Dlaczego rysik z cienką końcówką nie działa na moich telefonach / tabletach?


11

Od dłuższego czasu używam swojego tabletu / telefonu do szkicowania palcem. Przez ostatni rok starałem się znaleźć cienko zakończony rysik, aby ułatwić rysowanie, ponieważ palce są nieporęczne i nieprecyzyjne. Kupiłem kilka, ale żaden z nich nie współpracuje z moim Nexusem 7, SGS2, LG G2, iPadem, iPhonem itp. Stylizatory z grubymi, zaokrąglonymi, siatkowymi końcówkami gumki do ołówka działają, ale mają ten sam problem jak mój palec: są zbyt grubi, aby zobaczyć dokładnie, gdzie końcówka dotyka ekranu. Wiele stylizacji ma oba końce i za każdym razem używam tłustego końca.

Z jakiegoś powodu szukałem w górę iw dół, ale tak naprawdę nie byłem w stanie znaleźć żadnego wyjaśnienia. Czy ktoś może wyjaśnić, dlaczego grube, różowawe końcówki rysika działają, ale chude, podobne do pióra końcówki nie działają (jak się wydaje) na większości ekranów dotykowych? Czy po prostu mam pecha, czy może istnieje kombinacja ekranu / rysika, która będzie dla mnie działać?

Odpowiedzi:


15

Pojemnościowe i rezystancyjne technologie ekranów dotykowych

Dzisiejsze ekrany wielodotykowe są pojemnościowe , w przeciwieństwie do rezystancyjnych ekranów dotykowych sprzed dekady. Działają trochę tak, jak można poczuć ładunek elektrostatyczny z włosami na skórze. Na ekranie znajduje się ładunek, a gdy palec zbliża się do niego, pojemność palca przyciąga ten ładunek. Ekran może w ten sposób wskazać wszystkie punkty, w których ładunek jest zakłócany, tworząc obraz miejsca, w którym go dotykasz. Dlatego może odróżniać różne palce, a bardziej wrażliwe ekrany rozróżniają palce według kształtu i odgadują, jak mocno naciskasz.

Starsze rezystancyjne ekrany dotykowe miały tylko dwa elastyczne arkusze przewodzące ze szczeliną między nimi. Po naciśnięciu powoduje to, że arkusze stykają się ze sobą, a sprzęt ekranu dotykowego może ustalić, gdzie jest ten punkt kontaktowy. Ze względu na to, jak odczytuje punkt kontaktowy z arkuszy, nie może zrozumieć więcej niż jednego punktu kontaktowego lub większego obszaru kontaktu.

Więc co?

Ma to dwie konsekwencje dla rysika. Styli do ekranów rezystancyjnych muszą być małe, aby precyzyjnie dotykać i mogą być wykonane z dowolnego materiału (ponieważ muszą po prostu wywierać nacisk). Rysik pojemnościowego ekranu dotykowego musi przewodzić prąd, ale musi być przykryty izolatorem, aby nadać mu pojemność (podobnie jak palec). Zazwyczaj są one przewodzącym rdzeniem z pianki pokrytym cienką gumą. Zwykle część, którą trzymasz, musi również przewodzić, aby połączyć ją z większą pojemnością twojego ciała, ale istnieją na to sposoby.

Ponadto końcówka musi być wystarczająco szeroka, aby wygenerować wystarczającą pojemność do zarejestrowania ekranu. Oprócz wymagań sprzętowych większość ekranów dotykowych ma także oprogramowanie filtrujące, aby uniknąć pomyłek spowodowanych przez szum czujnika, małe kropelki wody i inne rzeczy.

Z tych dwóch powodów możesz używać tylko rysika przeznaczonego do pojemnościowych ekranów dotykowych.

Czas na kapelusz

Możesz zrobić swój własny, przyklejając małą kulkę folii aluminiowej do końca dowolnego przedmiotu przypominającego długopis za pomocą taśmy izolacyjnej. Musisz tylko upewnić się, że twoja ręka ma kontakt z folią, aby zadziałała. W ten sposób możesz eksperymentować z różnymi rozmiarami, aby uzyskać najwęższą wskazówkę, która działa na danym urządzeniu.

Inne opcje

Jeśli nadal potrzebujesz czegoś bardziej precyzyjnego, będziesz potrzebować telefonu lub tabletu zaprojektowanego do używania rysika. Te telefony mają dodatkowe czujniki oprócz pojemnościowego ekranu dotykowego i są wyposażone w specjalny rysik, który współpracuje z tym czujnikiem. Zazwyczaj wykrywają pola indukcyjne (jak tablet rysunkowy Wacom), a rysik ma wbudowany cewkę indukcyjną, ale szczegóły są różne dla różnych urządzeń. Seria telefonów i tabletów Samsung Note działa w ten sposób, a Lenovo ma tablet (sprzedawany u artystów cyfrowych), który ma rysik wrażliwy na nacisk, a także oprogramowanie „odrzucania dłoni”, aby uniknąć reagowania na dolną część dłoni, gdy użytkownik rysuję.


1

Wtyczka bananowa na zestawie słuchawek działała dla mnie.

Po prostu trzymaj go z gumowego obszaru i nie zarysuj ekranu.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.