jak zsynchronizować pamięć telefonu z komputerem?


10

Zanim Jelly Bean zmusił nas do użycia trybu MTP (protokół transferu masowego) zamiast urządzenia pamięci masowej, tworzenie kopii zapasowej telefonu na komputerze było bardzo proste, ponieważ wystarczyło tylko podłączyć i zsynchronizować zawartość karty SD z mój komputer.

Użyłem aplikacji o nazwie „Free File Sync”, która w zasadzie synchronizuje dowolne dwa foldery w systemie Windows.

Problem polega na tym, że tryb MTP nie przypisuje liter dysków do pamięci telefonu (wewnętrznej i SD), co powoduje, że mój program do synchronizacji po prostu nie rozpoznaje urządzenia.

Mam ten sam problem z innymi programami, których używam do zarządzania kartą SD mojego telefonu, a mianowicie „TreeSize free”, który analizuje dowolny folder lub dysk i daje ci kontrolę nad miejscem zajmowanym przez foldery itp. Ponownie, ponieważ telefon jest nie przypisano litery dysku, program po prostu ignoruje ją, jakby jej nie było.

Jakie są moje opcje? Czy istnieje domyślny sposób synchronizacji dysków MTP z systemem Windows?

Próbowałem również włączyć funkcję Mass Storage w moim telefonie, ale to nie działa (tej opcji po prostu nie ma w Jellybean 4.1.2 , a przynajmniej w moim modelu)

Uwaga: nie chcę, aby aplikacje tworzyły kopie zapasowe moich rzeczy (aplikacje, zdjęcia itp.), Mam je już (Titanium Backup itp.), Chcę, aby móc SYNC wszystko w moim telefonie (kopie zapasowe włącznie) do mojego komputera automatycznie.

Mógłbym po prostu skopiować WSZYSTKIE pliki z Eksploratora Windows za każdym razem, a następnie ręcznie zsynchronizować je z docelowym folderem kopii zapasowej, ale oczywiście nie jest to wygodne i traci sens SYNCHRONIZACJI.

Więc co mogę zrobić? Chcę tylko raz na jakiś czas zsynchronizować wszystko w telefonie z komputerem jako kopię zapasową.

Dzięki!


Dla czytelników: moją odpowiedź można rozszerzyć również na przypadek OP.
Firelord

AKTUALIZACJA, dodałem własną odpowiedź, przeczytaj ją poniżej, rozwiązaniem jest ta sama aplikacja, której używałem Free File Sync , ponieważ wersja 7 umożliwia synchronizację urządzeń MTP.
DiegoDD

Odpowiedzi:


4

Prawdopodobnie najłatwiejszym sposobem jest odwrócenie mechanizmu: zamiast pozwolić synchronizacji systemu Windows, pozwól urządzeniu z Androidem zająć się tym. Stamtąd powinieneś mieć pełny dostęp przynajmniej do swojej karty SD (wewnętrznej i zewnętrznej). Wszystko, czego potrzeba, to możliwość dostępu urządzenia z systemem Android do komputera z systemem Windows.

  1. Na komputerze z systemem Windows utwórz „udostępnij” (tj. Udostępnij katalog w sieci)
  2. Na urządzeniu z Androidem zainstaluj aplikację taką jak np. FolderSync
  3. w FolderSync skonfiguruj przynajmniej jedno konto (w twoim przypadku konto SMB skierowane na twój komputer z systemem Windows) (dzięki arberg za wskazanie tego brakującego kroku!)
  4. W folderze FolderSync skonfiguruj „pary folderów”: który katalog na urządzeniu z Androidem powinien zostać zsynchronizowany z którym katalogiem w udziale Windows.

Możesz synchronizować ręcznie lub w odstępach czasu. Możesz nawet ograniczyć go do Wi-Fi, aby nie zjadł Twojego abonamentu (nie jestem pewien, czy możesz ograniczyć go do określonej sieci Wi-Fi, więc np. Synchronizowałby się tylko w domu - ale można to zrobić tak przynajmniej z podobną aplikacją do synchronizacji).


2 .: w folderze FolderSync utwórz „konto” SMB, aby zamontować udział Windows.
arberg,

@arberg Ouch, oczywiście! Dziękujemy za wskazanie brakującego kroku! Dodany.
Izzy

3

Zła wiadomość jest taka, że ​​nie ma oczywistego / bezpośredniego sposobu na przypisanie litery dysku do urządzenia MTP. Protokół MTP działa na poziomie plików, a nie na poziomie systemu plików / klastra FAT, co ma w pewien sposób chronić użytkowników przed przypadkowym zrobieniem rzeczy, które mogą być naprawdę destrukcyjne dla systemu plików ich telefonu (np. Sformatowanie w innym formacie, uszkodzenie system plików, sprawiając, że telefon wydaje się nie działać poprawnie, gdy karta SD odmontowuje się, aby ponownie zamontować na komputerze itp.) ... więc nie będziesz mieć poziomu szczegółowych informacji o systemie plików niezbędnych dla programu takiego jak Treeize, aby dokładnie wyświetlić użycie napędu.

Istnieje wiele różnych wątków, które znalazłem w Internecie na temat sposobów zmuszenia Windows do traktowania urządzenia MTP jako urządzenia pamięci masowej, ale większość z nich wygląda na fałszywe potencjalne szanse lub coś, co może (lub nie) działać na XP ale jest mało prawdopodobne, aby działał na nowszych systemach operacyjnych, takich jak Windows 7. Nic, czego nie mogłem powielić na własnej maszynie. Większość z tych rozwiązań hakerskich wydaje się polegać na takich elementach, jak oszukanie systemu Windows w celu użycia sterownika urządzenia pamięci masowej zamiast sterownika MTP.

