Dlaczego niektóre ładowarki USB są wolniejsze od innych?


40

Wygląda na to, że z ładowarkami USB do mojego telefonu z Androidem nie wszystkie są sobie równe.

Pierwsze zdjęcie to oficjalna ładowarka dołączona do mojego telefonu (Galaxy Nexus). Ładuje się szybko, od 0 do 100% w ciągu maksymalnie kilku godzin.

Drugie zdjęcie to tania, którą mam na eBayu do wykorzystania w biurze. Działa, ale jest powolny jak mokry tydzień, ładowanie może trwać ponad 6 godzin, a jeśli korzystam z telefonu podczas ładowania, wydaje się, że wyczerpuje się szybciej niż jest ładowany.

Dwie poniższe ładowarki wydają się być tej samej specyfikacji (5 V / 1 A) i z mojego ograniczonego zrozumienia, P = V*Iże powinny zapewniać tę samą moc, prawda?

Na co jeszcze muszę zwrócić uwagę przy zakupie ładowarki i czy jest jakiś sposób, aby z wyprzedzeniem powiedzieć, czy będzie ona wolna, czy szybka (oprócz ich przetestowania)?

Ładowarka marki Ładowarka NoName
(kliknij obrazy, aby zobaczyć większy wariant)

ps: Zdaję sobie sprawę, że ładowanie z portu USB komputera może być znacznie wolniejsze niż korzystanie z wallwart, ponieważ porty USB komputera mogą czasami być ograniczone prądem do 500 mA.


Podobne pytanie do każdego, kto wie o tym więcej niż ja: Czy to prawda, że ​​kabel USB może mieć więcej lub mniej „kontaktów”? Słyszałem, że kabel wymaga dodatkowego jednego lub dwóch styków, aby móc ładować z pełną prędkością (tj. Wysłać dodatkową moc, a także dane). Może to być kabel będący wąskim gardłem, a nie faktyczna wtyczka zasilania.
pzkpfw

1
@ bigbadonk420 - Tak, jest więcej lub mniej kontaktów, ale nie mają one nic wspólnego z prędkością ładowania. Złącza micro USB mają piąty pin o nazwie ID używany w USB-on-the-go do określania, które urządzenie ma działać jako host. USB 3.0 dodaje 5/7 nowych pinów (2 pary różnicowe dla SuperSpeed, uziemienie sygnału dla tych, a na złączu Powered-B, pin zasilania wstecznego (umożliwiający hostowi pobieranie energii z urządzenia) i uziemienie dla tego nowy pin zasilania).
Compro01

Nie zapominaj, że P = V*I(1) można również przepisać jako P = R*i^2(2) i P = V^2/R(3). Powiedzmy, że C jest ładunkiem baterii, C = P*t(4), więc przy (3) i (4) mamy C = t*V^2/R(5) => t = R*C/V^2(6). Rjest oporem kabla (cienkie przewody są bardziej odporne, więc czas ładowania będzie dłuższy); Vjest podane napięcie - więcej napięcia, mniej czasu; jeśli używasz zasilaczy ogólnych „xing-ling”, to one nieprawidłowo poprawiałyby napięcie sieciowe prądu przemiennego, więc podane napięcie efektywne byłoby mniejsze niż napięcie pierwotnego zasilacza, a czas byłby większy ...
kokbira

Np. Miałem telefon LG z dobrym kablem, którego używam od teraz. Nowsze telefony, które kupiłem (Samsung), są wyposażone w cieńsze kable, więc zauważyłem, że ładowanie innymi kablami niż LG powoduje więcej czasu na uzyskanie 100% naładowania baterii. Pewnego razu kupiłem inny kabel (od tych chińskich) i za jego pomocą telefon został rozładowany zamiast naładowany. Ten chiński kabel był dłuższy (2 m), więc rezystancja R = r*L/Azależna od długości kabla Lbyła większa niż w przypadku innych kabli ...
kokbira

Odpowiedzi:


41

Kłamstwa, przeklęte kłamstwa i specyfikacje sprzętu. Mogę wydrukować śliczną naklejkę z napisem 1000A. Nie znaczy to, że to wygeneruje.

