2G kontra 3G: Czy naprawdę oszczędza baterię?


13

Często słyszę zalecenie, że ustawienie urządzenia na 2G pozwala zaoszczędzić dużo soku w porównaniu do 3G.

Czy to prawda? Czy to naprawdę mit?

Odpowiedzi:


18

Szybka odpowiedź:

Nes Siema. Wszystko zależy od tego, jak korzystasz z urządzenia.

Szczegółowa odpowiedź

Eksperyment własny

Właśnie przeprowadziłem własny eksperyment, aby się dowiedzieć. Do tej pory wszystkie moje urządzenia były ustawione na 2G - co powinno „oszczędzać sok”, jak sugeruje pytanie. Więc od 4 dni mam 3G. Zaskakujące: brak różnicy, której nie można wytłumaczyć błędami pomiaru lub nieco innymi sytuacjami (w końcu miałem a. Brak warunków laboratoryjnych i b. Testowałem tylko z jednym urządzeniem). Humm Czas przejść do kilku faktów i wykonać obliczenia.

Trudna data

I już pisał jakieś twarde dane dotyczące zużycia baterii komponentów jak odpowiedź na pytanie, co można zrobić, aby zwiększyć żywotność baterii w urządzeniu z systemem Android? ponad pół roku temu. Więc teraz wybrałem odpowiednie wartości, zrobiłem średnią z dwóch urządzeń i - przyznaję - nieznacznie dostosowałem rzeczy, aby zmniejszyć różnice:

 1. Wybrałem najlepszą możliwą prędkość GSM (2G), aby 2G wydawało się szybsze
 2. Przyjąłem gorsze warunki, aby „spowolnić” UMTS (3G) do warunków, które powinny być spełnione nawet w obszarach, w których nie został poprawiony do „najnowocześniejszych” (och, mówiąc o „krawędzi”: 2G tutaj zakłada EDGE) .

A teraz mam kilka zaskakujących odpowiedzi: to, czy 2G oszczędza więcej soku niż 3G, i odwrotnie, zależy od tego, jak korzystasz z urządzenia. Utworzyłem 4 różne „grupy użytkowania” i na końcu dodałem piąty specjalny przypadek. Oto moje wyniki:


Kilka minut telefonicznych, niewiele danych

Tak - to ja: 150..300 minut rozmowy na miesiąc, co daje średnio nie więcej niż 5..10 minut dziennie. Mam 50 MB danych płaskich i prawie nigdy go nie wykorzystuję (co stanowi ~ 1,5 MB / dzień). Więc najczęściej pozostaję przy „gotowości”:

 • ~ UMTS StdBy 15 mW
 • ~ GSM StdBy 10 mW

Weź pod uwagę, że ekran zużywa średnio 400..800 mW po włączeniu, różnicę 5 mW można bezpiecznie zignorować. Poza tym małe dane nawet kompensują - ale wyprzedzam się.


Dzwoniący 24/7 bez czasu na przesyłanie danych

... lepiej przejść na 2G:

 • ~ UMTS Tel 800 mW
 • ~ GSM Tel 400 mW

Jak widać, podczas rozmowy 3G zużywa około dwa razy więcej soku niż zużyłoby 2G (i nie rozmawiasz szybciej w 3G - połączenie to połączenie i zajmie to samo). Więc jeśli spędzasz dużo czasu na rozmowach i masz niewielki ruch danych, znacznie lepiej jest z 2G / GSM.


Kilka minut telefonicznych, ale przyssawka dla dużych zbiorów danych

Nadchodzi wielka niespodzianka: ta grupa dużo oszczędza, gdy trzyma się 3G / UMTS:

 • ~ UMTS XFER 1200 mW
 • ~ EDGE XFER 1000 mW

Nie wygląda to na wielką różnicę? OK: patrząc na „ile to jest do bani na minutę” może nie być wielka sprawa. Potrzebujemy więc drugiego komponentu:

 • ~ Prędkość UMTS dl / ul 7/1 MBit / s (HSDPA / HSUPA)
 • ~ Prędkość EDGE dl / ul 200/100 kbit / s

Widzisz, przyjąłem maksymalną prędkość EDGE, ale nie najnowocześniejszy (20 MBit / s downstream) dla UMTS. Zasięg UMTS może się różnić w zależności od regionu, ale wszędzie 7+ MBit / s powinny być dostępne. Teraz spójrzmy, jak długo trwa pobieranie / przesyłanie 1 MB danych i ile soku odpowiada:

 • ~ UMTS 1 MB dl / ul 1s / 8s ~ 1200/9600 mWs
 • ~ KRAWĘDŹ 1 MB dl / ul 40s / 80s ~ 40.000 / 80.000 mW

To około 1: 7 w przypadku przesyłania, a nawet ponad 1:30 w przypadku pobierania!

Więc tak: Ta grupa zdecydowanie lepiej jest trzymać się 3G!


Multi-Tasker: 24/7 na telefon podczas korzystania z pełnych danych

To teraz bardzo zależy od tego, co oznacza „pełne dane” i czy naprawdę jesteś 24-godzinnym dyżurującym chłopcem (lub dziewczynką). Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, należy wprowadzić własne dane do równania i wykonać obliczenia. Jest raczej 50:50 - podobnie jak w grupie nr 1, możesz osiągnąć „zerowy wzrost” - lub dążyć do grupy 2 lub grupy 3.


