Czy mam wirusa w telefonie? Wiadomość z aplikacji na Androida tak mówi


9

Właśnie otrzymałem wiadomość z aplikacji na Androida na mój telefon z informacją, że mój telefon został zainfekowany wirusem i kliknij link, aby rozwiązać problem.

Nie jestem pewien, czy ufam temu. Czy na Androida można mieć wirusa?


5
To brzmi bardzo podejrzanie i niewiarygodnie. Czy możesz opublikować zrzut ekranu i link, który chcesz kliknąć?
ce4

2
Czy zainstalowałeś aplikacje z miejsc innych niż sklep Google Play? Jeśli nie, powiedziałbym, że jest mało prawdopodobne (choć nie niemożliwe), abyś rzeczywiście miał złośliwe oprogramowanie. Poza tą podejrzaną aplikacją, która najprawdopodobniej próbuje nakłonić Cię do kliknięcia reklamy i / lub pobrania innego śmieci. Jak mówi ce4, zrzut ekranu byłby tutaj bardzo pomocny.
ale

1
Cóż, ta wiadomość może być prawdziwa. Chciałbym usunąć aplikację, która ją wysłała, ponieważ sama raportowała (a raczej występowała) jako szkodliwe oprogramowanie. Nie klikaj tego linku , bo naprawdę będziesz miał kłopoty.
Izzy

1
Jakiego rodzaju wiadomość? Istnieją różne rodzaje , a sposób, w jaki dowiadujesz się, która aplikacja jest odpowiedzialna, jest inny pod każdym względem.
Dan Hulme,

Odpowiedzi:


14

Możliwe jest posiadanie złośliwego oprogramowania na Androidzie, chociaż zwykle „infekują” one urządzenie poprzez pobieranie i instalowanie aplikacji ze stron o niewiarygodnej reputacji i / lub witryn hurtowych. Podczas instalowania dowolnej aplikacji powinieneś przejrzeć uprawnienia, a nie ślepo pobierać / instalować aplikację tylko dlatego, że wygląda dobrze.

Możliwe, że otrzymana wiadomość pochodzi ze złośliwej aplikacji lub aplikacji próbującej zmusić Cię do zainstalowania złośliwego oprogramowania. Możesz zainstalować aplikację bezpieczeństwa, taką jak Lookout lub Avast, a one skanują twoje urządzenie w poszukiwaniu problemów / złośliwego oprogramowania. Pamiętaj, że takie aplikacje antywirusowe mogą zgłaszać fałszywe alarmy i mogą nie wykryć wszystkich problemów, dlatego musisz zachować zdrowy rozsądek i upewnić się, że instalujesz tylko aplikacje, którym ufasz.

Dzięki t0mm13b za wskazówki, jak poprawić tę odpowiedź.


1
Możliwe jest posiadanie złośliwego oprogramowania, pobierając je z nieznanych witryn oszukańczych, sprowadza się to do odczytu uprawnień i nie ślepego pobierania tylko ze względu na „chęć” aplikacji! Byłby to przydatny wskaźnik, który mógłby dodać do twojej odpowiedzi, aby edukować ... :) Jednak nie polecam używania takich aplikacji anty-malware, takich jak wspomniane, ponieważ mogą one zgłaszać fałszywe alarmy lub wabić cię w fałszywe poczucie bezpieczeństwa - zdrowy rozsądek to tutaj sposób działania.
t0mm13b,

10

Oprócz możliwości, że bmdixon podniósł szkodliwe oprogramowanie, chciałbym dodać, że jest całkiem możliwe, że nie musi to być nawet złośliwe oprogramowanie, ale raczej adware typu socjotechnika, próbujące zmusić cię do zainstalowania złośliwego oprogramowania lub kupienia czegoś bezużytecznego. Często widzisz tego rodzaju wyskakujące wiadomości na stronach internetowych dla użytkowników systemu Windows, i to brzmi bardzo podobnie do mnie. Bez dodatkowych informacji, np. O tym, która aplikacja wyświetlała tę wiadomość lub zrzut ekranu, zgaduję, co dzieje się na twoim telefonie.

Wiele z tych rodzajów oprogramowania reklamowego można zablokować za pomocą programów blokujących na poziomie systemu, takich jak AdAway , które można zainstalować z repozytoriów, takich jak F-Droid, jeśli masz root. (takie blokery nie są już dostępne w Google Play, ponieważ podważają podstawowy model biznesowy Google) Lub oczywiście nie instalując aplikacji, które początkowo opierają się na przychodach z reklam :)


2

Jeśli aplikacja, która wysyła tę wiadomość, jest godnym zaufania antywirusem, który osobiście wybierasz i instalujesz, możesz zaufać wiadomości.

W przeciwnym razie zalecam zignorowanie tej wiadomości i odinstalowanie aplikacji, która ją wysyła.

Internet jest pełen takich fałszywych „darmowych testów antywirusowych”, które zmuszają do kliknięcia, aby zainstalować ich bzdury - ale w rzeczywistości te programy zainstalują backdoora, spyware lub inne badziewie. Istnieje na PC, teraz poznałeś go na swoim Androidzie.


0

Prawdopodobnie masz instancję „ nieuczciwego oprogramowania zabezpieczającego ”. Mimo nazwy, to tylko udaje, że jest oprogramowaniem zabezpieczającym. Z Wikipedii:

Fałszywe oprogramowanie zabezpieczające to oszustwo internetowe (forma oszustwa internetowego przy użyciu złośliwego oprogramowania komputerowego), które oszukuje lub wprowadza użytkowników w błąd, płacąc pieniądze za fałszywe lub symulowane usuwanie złośliwego oprogramowania (podobnie jak forma oprogramowania ransomware) - lub twierdzi, że pozbywa się złośliwego oprogramowania, ale zamiast tego wprowadza złośliwe oprogramowanie na komputer.

O ile ten komunikat nie pochodzi od narzędzia, które znasz i którym ufasz w celu niezawodnego leczenia infekcji złośliwym oprogramowaniem, nie klikaj linku i usuń oprogramowanie, jeśli możesz. Jeśli oprogramowanie pochodzi ze sklepu Google Play, zgłoś je do sprawdzenia .


0

Aplikacje na Androida, które udają legalne aplikacje i ostrzegają przed takim złośliwym oprogramowaniem oraz zawierają link, który pomaga usunąć wirusa, TO JEDNA Z TYCH, KTÓRE W rzeczywistości instalują złośliwe oprogramowanie.

Zalecam wykonanie następujących czynności:

  1. odinstaluj aplikację, która udostępnia link. (chyba że jest to bardzo przydatna aplikacja, w co wątpię)
  2. Jeśli nie możesz zdecydować, czy jest to legalna aplikacja, wyszukaj w Google Play i wyszukaj w Google recenzje.
  3. Nigdy nie pobieraj aplikacji pobranych z niezaufanych źródeł, chyba że wiesz, co instalujesz. (Nie jestem przeciwny ładowaniu bocznemu, właściwie to dużo robię sam)
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.