Jak wykonać pełną kopię zapasową telefonu z systemem Android przed rootowaniem?


41

Powstaje pytanie, ponieważ najlepiej oceniana aplikacja do tworzenia kopii zapasowych (Titanium Backup) wymaga rootowania. Czego więc użyłby zamiast tego, aby uzyskać naprawdę kompletną kopię zapasową, jest niezbędny? Czy dostępna jest aplikacja typu menedżer plików, która umożliwia kopiowanie gdzieś całego systemu plików na telefon (na kartę SD, online lub bezprzewodowo - nieważne, które?)

(Samsung Galaxy S9000)


Odpowiedzi:


9

O ile mi wiadomo, możesz wykonać pełną / pełną kopię zapasową telefonu z rootem. Ponieważ potrzebujesz roota, aby uruchomić Titanium Backup (który tylko tworzy kopie zapasowe aplikacji i ich danych) lub potrzebujesz roota, aby sflashować ClockWork Recovery, który pozwala wykonać kopię zapasową Nandroid (pełna kopia zapasowa całego urządzenia).


3
Nie możesz nic zrobić kopii zapasowej? Aplikacje? Dane? Nic nie można wykonać kopii zapasowej przed rootowaniem? Jeśli spieprzysz rootowanie, czy jesteś całkowicie zrujnowany?
Alex B

2
@AlexB Właśnie o to chodzi. Nie można wykonać pełnej kopii zapasowej bez rootowania. Twoje kontakty, e-mail, kalendarz itp. Są synchronizowane z chmurą. Możesz użyć Kopii zapasowej SMS, aby wykonać kopię zapasową swoich wiadomości. Market automatycznie pobierze Twoje aplikacje. Twoje zdjęcia są na karcie SD. Ale jeśli chcesz tylko wyciągnąć wszystko z / system / data, potrzebujesz dostępu administratora (root).
Bryan Denny

1
Kontekst do powyższego komentarza: cokolwiek jest /systemi /datanie jest tak ważne (subiektywne, oczywiście). To tylko takie rzeczy, jak punkty dostępu bezprzewodowego, konta i tak dalej. E-maile i kontakty powinny znajdować się w chmurze. Aplikacje, które zapisują pliki /sdcard(TitaniumBackup to jeden), powrócą zaraz po czystej instalacji, ponieważ /sdcardnie są czyszczone po przywróceniu ustawień fabrycznych, tylko partycje systemowe. Więc tak, ugryź pocisk i zrób root teraz, abyś mógł uzyskać pełne kopie zapasowe w przyszłości.
pzkpfw

nie potrzebujesz roota do flashowania CWM.
jiggunjer

9

Aby uzyskać pełną kopię zapasową, potrzebujesz roota, ponieważ do partycji systemowej (między innymi) nie można uzyskać dostępu za pomocą uprawnień użytkownika.

adb shellpozwoli ci przeglądać /system/chociaż nie /system/app/i inne obszary. adb pullpozwoli ci wyciągnąć, /system/app/choć inne pliki zawiodą z błędami uprawnień.

Tworzenie kopii zapasowej jest zasadniczo bezużyteczne bez rootowania, ponieważ nie można przywrócić plików! /system/jest tylko do odczytu i nie może być ponownie zamontowany jako RW bez roota.


W moim niezrootowanym telefonie mogłem wyciągnąć (przez adb) cały folder systemowy. To, czego nie byłem w stanie wyciągnąć, to folder danych.
Diego

@Diego Właśnie spróbowałem z mieszanymi wynikami, zaktualizuję swoją odpowiedź.
Mateusz przeczytał

@MatthewRead a co z CWM i jego kopią zapasową Nandroid? Niektóre stany CWM mogą być instalowane / flashowane na nierootowanych telefonach, o ile bootloader nie jest zablokowany. Jakieś doświadczenia z tym?
Izzy

Mogę potwierdzić, że adb pull nie działa z systemem. Nawet na zrootowanym telefonie, prawdopodobnie dlatego, że demon adb nie może działać jako root. Spróbuję ponownie po zmianie uprawnień jako root.
jiggunjer

@ jiggunjer Tak, myślę, że będzie to zależeć zarówno od twojej pamięci ROM, jak i wersji Androida. Niektórzy producenci wydają się nieco bardziej swobodni. Wydaje mi się, że mimo wszystko końcowy wniosek jest taki :)
Matthew Read

5

Jeśli korzystasz z wersji 4.0 lub nowszej, możesz użyć adb backup. Postępuj zgodnie z instrukcjami tutaj .
Po zrootowaniu Titanium Backup Pro może przywrócić potrzebne dane z tego pliku.


1
Jest to niezwykle ważne, aby pamiętać, że należy uruchomić adb backupz --nosystemflagą (lub podobne), bo w przeciwnym razie będzie próbować do tworzenia kopii zapasowych /systemi zakończy się niepowodzeniem. Nie będzie to pełna kopia zapasowa bez katalogu głównego, kropka.
pzkpfw

@ bigbadonk420 To nie mówi tak w odpowiedzi Ryana, że ​​połączyłem. Dlaczego to się nie udaje? (Również dlaczego chcesz wykonać kopię zapasową /system?)
RR

1
Zobacz android.stackexchange.com/questions/29635/... - jeśli chodzi o pytanie, dlaczego chcesz wykonać kopię zapasową systemu, jestem trochę zdezorientowany. Istnieje kilka oczywistych powodów, dla których chciałbyś.
pzkpfw

Oczywiście nie jest to takie oczywiste, ponieważ nie rozumiem. Jeśli rootujesz, prawdopodobnie nie chcesz tego przywracać, a obrazy fabryczne są dostępne na forach. Również twój komentarz byłby bardziej przydatny tutaj, ponieważ tam są rzeczywiste instrukcje. Rozrzucanie drobnych informacji nie jest dobrym pomysłem.
RR

1
Jeśli się nie mylę, jest przechowywany /data/misc/wifi/wpa_supplicant.conf. Jestem pewien nazwy pliku, ale nie ścieżki, ponieważ nie mam przy sobie telefonu. Ale na pewno /data masz rację, że system jest montowany, ponieważ nie roma znaczenia dla tworzenia kopii zapasowych, a nie dla dodawania informacji w czasie wykonywania.
RR
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.