Bateria na białym MacBooku wyłącza się nagle po 30% naładowaniu


11

Mam białego MacBooka (MacBook4,1). Posiadam go i korzystam z niego od ponad dwóch lat (30 miesięcy, jak chciałbym uwierzyć w CoconutBattery). Zarówno coconutBattery, jak i Battery Health Monitor informują, że pojemność akumulatora spadła do 82% przy pojemności ładowania 4123 mAH (przy projektowej pojemności ładowania wynoszącej 5020 mAH). Cykle ładowania (liczba cykli) wynoszą 376, a akumulator jest w normalnym stanie.

Oczywiście bateria wyczerpuje się teraz szybciej niż, powiedzmy, rok temu lub gdy była to nowa marka. Nie przeszkadza mi to. To zrozumiałe. Mam jednak na myśli i denerwuje mnie to, że po wyczerpaniu baterii do około 30% MacBook wyłącza się w ułamku sekundy. Słyszę ten znajomy dźwięk kliknięcia z dysku twardego, który pojawia się, gdy przycisk zasilania jest przytrzymywany przez kilka sekund, aby wymusić wyłączenie systemu. Zaskoczyło mnie, kiedy po raz pierwszy tego doświadczyłem. Pomyślałem, że może poszło spać, ponieważ bateria mogła się całkowicie rozładować. Ale nigdy nie wyświetlał ostrzeżenia o niskim poziomie naładowania baterii (ładunek nadal zgłaszano na około 30%, gdy zdarzenie miało miejsce). Kiedy nacisnąłem przycisk zasilania, MacBook wykonał test POST i zaczął działać tak, jak po zimnym wyłączeniu.

Zdarzyło mi się to za każdym razem, gdy rozładowywałem baterię do około 30%. Sądzę, że elektronika na pokładzie kontrolera baterii zmusi system do przejścia w tryb hibernacji (wstrzymania / uśpienia), jednocześnie upewniając się, że pozostało tylko tyle ładunku, aby gdzieś zachować pamięć systemu. Jednak, o ile mogę stwierdzić, oczywiście kontroler nie ma powodu sądzić, że pozostały poziom naładowania akumulatora (30%) jest przerażająco niski, aby uzasadnić takie operacje. Ale wygląda to tak, jakby nagle raptownie całkowicie odcięła się bateria, jakby jej połączenie zostało tam przerwane w ciągu sekundy.

Wyraźnie nie mam żadnej gwarancji. Chciałbym jednak wiedzieć, na czym polega problem. Bateria umiera, ale przy 82% pojemności nie powinienem tak myśleć. Co wy ludzie myślicie?


To wada projektowa i osobiście uważam, że Apple powinien był się do tego przyznać, ale najwyraźniej tak nie jest. Miałem podobny problem i wszyscy miłośnicy jabłek twierdzą, że to zbyt wiele, aby oczekiwać, że baterie nie wybrzuszą się nawet przed ich liczbą cykli znamionowych! apple.stackexchange.com/questions/76797/ ... Powinieneś także poszukać trochę wybrzuszenia, moja bateria miała takie samo wyłączenie przy 30 przed silnym wybrzuszeniem.
cnst

Odpowiedzi:


4

Miałem dokładnie ten sam problem (dwa razy!) I miałem wymienić baterię w ramach gwarancji - wydaje mi się, że pamiętam, że był program wymiany baterii dla tego problemu (nie cytuj mnie), ale nawet jeśli tak, to chyba by się skończył teraz .

Powiedziałbym, że możesz mieć szansę, jeśli zadzwonisz i wyjaśnisz problem lub pójdziesz do sklepu Apple, w zależności od tego, do jakiej osoby wpadniesz.

Była też aktualizacja oprogramowania układowego, która miała pomóc w rozwiązaniu tego problemu, ale nie pomogła mi i przypuszczam, że już dawno dostałeś tę aktualizację.

Krótko mówiąc: nie chodzi o to, że akumulator nie utrzymuje wystarczającego poziomu naładowania i nie ma zbyt wielu cykli - najwyraźniej mieli problem z produkcją akumulatorów, a Twoja maszyna zajęła mu tak dużo czasu. Mamy nadzieję, że dostaniesz kogoś miłego od Apple, ale w przeciwnym razie wycieczka na eBay lub w inne miejsce w Internecie powinna być w stanie uzyskać nową baterię za stosunkowo tanią.

Powodzenia, mam nadzieję, że Ci się uda.


1
Dziękujemy za podzielenie się swoimi spostrzeżeniami. Tak, mam wszystkie aktualizacje zainstalowane w tym systemie. Sprawdzę w sklepie Apple Store, choć mam wrażenie, że będę musiał kupić nowy.
ajaz

2

Brak wczesnego ostrzeżenia i wskazanie 30% naładowania, gdy ładowanie jest wyczerpane, sugeruje, że bateria wymaga kalibracji, zakładając, że nie zrobiłeś tego ostatnio. Szczegółowe informacje można znaleźć na tej stronie pomocy technicznej Apple , ale jego sedno polega na tym, że pomiar stanu naładowania baterii jest niedokładny, więc od czasu do czasu skalibrując, resetuje model oprogramowania stanu baterii i charakterystykę rozładowania oraz daje dokładniejszy pomiar pozostałej opłaty.


Dzięki za odpowiedź. Zanim odkryłem problem, kalibrowałem baterię raz na kilka sekund. Teraz, gdy laptop nagle wyłącza się przy około 30% naładowaniu, nie jestem pewien, jak prawidłowo przeprowadzić proces kalibracji.
Ayaz

1
Proces kalibracji, o którym mówię, obejmuje całkowite naładowanie, rozładowanie i ponowne naładowanie. Nie rozumiem, jak byłoby to wykonalne w mniej niż pół dnia. Czy mówimy o tym samym procesie?
JRobert

2

Potrzebujesz nowej baterii. Po wielu latach użytkowania chemikalia w bateriach laptopów będą mniej aktywne, a zatem będą mniej naładowane. Czujnik w laptopie zwykle wykrywa napięcie akumulatora, aby wskazać, jaki procent naładowania nadal utrzymuje. A laptop może działać tylko wtedy, gdy bateria zapewnia określony poziom napięcia zasilania. W miarę starzenia się akumulatorów zmieniają się również oryginalne właściwości elektroniczne akumulatora, a wykryta zmiana napięcia nie jest już dobrym wskaźnikiem stopnia naładowania akumulatora. Gdy napięcie akumulatora spadnie poniżej minimalnego wymaganego napięcia do napędzania maszyny, komputer automatycznie się wyłącza, aby chronić własne obwody przed uszkodzeniem przez niewystarczającą moc. Dlatego usłyszysz kliknięcie, a następnie wszystko zostanie wyłączone bez ostrzeżenia.

Potrzebujesz nowej baterii lub po prostu użyj laptopa z podłączonym kablem zasilającym.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.