Jaka jest różnica między AOSP a AOKP?


Odpowiedzi:


14

AOSP (Android Open-Source Project) to projekt z otwartymi źródłami części Androida. Jest używany jako baza dla każdego, kto chce zbudować lub dostosować pamięć ROM systemu Android. Chociaż nowe funkcje Androida są tajnie opracowywane w Google, po wydaniu nowej wersji Androida wszystkie zmiany kodu części open source są wkrótce łączone w AOSP. („Wkrótce” jest terminem względnym: czasem wcale nie jest bardzo wcześnie.) I odwrotnie, Google otrzymuje i wprowadza zmiany przesłane do AOSP (np. W celu naprawy błędów) z zewnątrz, ale czasami z opóźnieniem (ponieważ muszą utworzyć wydanie gałęzi źródła na długo przed następną wersją).

AOSP nie obejmuje komponentów o zamkniętym źródle: głównie są to sterowniki sprzętowe i specjalne aplikacje Google, które są dostarczane tylko z certyfikowanymi urządzeniami (Google Play, Google Now itp.).

AOKP to jeden szczególny projekt . Podobnie jak inne niestandardowe ROM-y, jest oparty na AOSP, ale dodaje dodatkowe funkcje. Opiekunowie muszą również znaleźć sterowniki (prawdopodobnie o zamkniętym źródle) dla całego sprzętu na urządzeniu, aby móc je obsługiwać.

Ogólnie rzecz biorąc, większość ludzi używa terminu magazyn ROM, co oznacza pamięć ROM producenta, która została dostarczona wraz z urządzeniem (być może zawierając wszelkie aktualizacje OTA). Jak wskazuje t0mm13b, ta pamięć ROM prawie na pewno nie została zbudowana z AOSP: źródło będzie oparte na AOSP (lub wewnętrznych źródłach Google, jeśli producent jest wystarczająco duży, aby mieć do nich dostęp), ale będzie zawierać wszelkie sterowniki do tego urządzenie, a także dostosowania producenta, takie jak TouchWiz Samsunga czy HTC Sense.

Jeśli interesuje Cię dyskusja na temat tego, co dokładnie stanowi „zapasową pamięć ROM”, możesz przeczytać komentarze do tej odpowiedzi z zeszłego roku. TL; DR: autorzy niestandardowych ROM-ów nie wszyscy używają tego terminu w znaczeniu tego samego.


5

Odnosząc się do AOSP - masz na myśli oryginalne źródło - Android Open Source Project bezpośrednio od Google, czyli podstawową pamięć ROM wykorzystywaną przez producentów i moderów ROM jako bazę. Wielu twórców pamięci ROM rozwidla źródło AOSP dla swojej wersji, by wymienić tylko kilka:

  • Lineageos
  • Cyanogenmod
  • Cafogen
  • Replikant
  • Codeaurora
  • AOKP
  • Touchwiz

Posiadanie pamięci ROM AOSP nie jest łatwym osiągnięciem w przypadku urządzeń innych niż urządzenia obsługujące Google, takich jak Nexus, Motorola. Jest to prosty i czysty ROM bez dodatków, takich jak widżety zasilania na pasku powiadomień. Rzecz w tym, że wiele osób sugeruje, że jakakolwiek wersja ROM-u jest oparta na standardowej pamięci ROM, prawdę mówiąc, nie jest, ma ulepszenia i dodatki, których nie ma w Stock ROM-ie! :)

Termin zapasowa pamięć ROM jest w dużym stopniu związany z tym, że może wprowadzać w błąd, zapasowa pamięć ROM to AOSP kropka! Producenci uwielbiają sugerować, że ich ROM jest zapasami, kiedy wyraźnie nie jest, Touchwiz od Samsunga jest jednym z winowajców - a ludzie, którzy używają urządzeń Samsung, nazywają to magazynem!

AOKP, zgodnie z pytaniem PO, jest podobny do CyanogenMod - z dodatkami, których nie można znaleźć w Cyanogenmod! Android Open Kang Project, gdzie Kang jest słowem kluczowym, oznaczającym kopię lub nieoficjalną, gdy modder ROM mówi „ten projekt jest zmieniony z CM”, co oznacza, że ​​jest nieoficjalnie zbudowany dla danego urządzenia, nawet jeśli urządzenie jest utrzymany!

W przypadku CyanogenMod niektórzy moddery replikują źródło na maszynie, budują je i dystrybuują dla urządzenia wspierającego, być może z powodu niecierpliwości, że dystrybucja ta jest nazywana „Kang”, z punktu widzenia CyanogenMod. Jeśli został oficjalnie zbudowany przez boty budujące zatrudnione przez CM, jest oznaczony jako „ oficjalny ”.


6
W przypadku „zapasowej pamięci ROM” zawsze widziałem ten termin używany w ROM-ach dostarczanych z telefonem (lub w innych aktualizacjach od producenta). Nie tylko dla Samsunga, dla wszystkich konstruktorów.
Matthieu Harlé

@Shywim masz rację. Myślę, że nie można mieć urządzenia z czystym AOSP, ponieważ nie zawiera ono sterowników - są one niewolne.
jiggunjer
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.