Czy istnieje sposób, aby poznać rzeczywiste uprawnienia aplikacji przed zainstalowaniem?


26

Nie jestem fanem obecnych tak zwanych „uproszczonych” uprawnień w sklepie Play i chciałbym znaleźć sposób sprawdzenia dokładnych uprawnień aplikacji przed instalacją. To nie musi być narzędzie, które wykonuje samą instalację, po prostu potrzebuję witryny lub aplikacji, która pomoże mi wyszukać dokładne uprawnienia z aplikacji przed jej zainstalowaniem. Czy jest dostępne takie narzędzie?

Odpowiedzi:


22

Nie potrzebujesz do tego zewnętrznego narzędzia. W wersjach Sklepu Play z nowym „uproszczonym” oknem uprawnień, nadal możesz znaleźć pełną listę uprawnień ze strony sklepu aplikacji (ekran z ikoną u góry, opis, zrzuty ekranu i inne). Przewiń w dół na dole strony. W sekcji „Informacje dodatkowe” zobaczysz „Uprawnienia” z linkiem „Wyświetl szczegóły”. Kliknij ten link, aby wyświetlić okno dialogowe z listą indywidualnych uprawnień.

Jeśli jednak potrzebujesz zewnętrznego narzędzia, AppBrain jest alternatywnym interfejsem internetowym do Sklepu Play i wyświetla uprawnienia osobno dla każdej aplikacji. Stamtąd możesz kliknąć, aby zainstalować aplikację z prawdziwego Sklepu Play. Nie wszystkie aplikacje pojawiają się w AppBrain, ale wiele z nich, zwłaszcza popularne aplikacje.

Istnieje również zasób oferowany przez Izzygo, dobrego przyjaciela tej strony. Jego strona internetowa oferuje wyselekcjonowaną listę aplikacji, które można przeszukiwać według uprawnień . Daje również pełniejszy opis każdego uprawnienia i wyróżnia ciekawe kombinacje. Ponieważ aplikacje są dodawane do jego witryny ręcznie, jest to bardzo mała lista w porównaniu do ogromnej liczby aplikacji w Sklepie Play, ale składa się z szerokiej gamy polecanych i popularnych aplikacji w różnych kategoriach.


1
Nie wszystkie aplikacje pojawiają się w AppBrain → Możesz sprawić, by się pojawiały (patrz moja odpowiedź ;)
Izzy

Twoja ostatnia sugestia w Twojej odpowiedzi jest zdecydowanie najlepsza. W 99% przypadków nikt nie rzuca okiem na samo pozwolenie - to, co zamierzasz zrobić z tym pozwoleniem, jest niepokojące! Przykład: instalujesz aplikację, która wymaga uprawnień kontaktowych, ale nigdy nie wiesz, dlaczego, więc po prostu zakładasz, że musi uzyskać dostęp do informacji kontaktowych, aby udostępnić informacje kontaktowi przez aplikację, ale zamiast tego przesyła wszystkie kontakty na ich serwery bez Twojej zgody ! Omg Właśnie miałem pomysł, och, nieważne. Wydaje mi się, że ostatnio bardziej niż zwykle przeklinam, naprawdę mnie
wkurza

14

W swojej odpowiedzi Dan wskazał już na moją listę aplikacji według rzeczywistych tematów , która oferuje również pewne dodatki. Obecnie obejmuje tylko niewielką część tego, co jest dostępne w Google Play (dla niektórych liczb: ~ 10.000 aplikacji = ~ 1% Google Play , w tym około 5% aplikacji dostępnych w głównym repozytorium Aptoide jedna trzecia aplikacji dostępnych na F-Droidie - z pewnymi nakładkami).

Jeszcze jednym zasobem, o którym należy wspomnieć o aplikacjach, które nie są tam objęte, jest Appbrain , który jest innym interfejsem niż Google Play Store. Powinieneś więc znaleźć wszystkie aplikacje, które pokazują także „obawy” (które Dan nazwał „interesującymi kombinacjami”) - bardzo przydatną rzeczą, o której należy pamiętać przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Jeśli aplikacji nie ma na liście, możesz łatwo ją wyświetlić, wklejając jej nazwę pakietu (lub pełny adres URL Google Play) na tej stronie . Może to potrwać kilka minut, ale w końcu będzie dostępne (zwykle w ciągu 10..30 minut).


Aktualizacja:

Ostatnio Galen przedstawił także swoją aplikację „StripSearch” . Użyłem go trochę (i przeprowadziłem z nim intensywną dyskusję - częściowo grając w „beta tester”;) Ta aplikacja nie tylko pokazuje ci uprawnienia przed zainstalowaniem aplikacji - pozwala nawet filtrować wyszukiwania aplikacji według uprawnień, np. aby wykluczyć niechciane (obawy dotyczące prywatności) lub konkretnie wymagać innych (takich jak używanie prawdziwej lampy błyskowej, gdy potrzebujesz aplikacji latarki, praktycznie wykluczając osoby korzystające z wyświetlacza lub innych środków). Działa całkiem dobrze, zdecydowanie warto spróbować. StripSearch można znaleźć w Google Play .


2

Chociaż nie jest to wykorzystywane do przeglądania uprawnień (lepiej postępować zgodnie z radami podanymi w innych odpowiedziach), czuję, że jestem zobowiązany do poparcia XPrivacy , modułu Xposed do ograniczania uprawnień. Jeśli kiedykolwiek martwisz się o szerokie uprawnienia, skorzystaj z tego. Jest to również całkowicie otwarte oprogramowanie!


1

Myślę, że załatwi to połączenie XPrivacy i PlayPermissionsExposed. Są częścią popularnego frameworka Xposed . W przypadku urządzeń GB możesz użyć Xposed Installer GB liudongmiao na forum programistów XDA.

Upewnij się, aby przeczytać instrukcje. Nie jestem odpowiedzialny, jeśli nie.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek problemy, prosimy o komentarz.

PS: Struktura XPosed wymaga rootowania, chyba że ręcznie zdecydujesz się na flashowanie podczas odzyskiwania. Jeśli nie chcesz tego zrobić, spójrz na inne odpowiedzi.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.