Zmiana rozmiaru partycji / data (zrootowanej)


9

Mój rynek aplikacji (Google Play) ma problem. Nie mogę zainstalować żadnych aplikacji na telefonie (Lenovo, zrootowany) z powodu „Nie ma wystarczającej ilości miejsca na dysku”, ale tak naprawdę jest. Po zapytaniu znajomego przeniosłem aplikacje na kartę SD. Po kolejnych próbach rozumiem, że aplikacje są instalowane na /datapartycji, a gdy jest pełna, nie mogę zainstalować więcej aplikacji.

Podczas pisania dfotrzymuję:

# df
Filesystem        Size   Used   Free  Blksize
/dev          482.1M  128.0K  481.9M  4096
/sys/fs/cgroup     482.1M  12.0K  482.0M  4096
/mnt/secure      482.1M   0.0K  482.1M  4096
/mnt/asec       482.1M   0.0K  482.1M  4096
/mnt/obb        482.1M   0.0K  482.1M  4096
/system        885.8M  679.5M  206.4M  4096
/data         908.5M  825.9M  82.6M  4096
/cache         123.0M   4.0M  119.0M  4096
/protect_f        8.8M   4.1M   4.8M  4096
/protect_s        8.8M   4.0M   4.8M  4096
/mnt/cd-rom       1.2M   1.2M   0.0K  2048

Wiem z innej aplikacji, że jest więcej darmowej, niezamontowanej przestrzeni.

Jak mogę zmienić rozmiar tej partycji? Jeśli potrzebujesz więcej danych wyjściowych, powiedz mi, co wpisać. Dzięki.

Odpowiedzi:


3

Nigdy nie powinieneś nigdy zmieniać rozmiaru żadnych partycji na Androidzie. To niezamontowane miejsce może być czymś, co urządzenie wykorzystuje w trybie awaryjnym do przywrócenia urządzenia. Przenoszenie aplikacji do SD nic nie robi, ponieważ SD, z którego przenosisz pliki z / data / app do jakiegoś ukrytego folderu wewnątrz / data / media („SD”).

Możesz albo odinstalować niektóre aplikacje, użyć dziwnej metody, aby zamienić wewnętrzną SD i zewnętrzną SD lub sprawdzić, czy masz już zainstalowaną aplikację i poszukać pozostawionych plików lub folderów w / data / data i wyszukać nazwę pakietu.


5

Jak słusznie wskazał GiantTree , ta niezamontowana przestrzeń może być czymś, co urządzenie wykorzystuje w trybie awaryjnym do przywrócenia urządzenia. Dokładniej: nie tylko może być, ale to jest . Twój dfwynik np. Nie mówi nic o partycjach /recoverylub /boot. A jeszcze więcej nie jesteśmy świadomi.

Kolejny argument przeciwko zmianie rozmiaru: Nie będzie już można instalować żadnych aktualizacji Androida, ponieważ często pojawiają się one jako „obrazy” do flashowania (zastępując całe systemy plików) - które wówczas nie będą już odpowiadały rozmiarowi partycji, powodując aktualizację w najlepszym wypadku nie flashuje, aw najgorszym przypadku blokuje urządzenie.

Gdyby nie daje już wystarczającej swobody, możesz na to spojrzeć - który jest w stanie nie tylko przenieść całą aplikację na zewnętrzną kartę SD urządzenia (App2SD przenosi tylko części), ale może nawet przenieść więcej, takich jak pliki danych i biblioteki.

Aby uzyskać więcej informacji, zajrzyj na link2sd tag-wiki , a także app2sd tag-wiki .


1
Dzięki za krytykę (głosowanie). Jestem gotów się uczyć, więc z przyjemnością skomentuję to: czy coś źle zrozumiałem - czy był to po prostu „zły nastrój”? ;)
Izzy

2

Przepraszamy za nekropolię, ale istnieje i zawsze można to zrobić, jeśli użytkownik chce. Poprzednie komentarze są poprawne, istnieje więcej „ukrytych” partycji, których nie można łatwo zobaczyć ani nimi manipulować z lokalnych instalacji systemu Windows lub Android, więc musisz spojrzeć na dysk z perspektywy zewnętrznej za pomocą narzędzia, które rozpoznaje wiele systemy plików. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​najlepszym sposobem na to jest użycie GParted (obraz na żywo dostępny tutaj )

