Drukowanie w czerni i bieli bez pośrednich szarości


9

Chciałbym rutynowo drukować przy użyciu tylko czarnego tuszu, gdy kolor nie jest ważny, ponieważ mam o wiele więcej czarnego tuszu niż kolorowy. Mam drukarkę Canon i wybrałem opcję „Czarno-biały” w oknie dialogowym drukowania, ale wynik jest taki, że drukuje w skali szarości, a szarości są renderowane przy użyciu kolorowych atramentów.

Aby to udowodnić, zeskanowałem wydruk w rozdzielczości 600 dpi i dostałem następujący fragment, który wyglądał jak jasnoszara część strony:

Zbliżenie na czarno-białe wydruki

Podejrzewam, że jeśli uda mi się przekonwertować obraz na czystą czerń i biel za pomocą ditheringu (bez szarości), wówczas drukarka może użyć tylko czarnego tuszu. Jak mogę to zrobić z dowolnej aplikacji? Albo jak inaczej skonfigurować moją drukarkę do drukowania przy użyciu tylko czarnego tuszu?

Myślę, że wcześniej były dostępne opcje filtrów we wcześniejszych wersjach OS-X, które mogły zawierać coś, co by to zrobiło, ale już ich nie widzę.


aktualizacja: eksperymentując z sugestią Frizlaba, aby użyć czarno-białego filtra kwarcowego w oknie dialogowym Zapisz PDF w Preview, szybko zdałem sobie sprawę, że nadal będę miał problem z obrazami. Nawet po przekształceniu ich w czarno-białe mapy bitowe nadal będą musiały zostać skalowane do rozdzielczości wydruku.

Zgodnie z przewidywaniami powoduje to, że obraz czarno-biały jest skalowany z wygładzaniem, co powoduje powstawanie pośrednich szarości, które drukarka renderuje kolorowym atramentem. W rzeczywistości po wydrukowaniu mojej idealnie czarno-białej strony testowej dźwignia z żółtym atramentem spadła o kolejny pasek.

Odkryłem również, że nawet idealnie czarny tekst ma kolorowe prążki. Pomyślałem, że może to wynikać ze średniej jakości ustawienia drukowania (być może konieczne było skalowanie), więc ponownie wydrukowałem w wysokiej jakości:

czarna litera „a” zbliżenie wprowadź opis zdjęcia tutaj

Nawet wysokiej jakości obraz po prawej stronie pokazuje kilka kolorowych plamek (np. Górna prawa krawędź) i zastanawiam się, czy różnica polega po prostu na tym, że czarny bardziej dokładnie wydrukował kolorowy atrament w wysokiej jakości etui .

Pomyślałem, że te plamki kolorów mogą być aliasingiem lub kodują artefakty, więc zeskanowałem stronę wydrukowaną laserowo i nie znalazłem takich problemów.

Pamiętaj, że nie jestem wybredna co do tego, jak to wygląda. Po prostu nie chcę marnować pieniędzy, cały czas wymieniając cały mój kolorowy tusz, podczas gdy czarny pojemnik wciąż ma dużo użytecznego tuszu.

Po tym dochodzeniu myślę, że potrzebuję:

 • konwersja ditheringu, aby tekst i obrazy o niskim kontraście były widoczne
 • konwersja dokładnie odpowiadająca rozdzielczości drukarki, aby nie było skalowania
 • aby użyć ustawienia drukowania wysokiej jakości

Lub potrzebuję alternatywnego sterownika drukarki lub oprogramowania układowego drukarki.


3
To niesamowity skan pokazujący nieoczywisty wynik, gdy każesz drukarce przekonwertować kolorowy obraz na skalę szarości.
bmike

1
Ohhhhh, dlatego NIE możesz wydrukować dokumentu w skali szarości, kiedy zabraknie kolorowego atramentu!
Blacklight Shining

Właśnie odkryłem, że Adobe Acrobat Reader DC ma zaawansowaną opcję „Traktuj szarości jak szarości tylko K”, próbowałem tego i nie dostałem żadnych kolorowych kropek podczas skanowania. Jeśli znajdę czas, odpowiem na moje pytanie z kilkoma skanami i szczegółami na temat tego, co mogę znaleźć w ustawieniu ... ale „tylko K” brzmi jak rzecz, której należy szukać.
sh1

Odpowiedzi:


4

Aby łatwo przekonwertować dowolny obraz w czerni i bieli (bez szarości):

 • Otwórz plik w podglądzie
 • Wybierz „Zapisz jako…” (Widoczne w menu Plik, przytrzymując klawisz Alt w Mountain Lion)
 • W oknie dialogowym zapisu wybierz format pliku PDF
 • W oknie dialogowym zastosuj filtr kwarcowy: „Czarno-biały”

EDYCJA: Możesz przekonwertować na czarno-biały z ditheringiem za pomocą The Gimp (darmowy i open-source):

 • Otwórz obraz za pomocą The Gimp
 • Wybierz element menu Obraz -> Tryb -> Indeksowane…
 • W oknie, które zostanie otwarte:

  • Wybierz paletę czarno-białą
  • Wybierz tryb ditheringu (wybrałem Floyd-Steinberg)

Możesz także użyć Photoshopa przy użyciu tej samej techniki. Jednak Photoshop jest drogi.

Wreszcie istnieją rozwiązania wiersza polecenia: convert(część pakietu imagemagick) lub gm(część pakietu graphicmagick).


To bardzo dobry początek, ale niestety jest to ściśle czarno-biały bez roztrząsania. W wyniku tego podczas drukowania strony internetowej (np. Tej strony) jasny tekst znika całkowicie, a ciemne tła stają się całkowicie czarne.
sh1

Dodałem rozwiązanie do konwersji na czarno-białe w / dithering. Uwaga: przed konwersją czarno-białej obraz można przekonwertować na rozdzielczość drukarki.
Frizlab

Mogę dodać rozwiązania wiersza polecenia do odpowiedzi, jeśli są potrzebne.
Frizlab

Musisz pamiętać, aby wybrać wysoką rozdzielczość (nawet 1200) podczas importowania pliku PDF i używania ditheringu podczas konwersji do obrazu 1-bitowego. Jeśli wydruk jest zbyt ciemny, możesz spróbować użyć narzędzia Krzywe lub zmienić jasność przed konwersją. Byłoby miło mieć skrypt lub aplikację, która zrobiłaby to automatycznie dla całego pliku PDF. Wiele osób nieświadomie drukuje proste dokumenty czarno-białe, takie jak faktury we wszystkich kolorach.
Jowisz
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.