Czy mogę zainstalować system Android na urządzeniu z systemem innym niż Android?


121

Wiele osób chce wypróbować / używać Androida bez kupowania nowego telefonu z Androidem. Jak zainstalować system Android na moim bieżącym telefonie lub urządzeniu z systemem Nokia Symbian, Maemo lub MeeGo; Microsoft Windows Mobile lub Windows Phone 7/8/10; Apple iOS (iPhone); System operacyjny BlackBerry RIM; Palm WebOS; Bada Samsunga; WebOS HP; Mozilla's Firefox OS; lub inny telefon / system operacyjny?

Odpowiedzi:


147

Krótka odpowiedź

Teoretycznie wszystkie urządzenia, które spełniają minimalne wymagania Androida, mogą działać z Androidem, to tylko kwestia dostosowania Androida do urządzenia.

Długa odpowiedź

Chociaż Android jest oprogramowaniem typu open source i można go modyfikować w celu dostosowania go do wielu urządzeń, oprogramowanie układowe i sterowniki sprzętowe najczęściej nie są łatwo dostępne - zwłaszcza nie kod źródłowy. Android nie będzie działał na urządzeniu bez sterowników dla tego konkretnego urządzenia, więc oznacza to, że nie można po prostu skompilować kodu dla Androida i uruchomić go na telefonie.

Android to zupełnie inny system operacyjny niż inne platformy telefoniczne; Na przykład Android i Windows Phone 7 są tak samo różne jak Ubuntu i Windows 7 na PC. Oznacza to, że nawet jeśli masz sterowniki WP7 dla swojego urządzenia, te sterowniki nie będą działać na Androidzie. Będziesz musiał zmodyfikować te sterowniki, aby były zgodne z Androidem, i może być konieczne ponowne zaprojektowanie dużej ilości kodu. Jest to bardzo trudne i czasochłonne, a czasem nawet zespół ludzi odnosi z tym niewielki sukces. Nawet uzyskanie nowej wersji Androida do uruchomienia na telefonie z Androidem może być trudne.

Plusem jest to, że wielu producentów telefonów wydaje obecnie wersje tego samego urządzenia z różnymi systemami operacyjnymi. Jednym z przykładów jest HTC HD2, który działa w systemie Windows Mobile 6, ale jest bardzo podobny do Androida HTC Desire Z. Pamięć ROM Desire Z wymaga jedynie niewielkiej modyfikacji, aby działała na HD2.

ROM-y / projekty Android dla telefonów bez Androida

Różni programiści podjęli wysiłki w celu stworzenia ROM-u Androida, który można zainstalować na innych urządzeniach, lub zaczęli to robić. Następujące statusy zostaną wykorzystane do opisania każdego projektu / ROM:

  • Pre-alfa: Etap koncepcji. Nie możesz jeszcze w ogóle korzystać z Androida.
  • Alpha: Android jest technicznie użyteczny, ale brakuje wielu głównych funkcji.
  • Beta: Większość głównych funkcji Androida jest użyteczna, ale jest dość wadliwa.
  • Kompletny: jest prawie tak dobry jak „prawdziwy” Android!
  • Nieznany: Cóż ... nieznany.

Urządzenia Apple z systemem iOS

Był kiedyś projekt iDroid do przenoszenia Androida 2.3 na jailbreakowanego iPhone'a (2G lub 3G), ale projekt zmarł w 2014 roku bez stabilizacji. Wydaje się, że nikt już nie pracuje nad portem dla iPhone'a lub iPada.

Urządzenia Bada

Urządzenia LG (Zastrzeżony system operacyjny)

Urządzenia WebOS (HP)

Urządzenia z systemem Windows Mobile 6

HTC

Samsung

Możesz także uruchomić system Android z karty SD na urządzeniu WinMo, pozostawiając WinMo nienaruszonym na urządzeniu. Ten przewodnik pokazuje, jak to zrobić i działa na wielu urządzeniach WinMo.

Urządzenia z systemem Windows Phone 7

Jeszcze nic.

Urządzenia Maemo i MeeGo (Harmattan)

Urządzenia Symbian (Nokia i Sony Ericsson)

Obecnie nie ma żadnych znanych udanych prób przeniesienia Androida na urządzenia zaprojektowane pierwotnie dla Symbiana.

Inne zastrzeżone urządzenia z systemem operacyjnym

  • Samsung Jet S8000 / S8003
    • Android 2.3: Zobacz JetDroid . Beta .
    • Android 4.0: patrz CM9 . Alfa

Tablety / PC x86

W projekcie Android-x86 opracowano dystrybucje Androida dla systemów opartych na x86, takich jak komputery Apple Mac, większość komputerów i tabletów z systemem Windows. Niektóre urządzenia z Androidem mają już układy SoC x86, takie jak Dell Venue series i HP Slate series.

Android-x86 jest wyposażony w moduł ładujący GRUB, który pozwala na podwójne uruchomienie systemu Windows / Linux / OS X. Można go zainstalować na dysku twardym / partycji SSD podczas początkowej konfiguracji.

W systemie Android-x86 nie ma funkcji LiveCD. Jest regularnie aktualizowany o najnowszą wersję Androida.

Aby uzyskać więcej informacji o systemie Android-x86 i bardziej szczegółową pomoc, przejrzyj nasze często zadawane pytania dotyczące systemu Android-x86 .Dodaj tę odpowiedź, gdy pojawią się nowe ROM-y dla większej liczby urządzeń!


Myślę, że Android-x86 ma liveCD.
jiggunjer
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.