Jak korzystać z GPS bez korzystania z usług lokalizacyjnych Google


18

Ponieważ nie chcę wyrazić zgody na umowę o ochronie prywatności Google Location Services, wyłączyłem ją. W ten sposób wiem, że niektóre funkcje lokalizacji, takie jak lokalizacja komórkowa i Wi-Fi, nie będą działać.

Spodziewałbym się jednak, że prosta funkcja GPS będzie działać normalnie. Dla mnie normalnym działaniem byłoby użycie danych GPS, jeśli są dostępne, w przeciwnym razie skorzystaj z ostatniej znanej lokalizacji . (Historycznie tak działają odbiorniki GPS)
Obecna implementacja (używam Androida 5, Lollipop) od Google wydaje się jednak nie podawać żadnej lokalizacji, gdy nie ma wyraźnej poprawki, rzucając mi wiele ostrzeżeń i umieszczając mnie w całym świat zamiast w mojej domowej lokalizacji.

Moje pytanie:
Czy ktoś zna zewnętrznego dostawcę / spoofera, który po prostu buforuje moją ostatnią znaną lokalizację, jeśli nie ma poprawki GPS? (przywracając mi normalną funkcjonalność)
Dodatkową funkcjonalnością, która byłaby bardzo mile widziana, jest buforowanie danych Wi-Fi / Cell, więc jeśli gdzieś byłem, zapamięta to bez poprawki GPS.

Wszelkie sugestie będą mile widziane!


Czy alternatywny dostawca lokalizacji sieciowej (zastępujący lokalizację Google, która wymaga roota) również byłby dopuszczalnym rozwiązaniem?
Izzy

@Izyzy - czy w alternatywie przechowywana jest ostatnio znana lokalizacja? Aby inne aplikacje zaczęły korzystać z tych informacji, zamiast czekać na poprawkę satelitarną.
HasH_BrowN

Rozwiązanie, które mam na myśli, wykorzystuje lokalizacje wieży komórkowej, które są przechowywane lokalnie na urządzeniu (określasz, które obszary potrzebujesz). Tak długo, jak telefon nie jest w trybie samolotowym, a użytkownik znajduje się w obszarze objętym danymi, zawsze wie, gdzie jest, bez konieczności połączenia danych.
Izzy

@Izyzy Myślałem, że był to jeden ze sposobów, w jaki działały pomoce GPS, ale to nie potwierdza poprawki. To buforuje moją pozycję (i zwiększa prędkość naprawy), więc rozwiązanie z pomocą GPS odpowiada na moje pytanie. Jednak jestem również zainteresowany rozwiązaniem, które wskazałeś, może to być alternatywna odpowiedź z pewnymi zaletami ponad rozwiązaniem buforującym.
Requist

1
Gotowe - patrz moja odpowiedź poniżej. To tylko zarys, ale powinien dać ci pomysł - i wskazuje na dalsze zasoby, aby uzyskać szczegółowe informacje. Cieszyć się!
Izzy

Odpowiedzi:


9

Możesz spróbować tej aplikacji: GPS Aids .

Stara się zapewnić szybszą i bardziej stabilną naprawę, zapewniając kilka pomocy GPS (dane pomocnicze GPS, takie jak długoterminowe orbity LTO, gpsOneXTRA i AGPS), i buforuje ostatnio znane dane GPS.

Będzie działał bez rootowania, ale niektóre opcje wymagają dostępu do roota.


Wygląda na to, że robi to, co chciałem, przetestuję to jeszcze trochę, ale do tej pory wygląda dobrze.
Wymagaj

2
Program działa dla mnie dobrze, czy mógłbyś trochę zwiększyć opis w swojej odpowiedzi, aby móc skorzystać z niego w przyszłości? Wiemy już, że działa na Lollipop, może krótko wyjaśnić, dlaczego en jest odpowiedzią na ten program.
Requist

Niestety aplikacja nie jest już dostępna.
anol

11

Niezupełnie pasujący do opisu (przy użyciu pozycji „ostatniej znanej”, jeśli GPS nie jest dostępny), ale nadal stanowi dobrą alternatywę:

Na dwóch moich urządzeniach całkowicie pozbyłem się wszystkich zastrzeżonych usług Google, zastępując je alternatywami. Szczegółowo opisałem to w Androidzie bez Google 5: Uwolnij swojego Droida! ¹ ( aktualizacja ¹). Krótko mówiąc, oto co zrobiłem:

  1. Flash niestandardową pamięć ROM, która jest dostarczana bez GApps (tutaj: CyanogenMod)
  2. Instalowanie microG (następca NOGAPPS )
  3. Generowanie lacells.dbzgodnie z opisem na XDA i wypchnięcie go do urządzenia

W rezultacie mam całkowicie nieaktywną działającą usługę lokalizacyjną wykorzystującą identyfikatory wieży komórkowej i lacells.dbdostęp do Playstore za pośrednictwem BlankStore ¹ lub YalpStore oraz działający interfejs API Map przy użyciu OpenStreetMap. Tak więc, gdy „brak GPS aktywnego”, nadal otrzymuję swoją lokalizację, dopóki są dostępne wieże komórkowe. Nie mogę jednak powiedzieć, czy używa „ostatniej znanej pozycji”, jeśli nie ma GPS i wież komórkowych.

