawet w przypadku jego rozdania, jeśli pozbawiłbyś osobę, która go stworzyła, do wykorzystania i możliwości kontrolować / sprzedawać swoją pracę, korzystanie z ich nieruchomości może być dla Ciebie problematyczne z prawnego punktu widzenia.

Oto kilka rzeczy, które wiemy:

 1. Apple nie sprzedaje indywidualistów jako produktu. Towarzyszy bieżącym zakupom sprzętu z bardzo ograniczającą licencją, której wyraźnym celem jest zapobieganie pytaniom, chyba że mieszkasz w miejscu, gdzie licencja jest nielegalna.
 2. Ceny aktualizacji dla osób posiadających poprzednią wersję systemu OS X nie wymagają wymiany pieniędzy, ale są również powiązane z procesem licencyjnym i warunkami Mac App Store. Zakłada również, że masz uzasadnioną licencję na starszą wersję OS X.

-4

Tak, to jest legalne. Umowa EULA firmy Apple mówi, że nie, ale ich umowa licencyjna narusza ustawę antymonopolową Shermana, unieważniając umowę użytkownika końcowego (w odniesieniu do DMCA). Apple nic nie straci. Śmiało i zainstaluj oprogramowanie.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.