Różnica między instalacją SuperSU przy użyciu Sklepu Play a niestandardowym odzyskiwaniem, które instaluje go z pliku?


13

Widzę, że niektórzy przewodnicy po rootowaniu mówią, że rootowanie obejmuje:

  1. Pobierz SuperSU jako plik zip, który byłby dostępny dla telefonu (np. Sdcard).
  2. Odblokuj bootloader telefonu.
  3. Uruchamianie w „niestandardowym” trybie odzyskiwania. Np. TWRP lub CWM. Tymczasowe uruchomienie za pomocą fastboot lub flashowanie niestandardowego odzyskiwania na telefon, a następnie uruchomienie.
  4. Użyj niestandardowego trybu odzyskiwania, aby zainstalować pobrany plik zip SuperSU.
  5. Uruchom telefon ponownie w trybie normalnym, a dostęp do konta root powinien być A) dostępny i B) zarządzany przez program SuperSU.

Widzę jednak również, że SuperSU jest również w Sklepie Play . Instalowanie ze Sklepu Play nie gwarantuje dostępu do konta root. (Zakłada się, że już go masz).

Tak więc moje pytania to:

  • Czym praktycznie różnią się te metody instalacji?
  • Jakie są techniczne różnice w działaniach lub ograniczeniach?
  • I w jaki sposób niestandardowa metoda instalacji odzyskiwania umożliwia dostęp do konta root, podczas gdy metoda Sklep Play nie może?

Odpowiedzi:


23

Dostęp do katalogu głównego (zwykle) wymaga kilku komponentów, które współpracują ze sobą. Nieco uproszczony widok tego, czego potrzebujesz, to:

  • Natywny suplik binarny. Można to wywołać z wiersza poleceń lub z aplikacji. Jest to czynność polegająca na przełączaniu użytkowników i udzielaniu uprawnień do rootowania procesu.
  • Aplikacja „strażnika”, która reguluje, które inne aplikacje i procesy mogą wywoływać w sucelu uzyskania uprawnień roota.

Pomyśl o aplikacji SuperSU jako pewnego rodzaju graficznym interfejsie dla pliku subinarnego.

Ze względu na sposób skonfigurowania uprawnień do katalogu / plików w systemie Android, aby suplik /systemdziałał , musisz mieć plik binarny na partycji. Umieszczanie w innym miejscu nie wystarczy, ponieważ nie będzie miało uprawnień, których potrzebuje, aby procesy mogły przełączać użytkowników.

Normalne aplikacje (bez roota) nie mogą pisać do /system, więc sama aplikacja SuperSU nie może po prostu zainstalować sutam, gdzie powinna. To jest powód, dla którego nie będziesz mieć roota, jeśli zainstalujesz SuperSU ze Sklepu Play bez podejmowania innych kroków. Wszystko, co masz, to interfejs, ale nie podstawowe elementy, które są konieczne. Masz tylko połowę tego, czego potrzebujesz do rootowania, i nie ma sposobu, aby uzyskać drugą połowę z samej aplikacji SuperSU.

Dlatego najczęstszym sposobem na umieszczenie supliku we właściwym miejscu jest zainstalowanie go z odzyskiwania, ponieważ system odzyskiwania ma pełny dostęp do pamięci urządzenia i może instalować pliki w dowolnym miejscu. Po wykonaniu tej czynności SuperSU sumoże rozmawiać ze sobą i zapewniać dostęp root do innych procesów.

Plik instalacyjny odzyskiwania instaluje również SuperSU, ponieważ jest wygodny, a umieszczenie go /systemzapobiega jego skasowaniu przez przywrócenie ustawień fabrycznych. Jednak jeśli chcesz, możesz zainstalować tylko suz odzyskiwania, a następnie uzyskać SuperSU ze Sklepu Play. To by działało dobrze. Podobnie możesz później zaktualizować SuperSU ze Sklepu Play i będzie on nadal działał (ponieważ suw tym momencie jest już na miejscu).


Pytanie: Nawet jeśli masz su w / system, czy ty lub aplikacje nadal mieliby dostęp do roota, nawet bez SuperSU? Możesz przeformułować SuperSU jako graficzny interfejs użytkownika i „strażnika”.
geffchang

2
Myślę, że to zależy od tego, jak suzbudowano plik binarny. Towelroot używa takiego, który nie wymaga dodatkowej aplikacji (zatwierdza wszystko), ale nie jestem pewien, czy SuperSU działa w ten sposób w przypadku braku aplikacji.
eldarerathis

„Ze względu na sposób konfiguracji uprawnień do katalogu / plików w systemie Android musisz mieć suplik binarny na /systempartycji, aby działał”. Czy możesz podać link wyjaśniający tę specjalną konfigurację /systempartycji? Co mogą /systemrobić włączone pliki binarne, co nie jest dozwolone dla tych plików /data?
Oren Milman,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.