Co to jest CyanogenMod i czym różni się od Androida?


12

Słucham dużo gadania o CyanogenMod i wydaje się, że z dnia na dzień robi się coraz głośniejszy. Ale czym dokładnie jest CyanogenMod i czym różni się od Androida? Jeśli CyanogenMod jest rozwidleniem Androida, to jak może (dążyć do) stać się trzecim ważnym ekosystemem mobilnym . Czy oba nie są takie same?

Ponadto, w jakim sensie CyanogenMod jest bezpieczny, czy mogę mu zaufać w kontaktach, Google, Facebook, Twitter i informacje o koncie społecznościowym?

Jakiś czas temu przeczytałem interesujący artykuł na temat Ars Technica - żelazny uścisk Google'a na Androida: Kontrolowanie otwartego oprogramowania za pomocą wszelkich niezbędnych środków - który szczegółowo opisuje, w jaki sposób Google tworzy zamknięte odpowiedniki aplikacji Android Open Source Project (AOSP) na przykład do wyszukiwania, klawiatury i tak dalej. Jeśli tak jest, czy zastrzeżone aplikacje Google będą dostępne w CyanogenMod?

W tym samym artykule opisano, w jaki sposób widelec Amazona dla Androida nie jest zatwierdzony przez Google i dlatego napotyka wiele problemów. Czy CyanogenMod Google jest zatwierdzony?


Odpowiedzi:


18

CyanogenMod kontra Android

Pytanie o to, czym CyanogenMod różni się od Androida, jest porównywalne z pytaniem, w jaki sposób kot różni się od zwierzęcia . CyanogenMod to Androida . Widzieć:

Cytując ten ostatni, który cytuje ze strony CyanogenMod :

CyanogenMod to oprogramowanie części zamiennych dla wielu telefonów komórkowych oparte na systemie operacyjnym Android typu open source. Oferuje funkcje, których nie można znaleźć w oficjalnym oprogramowaniu sprzętowym opartym na systemie Android sprzedawców tych telefonów komórkowych.

Pytając o ekosystemy: CyanogenMod tymczasem jest firmą. Może istnieć wiele ekosystemów korzystających z tych samych zasobów. Jak zostanie pokazane poniżej:

Google kontra Android kontra CyanogenMod

Android to nie Google, a Google to nie Android. Za Androidem stoi zespół AOSP . Android jest więc oprogramowaniem typu open source, dlatego inne grupy takie jak CyanogenMod mogą z niego korzystać. „Żelazny uścisk” twojego pytania nie dotyczy samego Androida, to raczej dodatki, które Google umieszcza na górze, tak zwane Google Apps (patrz: i jego tag-wiki ). Te aplikacje nie są open source, ale zamknięte. CyanogenMod rozpoczął wysyłkę własnych części dla kilku aplikacji Google (i funkcji), a tutaj masz swój ekosystem: aplikacje i usługi.

CyanogenMod nie może wysyłać aplikacji Google z ich ROM-ami, musisz zainstalować je ręcznie (jeśli chcesz) lub je pominąć. Dostępnych jest wiele zamienników, więc możesz używać Androida bez Google :

Czy mogę ufać X przy moich danych?

Google zarabia na reklamach. Jeśli możesz im zaufać swoimi danymi, IMHO możesz jeszcze bardziej zaufać CyanogenMod. Jeśli nie chcesz ufać żadnej z nich, istnieją alternatywy, takie jak OwnCloud , Funambol i inne, których możesz używać z dowolną pamięcią ROM, w tym CyanogenMod - konfigurowanie własnej chmury, jak sugeruje jedna z nazw.

Jeśli chodzi o i „Skąd pobrać moje aplikacje”: Podobnie jak w przypadku innych , niestandardowe ROM-y nie mogą łączyć ich z ich dystrybucjami. Ale istnieje wiele rynków alternatywnych i otwartego oprogramowania, takich jak F-Droid itp. (Zobacz nasze tag-wiki ). Krążyły pogłoski o rynku aplikacji CyanogenMod , ale chyba przegapiłem to.


Jeśli poprawnie interpretuję twoją odpowiedź, to nie będzie dostępna Google Play dla CyanogenMod (tak jak dla widelca Amazon). Dobrze? Jeśli tak, to czy istnieje własny rynek CyanogenMod?
Naveen,

Masz rację, o ile nie jest wstępnie zainstalowany. Krążyły pogłoski o tym, że CM otwiera własny sklep, ale straciłem orientację, co naprawdę zrobiono. Teraz, gdy są firmą i wszystkimi „ekosystemami”, o których wspominałeś, mogą naprawdę wymyślić coś takiego.
Izzy

Zaktualizowałem swoją odpowiedź szczegółami dotyczącymi twojego „pytania rynkowego”.
Izzy

5

CyanogenMod jest rozwidleniem AOSP (Android Open Source Project), bardziej konfigurowalny i z wieloma dodanymi dodatkami (szczegóły na stronie Dlaczego na wiki CM).

Jedną z głównych zalet jest to, że możesz aktualizować telefony, dla których sprzedawca przestał publikować aktualizacje. Na przykład mam CyanogenMod 10.2, który jest oparty na Androidzie 4.3 (Jelly Bean) na moim Nexus S. Google zaktualizował tylko Androida do 4.1.2 dla tego telefonu.

Po zainstalowaniu nie masz aplikacji Google (takich jak Mapy, Hangouty, Wyszukiwanie itp.), Ale możesz zainstalować pakiet „gapps” zawierający te aplikacje.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.