Czy mogę używać ext4 na mojej karcie SD w nierootowanym telefonie?


18

Wiem, że na zrootowanym telefonie utworzenie dość małej partycji ext4 do użycia przez App2SD jest normalne, ale nie pytam o ten przypadek: mam nierootowanego HTC Desire z systemem Froyo i chciałbym sformatować cała moja karta SD jako ext4 zamiast FAT. Wiem, że będzie to oznaczać, że komputery z systemem Windows nie będą mogły korzystać z karty, ale wszystkie moje komputery działają pod Linuksem, więc powinny być w porządku. Czy w takim przypadku telefon będzie mógł uzyskać dostęp do karty i korzystać z niej?


Nie sądzę, że możesz. zwłaszcza, że ​​froyo używa FAT do implementacji apps2sd.
Ryan Conrad

Myślę, że musiałbyś zmienić opcje montażu karty SD, co wymagałoby rootowania.
Mateusz

Odpowiedzi:


4

ext4 powinien być obsługiwany, jeśli masz aktualizację do Androida 2.3 lub 3.0 (widzę, że twój post pochodzi z wersji wcześniejszych niż 2.3 i 3.0 ...).

... a kiedy btrFS jest dodawany do Androida, ma ładną opcję montowania ", ssd" z funkcją równoważenia zużycia itp., której ext4 nie ma ... i większą prędkość niż teraz ext4, szczególnie jeśli używasz ", kompresuj = lzo "OR", space_cache "w fstab (ale nie używaj kompresji Z opcją space_cache, użyj tylko 1 lub drugiego, albo spowalnia do indeksowania w niektórych testach) - i ta prędkość pojawia się pomimo sumowania kontrolnego btrFS wszystkich dane (nie tylko czasopisma, jak robi to ext4). :-)


3
Tylko aktualizacja z 2017 roku: Myślę, że tak naprawdę jest to ważne tylko, jeśli masz zrootowane urządzenie, niestety.
Jesse Adelman

5

Właściwie miałem moją kartę SD na ext4 i zamontowałem ją na stałe w czasie uruchamiania (mam root na telefonie).

Największym problemem było to, że aplikacje nie oczekują sprawdzania uprawnień na / sdcard, ale extX wymusza to (brak opcji montowania wokół tego). Więc jeśli jedna aplikacja przechowuje np. Tam jakiś dźwięk i wywołuje inny podskładnik, aby go odtworzyć, nie działa.

To samo dotyczy zdjęć (zdjęcia zrobione aparatem, niektóre przeglądarki mogą chcieć uzyskać do nich dostęp).

Możesz to naprawić ręcznie, ale musisz uruchamiać po każdym utworzeniu nowego pliku ... Byłoby to miłe prawdziwe rozwiązanie, ale wymaga modyfikacji systemu: pozwól aplikacjom działać z umask (002) zamiast 022. Android jest UPG (User Private Groups), więc nie ma w tym wielkiej szkody. - Teraz aplikacje mogą wybrać, czy chcą udostępniać pliki innym osobom, ustawiając grupę na „sdcard”, czy nie. Zwiększyłoby to również wymuszoną separację tam, gdzie chcą tego aplikacje.


Uzyskaj stałe uprawnienia za pomocą FUSE lub sdcardfs: android.stackexchange.com/a/217936/218526 . Ale ta odpowiedź nie dotyczy telefonu niezrootowanego.
Irfan Latif

3

Wygląda na to, że odpowiedź brzmi „nie” :(. Pytałam, bo mam nową kartę do telefonu, więc pomyślałam, że po prostu spróbuję - to nie działa. Kiedy pytam telefon zamontuj kartę, od razu mówi „karta SD jest bezpieczna do usunięcia”.

No cóż.


Proszę w jakiś sposób wesprzeć swoją odpowiedź lub ją usunąć.
Léo Léopold Hertz 준영

forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2424900 wyjaśnia, że ​​Vold jest przeszkodą
JasonPlutext

@JasonPlutext teraz jest połatany vold dostępny.
Irfan Latif

1

Krótka odpowiedź: nie .

Chociaż na Androida 5 cat /proc/filesystemspokazuje, że ext4jest obsługiwany, wydaje się, że tylko FAT32iexFAT (FAT64) są obsługiwane na urządzeniach nierootowanych. Próbowałem zamontować kartę micro SD 64 GB jako exFAT bez powodzenia.

Za pomocą fdiskmożesz sformatować kartę do FAT32 (pliki powyżej 4 GB nie są obsługiwane):

$ fdisk -H 224 -S 56 /dev/mmcblk0

  • d usuń poprzednią partycję
  • nnowa partycja, następnie wybierz podstawową pi domyślny start sektora, np. do2048
  • tzestaw cdla FAT32
  • (tutaj możesz zapisać kilka sektorów, przechodząc do trybu eksperta xi przenosząc początek partycji b)
  • w napisz zmiany

Następnie sformatuj do FAT32, używając liczby zarezerwowanych sektorów ( 2048)

$ mkfs.vfat -F 32 -s 32 -R 2048 -v /dev/mmcblk0p1

  • -F 32 dla FAT32
  • -s 32 rozmiar klastra wyrażony jako sektory, więc 32 x 512 bajtów = klastry 16 KB
  • -R 2048 liczba zarezerwowanych sektorów

W ten sposób można zainstalować kartę 64 GB za pomocą FAT32, nie udało mi się znaleźć żadnego działającego formatowania dla exFAT lub ext4.


Proszę w jakiś sposób wesprzeć swoją odpowiedź lub ją usunąć.
Léo Léopold Hertz 준영

@Masi czy możesz być bardziej szczegółowy? Próbowałem sformatować kartę SD na ext2, ext3, ext4, fat32 i exfat. Testowany na Androidzie 5.0 i działał tylko fat32. Android ma bardzo ograniczone opcje logowania na urządzeniach niezrootowanych. Co chciałbyś żebym zrobił?
Tombart

Właśnie wykonałem kompletną instalację systemu nowego Roma na ext4. Telefon korzystał z trybu odzyskiwania (TWRP 2.8.x). Brak systemu operacyjnego w telefonie. Obraz odzyskiwania musi obsługiwać ext4. Daj nam znać swoje i spróbuj zaktualizować. Polecam TWRP 3.0.2.
Léo Léopold Hertz 준영

1
@Masi Pytanie dotyczy domyślnego niezrootowanego Androida. Chyba używasz zrootowanego systemu operacyjnego.
Tombart

1
@Masi dobrze, czy mógłbyś zatem wesprzeć to roszczenie czymś bardziej szczegółowym?
Tombart

1

Próbowałem LineageOS 14.1 (Android 7.1.2), obsługuje sdcard (tf-card) sformatowany w ext4. Chociaż domyślnie formatuje sdcard do vfat, jeśli nie wykonasz żadnej łaty. Najprostszym sposobem jest sformatowanie karty SD za pomocą ext4 za pomocą zewnętrznego adaptera USB-SDCard, a następnie włożenie karty SD do telefonu z zainstalowanym LineageOS.


To z powodu łatanego Volda . Nie będzie działać na standardowych ROM.
Irfan Latif
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.