Użyj narzędzia, takiego jak Rufus, aby utworzyć rozruchową pamięć USB za pomocą obrazu GParted Live, a następnie uruchom komputer (za pomocą koncentratora USB i kabla OTG, jeśli to konieczne, do klawiatury, myszy itp.). Wolę interfejs graficzny, ale GParted można także używać z poziomu wiersza poleceń. Po uruchomieniu w interfejsie graficznym (wymaga wpisania przez użytkownikastartxpo wyświetleniu monitu) GParted automatycznie uruchomi i przeanalizuje wszystkie partycje i ostatecznie zapewni kompleksowe wyświetlanie ich konfiguracji. Ponieważ jest oparty na systemie Linux i jesteś automatycznie zalogowany jako superużytkownik, masz teraz pełną kontrolę nad każdym dyskiem twardym lub partycją w maszynie (tablety, telefony, komputery PC, rozmiar i kształt nie ma znaczenia) i możesz zobaczyć wszystkie ukryte partycje. Dla przypomnienia GParted jest przeznaczony dla odmian architektury x86, ale może również działać na innych urządzeniach poprzez wbudowaną emulację, więc zawsze warto spróbować przynajmniej IMO.

Z boską mocą wiąże się podobna do Boga odpowiedzialność, więc
1) nie jestem odpowiedzialny za to, co się stanie, jeśli to cię
spieprzy i 2) UWAŻAJ, CO ROBISZ WEWNĘTRZNIE. BARDZO BARDZO UWAŻNY.

To powiedziawszy, jeśli znajdziesz partycję podczas analizy za pomocą GParted, która ma dowolny rozmiar użytkowy, który jest oznaczony jako nieprzydzielony, możesz jej zaufać. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​widzi wszystko i nigdy nie słyszałem o niczym innym. Jeśli jest miejsce, możesz je przenieść tak, aby znajdowało się obok partycji, którą chcesz rozwinąć, a następnie rozwinąć, aby objąć to miejsce. Właśnie zrobiłem to ostatniej nocy na Chuwi Vi8, na którym nie chciałem już Windowsa (był dostępny jako dual-OS). Usunąłem partycję Windows i dodałem ją do partycji danych Androida, dając mi 22 GB wspaniałej, w pełni użytecznej przestrzeni.

Znalazłem ten wątek podczas odświeżania wszystkich wymaganych kroków i zauważyłem, że nie udostępniono żadnej metody. Mogę zaświadczyć, że działa, ale polecam go tylko zaawansowanym użytkownikom i nie mogę powiedzieć, że nie będzie on zakłócał aktualizacji pełnego systemu operacyjnego w przyszłości, jak już wspomniano. Uruchamianie GParted jako live Linuxa to świetne narzędzie, które jest bardzo wszechstronne i niezwykle wydajne.


4
To jest niepoprawne. Urządzenia z Androidem mają ograniczone oprogramowanie, które nie obsługuje uruchamiania z USB-OTG, chyba że urządzenie ma załatane jądro. Ponadto GParted AFAIK nie obsługuje natywnego działania na ARM, który jest architekturą urządzenia OP. Sprawdź poprawność swojego roszczenia w porównaniu z ograniczeniami PO w przyszłości.
Tamoghna Chowdhury,

1
Jak już wskazał @TamoghnaChowdhury: Mówimy tutaj o urządzeniach z Androidem - nie o komputerach stacjonarnych. Oprócz wątpliwości w komentarzu Tamoghny dotyczących „rozruchu przez OTG” (czy próbowałeś to wcześniej, zanim go poleciłeś?), Mocno wątpię, aby każde urządzenie z Androidem mogło uruchomić „ogólny obraz Linuksa”. Ponadto, po co to robić, aby uruchomić gParted - i nie używać jego odpowiednika Android aParted? Obawiam się, że to ściana tekstu, która tak naprawdę nie odpowiada na pytanie. Ale tak, MMMV :)
Izzy

Te tablety / laptopy z
dwoma systemami

@Izzy Dlaczego nie użyć aParted? Ponieważ dotyczy to tylko zewnętrznych kart SD, a nie pamięci wewnętrznej!
TJJ
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.