Czy jasne tapety zużywają więcej baterii niż ciemne?


54

Zacząłem się nad tym zastanawiać, kiedy zdałem sobie sprawę, że większość stron, które odwiedzam, mają białe tło i wiem, że ekran jest zwykle odpowiedzialny za większość zużycia baterii. Ponieważ nie mogę zmienić tła w tych witrynach, mogę przynajmniej zmienić tapetę na czarną.

Większość (wszystkich?) Telefonów wymaga podświetlenia, aby rozjaśnić ekran w razie potrzeby. Ponieważ to podświetlenie zużywa baterię, czy poprawne jest stwierdzenie, że biały ekran zużywa energię szybciej niż czarny? (przy założeniu tego samego poziomu jasności w ustawieniach)

Zakładam, że biały ekran wymaga silniejszego podświetlenia, ale nie wiem, czy tak jest.


Dobre pytanie. Mam nadzieję, że mój ekran OLED zużywa mniej energii z ciemnym obrazem niż ekran z podświetleniem .. ale chciałbym zobaczyć niektóre postacie.
pelms

Wow, zachichotałem, kiedy po raz pierwszy to przeczytałem, ale stało się to dość interesującym pytaniem.
shambleh

Niektóre urządzenia (np. Galaxy S) mają opcję w obszarze Ustawienia ekranu z etykietą: „ Tryb oszczędzania energii : Oszczędzaj energię, analizując obraz i regulując jasność wyświetlacza LCD”. Wydaje się to sugerować, że ekran sAMOLED dostosowuje jasność w zależności od jasności obrazu i uzyskuje zauważalną korzyść w przypadku ciemnych obrazów, aby wartość ta była standardową opcją.
GAThrawn

Istnieje aplikacja o nazwie filtr ekranu, która obniża jasność w celu oszczędzania baterii na wyświetlaczach LED.
barrymac

Odpowiedzi:


43

Na ekranach OLED, AMOLED i Super AMOLED: Tak

Ekrany LCD: Nie


1
Z tego, co widzę w twoim łączu sekund, ciemne tła faktycznie zmniejszają zużycie energii ekranów LCD, jeśli używają technologii IPS. Tak jak w HTC One X, tak mi się wydaje.
Pijusn

1
@Pius Zmniejszenie podane w tej tabeli (~ 4%) jest nieistotne w porównaniu ze 100% spadkiem między bielą a czernią na ekranach AMOLED. To jest interesujące. Ten artykuł sugeruje, że IPS LCD zużywa mniej energii niż ekrany AMOLED na ekranach, które wyświetlają około 33% bieli lub więcej.
Matt

BARDZO interesujący artykuł. Dziękuję za udostępnienie.
Pijusn

Czy w przypadku OLED, AMOLED i Super AMOLED to tylko kompletne czarne piksele, które zużywają baterię znacznie mniej, ponieważ światło jest wyłączone? Czy też ciemne szare piksele również zużywają znacznie mniej energii niż białe piksele?
Jisang Yoo

18

To zależy od technologii ekranu.

Na przykład (powiedziano, że) Android Gingerbread ma ciemny motyw, ponieważ najnowsze flagowe urządzenie Google Nexus S wykorzystuje (Super) wyświetlacz AMOLED, który zużywa mniej energii podczas wyświetlania ciemnego koloru, ponieważ AMOLED wytwarza własne jasne i ciemniejsze kolory emitujące mniej fotonów. Kontrastuje z wyświetlaczem LCD, który wykorzystuje podświetlenie (stała liczba fotonów), a kryształy LCD filtrują te kolory, których potrzebuje. Kryształy na wyświetlaczach LCD zużywają jednak nieco mniej energii podczas wyświetlania bieli, ponieważ potrzeba więcej energii, aby odcedzić kryształ i zablokować więcej światła.

Kolor ekranu nie wpływa na podświetlenie. Istnieją pewne technologie wyświetlania w telewizorach, które próbują zapewnić dynamiczne podświetlenie poprzez ściemnianie ekranu podczas wyświetlania ciemniejszego obrazu. Nie znam jednak żadnego urządzenia, które faktycznie jest dostarczane z tego typu ekranem.


4
Android 2.3 używa AMOLED? Czy AMOLED nie jest własnością telefonu?
Malabarba

@Bruce: Ups, chciałem powiedzieć Nexus S. Przykro mi z tego powodu. Naprawiony.
Lie Ryan,

17

Hej, właśnie przeprowadziłem mnóstwo testów, żeby to rozgryźć. Są to niejasne testy naukowe! Doszedłem do wniosku, że oszczędzam 20% baterii, przechodząc na ciemne tapety i aplikacje o ciemnej tematyce. Przejrzyj moje pismo, powinieneś być w stanie wypracować oszczędności na swoim telefonie:

http://blog.stevemould.com/phone-battery-save-black-wallpaper/


1
„Raport” zawiera bardziej szczegółowe informacje na temat tego pytania niż jakakolwiek inna odpowiedź z większą liczbą głosów. Szkoda, że ​​niektórzy ludzie po prostu głosowali odpowiedź na górze. Niezłe badania - dziękuję za poświęcony czas na zrobienie tego i napisanie go.
Bernhard Hofmann,

Dzięki za cynk ... Aktualne zużycie baterii jest przestępcą i był szukając odpowiedzi w internecie, aby przedłużyć żywotność baterii mojego S ..
Shaunak

Strona jest dziś dla mnie pusta, pracujesz dla kogoś innego?
matt wilkie

5

Jeśli twój ekran ma starszy standardowy ekran LCD, to wcale nie pomaga. Podświetlenie nadal świeci za tymi wszystkimi przyciemnionymi pikselami. Po prostu tego nie widzisz.

Jeśli masz OLED, AMOLED, SUPER AMOLED, LED LCD, lub myślę, że nawet plazma, to pomaga przyciemnić ekran, ponieważ światło jest generowane tam, gdzie jest potrzebne.

BTW, istnieją wtyczki fire fox, które formatują dowolną stronę na ciemną. Nie pamiętam nazwisk, ale potrzebowałem ich, kiedy mieszkałem z dziewczyną w studio i nie spałem całą noc przy komputerze, gdy próbowała spać 20 stóp dalej w tym samym pokoju.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.