Wytwarzanie zasilacza o niskiej mocy jest znacznie tańsze niż wytwarzanie zasilacza o dużej mocy. Wykonanie tego drugiego oznacza, że ​​potrzebujesz większego transformatora (z cięższymi uzwojeniami), większego kondensatora (kondensatorów), większego induktora (ów) i prostownika (ów) o wyższym prądzie, z których wszystkie to więcej pieniędzy. Jeśli próbujesz robić tanie rzeczy i nie martwisz się o takie nieznośne rzeczy, jak etyka, pójdziesz z niższymi komponentami i masujesz specyfikacje (testując w niskich temperaturach itp. Jest to szczególnie powszechne w przypadku komputera zasilacze, które określają moc wyjściową w 25 ° C, nawet jeśli faktycznie działałyby w ~ 40 ° C, chyba że używasz ich w lodówce), używaj wartości teoretycznych zamiast testowania produktu (oszczędzając pieniądze na kontroli jakości), lub po prostu kłamać na temat okular,

Jednym dużym czerwonym światłem ostrzegawczym, że ładowarka jest niespełniająca norm, jest to, że znak CE (używany do wskazania zgodności ze standardami UE) jest fałszywy. Kształt liter i ich odstępy są nieprawidłowe. Prawdziwy znak CE powinien mieć litery tworzące półtora koła i powinien łączyć się, jeśli będziesz kontynuować łuk, jak pokazano poniżej. Pobieżne spojrzenie na znak na ładowarce pokazuje, że nie wygląda to tak.

Znak CE od Komisji Europejskiej

Znak CCC (wskazujący na zgodność z chińskimi standardami) jest również podrobiony.

Inne znaki ostrzegawcze obejmują brak wymienionego producenta i niewłaściwe pisanie wielkimi literami (powinno to być mA, a nie MA, chyba że twierdzą, że może dostarczyć miliard amperów).

Zasadniczo, aby ustalić, czy ładowarka może być niespełniająca norm, zastosuj te same przemyślenia, co w przypadku ustalenia, czy produkt jest podrobiony. Jedyną prawdziwą różnicą między produktem niespełniającym norm a większością podróbek jest to, czy sfałszowana jest etykieta producenta.


2
Zdecydowanie taniej jest konstruować adaptery z tanich części, które mogą nie spełniać podanych specyfikacji. Tańsze jest również skonstruowanie adaptera i wysłanie go bez testowania, aby upewnić się, czy spełnia on specyfikację.
Velociraptors

Ładne szczegóły na temat znaku CE.
Michael Banzon

25

Oprócz rzeczywistej mocy, jest jeszcze jedna zmienna: czy urządzenie rozpoznaje, że ładowarka jest w stanie wyzwolić znamionowe wzmacniacze.

Urządzenia mają różne strategie rozpoznawania, jaką ocenę ma ładowarka. Po podłączeniu do komputera jest to łatwe - liczby pojawiają się podczas wyliczania USB. Ale po podłączeniu do głupiej ładowarki jest trudniej i nie chcesz próbować zbyt mocno pobierać, ponieważ spowoduje to włączenie zabezpieczenia nadprądowego ładowarki i odcięcie jej.

Wiem, że Apple używa określonego zestawu rezystorów w swoich ładunkach do wytwarzania określonych napięć na liniach danych USB. Ich urządzenia następnie szukają tych napięć i biorą je pod uwagę, że mogą pobierać większą ilość prądu.

Problem polega na tym, że wydaje się, że nie ma zbyt wielu standardów wykrywania - różne urządzenia wydają się robić różne rzeczy.

Sądzę, że twoja tania ładowarka nie robi tego, czego wymaga galaktyka, aby rozpoznać, że ładowarka ma 1 amp, więc nie próbuje ładować z wyższą częstotliwością.