Wydaje się, że istnieją programy, które próbują zsynchronizować tryb MTP najlepiej, jak potrafią (tj. Aplikacje mogą porównywać pliki według rozmiaru, ale mogą porównywać według daty / lokalizacji / nazwy pliku. Oto jeden z komputerów Mac: http: // www .sync-mac.com / mtp-sync.html i jeden na PC: http://mobiletechpundit.blogspot.com/2012/02/syncing-mtp-devices-like-android-based.html ( PureSync ).

Inną opcją jest sprawdzenie aplikacji działających na telefonie, które zarządzają synchronizacją zgodnie z sugestią Izzy.

Ponadto, jeśli Twój telefon jest telefonem HTC, może być fabrycznie zainstalowany z aplikacją o nazwie HTC Sync, która może synchronizować pliki między telefonem a komputerem.

Innym mniej zautomatyzowanym sposobem pobierania kopii „wszystkiego w telefonie” na komputer byłoby po prostu użycie ADB do regularnego tworzenia kopii zapasowych całego systemu plików urządzenia. Nie jest to tak przyjemne jak aplikacja do bezpośredniej synchronizacji, ponieważ przywracanie za pomocą ADB to wszystko lub nic, jednak jeśli masz zainstalowane odpowiednie aplikacje na komputerze, możesz ręcznie wyodrębnić konkretny plik z określonego archiwum kopii zapasowej (zakładając, że pamiętasz kopię zapasową hasło).


3

Publikuję to jako odpowiedź na moje pytanie, a nie tylko komentarz, ponieważ znalazłem rozwiązanie.

W rzeczywistości rozwiązaniem jest użycie tego samego narzędzia, z którego korzystałem, ponieważ niedawno go zaktualizowali (wersja 7), umożliwiając synchronizację urządzeń MTP.

Bezpłatna synchronizacja plików

Działa zgodnie z oczekiwaniami i jest niezwykle łatwa do synchronizacji. Jedynym minusem jest to, że porównywanie folderów (lokalny folder „kopii zapasowej” w porównaniu z pamięcią urządzeń) jest wolniejsze niż w przypadku urządzenia pamięci masowej, ale jest to prostsze rozwiązanie niż inne.

Na marginesie, z powodzeniem korzystałem również z Eksploratora plików ES jako sposobu synchronizacji plików (jak sugeruje gibfahn), ale zaletą FreeFileSync jest to, że działa on z dowolnym urządzeniem MTP, z systemem Android lub nie.

A co najważniejsze, jest bezpłatny!


1
I dzięki @Firelord za komentarz, koniecznie sprawdź jego odpowiedź na inne pytanie, ponieważ daje on bardzo szczegółowe wyjaśnienie, jak korzystać z FFS
DiegoDD

Właśnie pobrałem FreeFileSync i spróbowałem z nim zsynchronizować MTP: zdecydowanie za wolno! Wygląda na to, że porównywanie mojej bazy danych MP3 60 GB między telefonem a komputerem zajęłoby całą noc (nawet jeśli zmieniło się tylko 100 MB!)
Basj

@Basj Tak, może być naprawdę wolny. Myślę, że jest to jedna z wad protokołu MTP. Pamiętaj jednak, że po wstępnym porównaniu kolejne będą szybsze, ponieważ FFS tworzy plik podobny do indeksu lub coś takiego.
DiegoDD,

1

Jedynym sposobem, w jaki to zrobiłem, jest użycie protokołu FTP przez wspólną sieć WiFi. Aplikacje takie jak ES File Explorer mogą działać jako klient FTP lub serwer na telefonie, a następnie możesz używać aplikacji takich jak Filezilla jako serwer na komputerze.

Działa to w przypadku folderów, a Filezilla daje kilka opcji („Zastąp, jeśli plik źródłowy jest nowszy” lub „Zastąp, jeśli rozmiar różni się” lub oba te elementy), dzięki czemu możesz uzyskać selektywną synchronizację.

Znalazłem ten post szczegółowo opisujący szybki sposób uruchomienia ftp w Eksploratorze plików ES, a następnie wystarczy uruchomić FileZilla, wpisać adres ftp, nacisnąć Connect, a następnie przeciągnąć i upuścić. Poprosi Cię o zastąpienie.

Synchronizuję muzykę za pomocą tej metody i działa całkiem dobrze. Jest wolniejszy niż przewodowa synchronizacja i czasami zdecyduje, że musi zastąpić wszystkie pliki, ale ogólnie działa dobrze.


0

Tutaj dwa lata później Goodsync dodała opcję synchronizacji przez MTP i działa jak urok. Jest to funkcja beta w v9 i prawdopodobnie będzie w Goodsync 10, a to kosztuje. Pamiętaj jednak, że z mojego doświadczenia wynika, że ​​wsparcie dla Goodsync jest złe. Goodsync może również synchronizować katalog za pośrednictwem Wi-Fi.

MTP wymaga kabla, więc nie jest automatyczny. Korzystając z Wi-Fi, można go zautomatyzować, ale aplikacja merchandync zużyłaby zbyt dużo baterii, więc jeśli chcesz go w pełni zautomatyzować, musisz go odwrócić, sugeruje się wcześniej i użyć np. FolderSync na urządzeniu z Androidem.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.