¹ Ujawnienie: link przejdź do jednej z moich stron


Słodkie! Bardzo podoba mi się ta opcja, nie uważam tego za najbardziej przyjazne dla użytkownika rozwiązanie. W praktyce myślę, że nie będzie wielu miejsc, w których nie będziesz w stanie „zobaczyć” żadnej wieży komórkowej, nawet jeśli połączenie z nią nie będzie możliwe z powodu niskiego SNR. Czy to rozwiązanie przełącza się na GPS, jeśli poprawka jest dostępna, czy sterowniki GPS są częścią GApps?
Requist

GPS jest oddzielny od tego. Nigdy nie próbowałem żadnego „przełączenia awaryjnego”, więc nie jestem pewien, jak to działa z włączoną funkcją GPS, ale nie naprawiłem. Domyślam się, że wybrałby po prostu „najdokładniejszy zestaw”, a zatem (bez poprawki GPS) używałby lokalizacji wieży komórkowej - ale nie jestem pewien.
Izzy

@Requist jak dla „przyjaznego dla użytkownika”: znów było łatwiej. Istnieje teraz LineageOS dla microG , dostępny dla wszystkich urządzeń posiadających oficjalną obsługę LOS. Dostarczone z fabrycznie zainstalowanymi microG i F-Droidem, gotowymi do użycia. Jeśli chodzi o lokalizację, wstępnie zainstalowali backend Mozilli (pobieranie danych online, więc możesz rozważyć śledzenie tego przez Mozillę) - ale możesz łatwo zastąpić backend przez LocalGSMBackend, który opisałem w mojej odpowiedzi. Działa jak bryza, właśnie wyposażyłem w to moje nowe urządzenie BQ :)
Izzy

4

Korzystając z Fairphone 2 i Fairphone Open OS i postępując zgodnie z tym przewodnikiem, aby żyć bez Google, skonfigurowałem usługi lokalizacji za pomocą dostawcy oprogramowania pośredniego dla lokalizacji µg UnifiedNlp (bez GAPPS)

Można to łatwo zrobić za pomocą repozytorium F-Droid

  • Zainstaluj µg UnifiedNlp (bez GAPPS)
  • Zainstaluj zaplecze geolokalizacji, takie jak LocalGsmNlpBackend
  • Zainstaluj backend geokodowania NominatimeNlp
  • Uruchom ponownie telefon
  • Uruchom aplikację µg UnifiedNlp i skonfiguruj backendy. W LocalGsmNlpBackend wybierz „utwórz bazę danych” i pozwól jej wygenerować bazę danych z OpenCellID lub Mozilla Location Services (zajmuje to wiele lat i pobiera ogromne ilości danych, więc upewnij się, że masz połączenie Wi-Fi)
  • Włącz opcje lokalizacji w Ustawieniach

Wynik: zarówno GPS, jak i sieciowe usługi lokalizacyjne działają w niewielkim stopniu lub nie wpływają na prywatność.


1

Dostęp do lokalizacji w usłudze Google Location i dostęp do lokalizacji w Androidzie są od siebie niezależne.

Aplikacje mogą korzystać z Menedżera lokalizacji Android (który nie zależy od usługi lokalizacyjnej Google) lub usługi lokalizacyjnej Google.

Dzięki temu nadal możesz korzystać z aplikacji, które uzyskują dostęp do lokalizacji za pośrednictwem Menedżera lokalizacji Android. Według moich badań 5000 najlepszych aplikacji większość aplikacji nadal korzysta z Menedżera lokalizacji Android. Więc powinieneś być dobry bez usług lokalizacyjnych Google.


Tak, obsługa lokalizacji w systemie Android znacznie się poprawiła. Nadal nie korzystam z usługi lokalizacyjnej Google, ale teraz Menedżer lokalizacji Androida zapisuje w pamięci podręcznej twój ostatni status i lokalizację, więc nie potrzebujesz już narzędzi innych firm do normalnego użytkowania (z wyjątkiem może danych lokalizacyjnych Wi-Fi / Celluar).
Requist
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.