3
W rzeczywistości istnieje teraz standard - specyfikacja ładowania baterii USB dostępna tutaj . W szczególności dedykowany port ładowania musi mieć zwarte linie D + i D- w celu wykrycia, a urządzenie może pobierać do 1,5 A z takiego portu, podczas gdy napięcie wyjściowe ładowarki podczas pracy nie może być niższe niż 2,0 V.
Siergiej Własow

Taki sam jak @SergeyVlasov. Standard ładowania USB istnieje już od dłuższego czasu, każda ładowarka albo go przestrzega, albo standard używany przez iPhone'a, aby kupować ładowarki tak często, jak to możliwe. Różnią się między sobą i ładowarka nie może narzekać na oba. Jeśli urządzenie jest „kompatybilne z iPhonem” (lub jakkolwiek by to nie oznaczało), nie będzie ono kompatybilne z USB, a telefon ledwo się z niego wyładuje.
Kortuk

@Kortuk - Apple nie ma w ładowarce. To kabel z rezystorami. Jeśli masz odpowiedni kabel, wszystkie wysokiej jakości ładowarki są wymienne.
Compro01

@ Compro01 to nie zgadza się z moją wiedzą na temat tego, jak to jest realizowane, ale czy prawdopodobnie mówisz o nowym kablu projektowym?
Kortuk

To nie tylko „specyfikacja ładowania USB kontra specyfikacja Apple”. Istnieje również kilka innych konfiguracji. Zobacz arkusz dla ti.com/lit/gpn/tps2511 , który stara się współpracować z wszystkich z nich, a righto.com/2012/10/a-dozen-usb-chargers-in-lab-apple-is.html , które kilkakrotnie dokonują inżynierii wstecznej.
endolith

1

Podobnie jak rezystory, ładowarki mają marginesy błędów, po prostu nie jest na nich napisane, po prostu dlatego, że powinno być nieistotne w przypadku znanych marek. Twój telefon nie będzie się ładował, nawet jeśli ładowarka znacznie odbiega od wyznaczonego napięcia. To nawet nie powinno zaszkodzić Twojemu telefonowi, ponieważ nowoczesne telefony zawiodły w nich bezpieczne środki. Teraz, jeśli ładowarka ma odpowiednie napięcie, prędkość ładowania zależy od ilości prądu, który przepływa. I tutaj jest problem z tanimi ładowarkami. Tanie komponenty wpływają na ilość przepływającego przez nie prądu.


0

Jeśli smartfon potrzebuje taniej ładowarki na pełne naładowanie, oznacza to, że tania daje mniej energii. Nie ma w tym wyjątku ani luki. Chwyć multimetr i zmierz swój wynik.

W takim przypadku wydrukowane specyfikacje (5 V / 1 A) mogą po prostu być niepoprawne lub mogą istnieć inne rzeczy, takie jak kabel, złącze itp., Które przykręcają wyjście.


Ładowarka może zawierać jeden lub dwa elementy; albo masz odłączany kabel USB, albo nie. Jeśli to zrobisz, przyczyną może być kabel, co oznacza, że ​​wydrukowane specyfikacje mogą być w 100% prawidłowe. Obie ładowarki wyglądają, jakby miały odłączane kable USB.
pzkpfw

1
Oprócz @ bigbadonk420, jeśli w urządzeniu nie ma zwartych linii danych, telefon powinien pobierać tylko 100 mA.
Kortuk

@Kortuk Nie dotyczy tutaj. Pamiętaj, że urządzenie ładuje się szybciej za pomocą jednej ładowarki.
Android Quesito,

@SachinShekhar, jeśli używają ładowarki USB 1.8A spec i próbują naładować iPhone'a lub odwrotnie.
Kortuk

0

Nawet ładowarka 10 A nie będzie tak szybka, ponieważ Android rozpoznał Twoją ładowarkę jako 500mah .

Obejście https://dangerousthings.com/shop/android-fast-charge-usb-cable/ Lub przez zwarcie DATA + i DATA-


2
Dlaczego Android miałby to robić? 500 mA to specyfikacja dla USB 2.0. USB 3.0 może dostarczyć 900 mA. A użycie wtyczki ściennej 2.000 mA nie jest wyjątkiem. Twoje „ponieważ” jest bardzo wątpliwe. Czy możesz podać jakieś źródło tego oświadczenia? Ponadto: zwarcie DATA + i DATA- brzmi dla mnie bardzo niebezpiecznie i może uszkodzić urządzenie. To, co robi podłączony kabel, to po prostu „udawanie” trybu klimatyzacji, pozwalając urządzeniu myśleć, że jest podłączony do ściennej wtyczki. Przeczytaj opis tam. Pytanie polega jedynie na porównaniu różnych wtyczek ściennych, więc nie powinno to mieć zastosowania.
Izzy
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.