Co to jest oprogramowanie radiowe?


25

Podczas instalowania niestandardowej pamięci ROM na zrootowanym urządzeniu z Androidem często zalecają aktualizację oprogramowania radiowego.

Czym dokładnie jest oprogramowanie radiowe Androida?


2
Chociaż nie mogę dokładnie odpowiedzieć na pytanie, zdecydowanie odradzam aktualizację radia, ponieważ jest to najłatwiejszy sposób na całkowite zablokowanie telefonu.
Arda Xi,

Dzięki, że zadałeś to pytanie. Do czasu przeczytania poniższych odpowiedzi, jakoś wierzyłem, że oprogramowanie radiowe odnosiło się do oprogramowania nadajnika / odbiornika radiowego, czyli radia, którego używamy do słuchania piosenek. :-)
asgs

Odpowiedzi:


16

Oprogramowanie radiowe kontroluje podstawowe funkcje niskiego poziomu, takie jak łączność sieciowa, Wi-Fi i GPS. Jednak od kilku lat „radio” oznacza „pasmo podstawowe” i kontroluje tylko aspekty łączności sieciowej, podczas gdy WiFi i GPS są zarządzane przez sterowniki systemu operacyjnego, jak każde inne urządzenie.

Zwykle aktualizacja radia nie daje żadnych nowych funkcji, ale naprawia problemy z łącznością, zwiększa zasięg lub wydajność, zmniejsza zużycie baterii lub tym podobne. Niektóre pamięci ROM wymagają do działania najnowszych wersji radia.

Podczas gdy nieudane uaktualnienie radia może zepsuć twój telefon, proces jest w zasadzie taki sam jak uaktualnienie pamięci ROM. Upewnij się, że telefon nie jest odłączony od zasilania ani nie jest wyłączany w środku, upewnij się, że ufasz osobie, która wydała oprogramowanie radiowe, i spróbuj przeczytać kilka komentarzy lub recenzji.


3

Uwaga dodatkowa na temat oprogramowania sprzętowego radia: strzeż się ich aktualizacji bez uprzedniego przetestowania wersji w sieci.

Czasami nowe oprogramowanie radiowe dodaje funkcje dla niektórych dostawców sieci, które powodują gorsze pasmo, rozłączenia i inne nieporozumienia, jeśli używasz ich w innej sieci. Operatorzy sieci nie dostarczają telefonów z tak zepsutym oprogramowaniem układowym (czekają na następną wersję lub po prostu zapewniają to samo oprogramowanie radiowe na zawsze), ale jeśli sam je zainstalujesz, ryzykujesz.

Ale jeśli chcesz korzystać z najnowszego oprogramowania układowego przez cały czas, zanim operator sieci lub producent telefonu dostarczy aktualizację, być może będziesz musiał podjąć to ryzyko (wideo rozbił HTC Desire, gdy był używany ze wszystkimi romami radiowymi z wyjątkiem najnowszej wersji froyo ...)


3

Jeśli nie uważasz, że konieczne jest flashowanie radia, nie rób tego. Przynajmniej słyszałem, że nie będzie to miało żadnego wpływu na pamięć telefonu i szybkość. Ale w jakiś sposób, jeśli masz problemy z połączeniem, takie jak zerwane połączenia, połączenie WiFi nie wyszukuje się lub GPS nie działa, to na pewno musisz sflashować radio do innej wersji niż obecnie.

Jeśli chcesz sprawdzić, na którym radiu działa Twój telefon, przejdź do ustawień> Informacje o telefonie> Wersja pasma podstawowego> Zobacz ostatnie cyfry, a następnie wyszukaj swój telefon. Podobnie jak najnowsze radio HTC itp.

Uwaga: Zalecam, aby przed flashowaniem przeczytać więcej na temat radia. Czasami jest szansa na uszkodzenie telefonu, ale nie martw się, jeśli przeszukałeś go wystarczająco dużo, nic nie stracisz. Daj przynajmniej weekend lub dwa na poszukiwanie samouczków na forach takich jak XDA, Android Central, Google, Wiki itp.

Happy Flashing


1

Operatorzy telefoniczni czasami aktualizują oprogramowanie wewnętrzne radia. Z nieznanych przyczyn ulepszone oprogramowanie radiowe nie zawsze jest udostępniane klientom.

Oprogramowanie radiowe zwiększy zasięg oprogramowania, zapewniając lepszy sygnał i żywotność baterii.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.