Przypadek specjalny: „zbiornik”

Zwłaszcza na obszarach wiejskich zasięg może być, nucący, „śliski”. Twoje urządzenie może stale przełączać się między 2G a 3G, zawsze szukając lepszego sygnału. Tutaj wszystko powyższe może stać się względne, ponieważ samo przestawianie pije sok . Jeśli znajdujesz się w takiej sytuacji: sprawdź, do której z powyższych 4 grup najlepiej pasujesz, i w zależności od tego, ustaw urządzenie na 3G lub 2G.

Btw: Podobna sytuacja byłaby, gdybyś miał pomysł przełączania między 2G / 3G za każdym razem, gdy włączasz / wyłączasz wyświetlacz. Ponieważ przełączanie wymaga do 10 sekund pełnej mocy (aby znaleźć odpowiednie stacje; 2G i 3G używają różnych częstotliwości), tak naprawdę nie „oszczędzasz soku”.


Epilog

Tak, całkowicie zapomniałem o 4G / LTE. Ale nawiasem mówiąc. Po pierwsze: nie mam urządzenia 4G / LTE do samodzielnego eksperymentowania. Po drugie: nie mam „twardych danych” na 4G / LTE. Mogłem tylko zgadywać. Robiąc to, OK, OK: Najprawdopodobniej będzie tak samo jak powyżej - zwiększaj liczby o jeden :)


1
Uwaga: scenariusz „leja zasypowego” ma również zastosowanie, jeśli podróżujesz metrem - większość miast ma zasięg stacji, ale nie w tunelach, co powoduje intensywne wyszukiwanie sygnału w ciągu kilku minut. W takich przypadkach całkowite wyłączenie danych mobilnych podczas podróży metrem znacznie poprawiło żywotność baterii w moich urządzeniach.
Piskvor opuścił budynek

Ponieważ to pytanie właśnie się pojawiło, warto zaktualizować swoje dane, aby zawierały 4G, odkąd minęło trochę czasu.
Thomas Martin

Być może @ThomasMartin - ale nie mogę tego zrobić. Nie używam 4G i nie mam statystyk, na których można by oprzeć aktualizację. Możesz zadać nowe pytanie, szczególnie dla 4G, i link do tego tutaj jako odniesienie.
Izzy

1

Dla mnie przejście na 2G pomogło mojej baterii dłużej 2-3 godziny dłużej. Używam Samsung Galaxy S3 I9300. Korzystałem z połączenia 3G przez pierwsze dwa miesiące, a bateria byłaby rozładowana o 14-15 godzin przy normalnym intensywnym użytkowaniu. Kilka miesięcy temu przełączono na dane 2G, a żywotność baterii poprawiła się o 2-3 godziny.

Moje użycie zawsze było takie samo zarówno z 3G, jak i 2G. Używam około 1,5 GB danych każdego miesiąca. przejście na 2G dało mi lepszą żywotność baterii dla tego samego zastosowania.

Ale podczas podróży, gdy występują wahania zasięgu sieci, nawet tryb sieci 2G powoduje rozładowanie baterii. Zasięg sieci ma bezpośredni wpływ na żywotność baterii. Im lepszy zasięg sieci, tym większa żywotność baterii.

Ekran, przesyłanie danych i gry to dla mnie największe hoggery bateryjne. Wcześniej korzystałem z niektórych aplikacji oszczędzających baterię, ale nigdy nie okazało się to przydatne, chociaż inni użytkownicy mogą się różnić, to moim zdaniem.


Czy używasz dużo danych? Jak zasięg 3g w twojej okolicy? Bez żadnego tła to niewiele mówi. Pytanie nie było przeznaczone jako ankieta;)
Izzy

Moje dane są WŁĄCZONE w 75% przypadków. Głównie e-mail i whatsApp. W kilku miejscach nie ma 3G.
Munna

Nie chodzi o to, czy Twoje dane są „włączone”, ale o ilość przesyłanych danych, która robi różnicę. Mail & Whatsapp zwykle nie używają „dużych zbiorów danych”. Jaki jest Twój miesięczny wolumen wykorzystany do transmisji danych? To się tutaj liczy, pod warunkiem, że siła sygnału jest porównywalna dla 2 g / 3 g. Zobacz moją odpowiedź w celu uzyskania szczegółowych informacji: lepsza jest duża objętość => 3 g, preferowana jest mała objętość => 2 g.
Izzy

Właśnie opiniowałem zgodnie z moim doświadczeniem. Moje użycie zawsze było takie samo zarówno z 3G, jak i 2G. Używam około 1,5 GB danych każdego miesiąca. przejście na 2G dało mi lepszą żywotność baterii dla tego samego zastosowania.
Munna

Ok dzięki! Dzięki tym szczegółom staje się bardziej pomocny :) Może mógłbyś zaktualizować swoją odpowiedź, aby je uwzględnić (zasięg 2 g / 3 g plus średnie zużycie danych w miesiącu)? Z góry dziękuję :)
Izzy

0

Zgadzam się z tym the network coverage has direct impact on the battery life. Jeśli masz dobry zasięg 4G, bateria wytrzyma dłużej niż w przypadku korzystania z 2G, ale ze złym zasięgiem.

W każdym razie biała księga Xperia V daje na przykład więcej baterii, jeśli smartfon korzysta z 3G niż w trybie 2G. To samo z innymi smartfonami Xperia. Czy to tajemnica, czy błąd?


2
Odpowiadasz na pytanie OP, czy zadajesz pytanie?
geffchang

-1

Specyfikacja Xperia SP według Sony.

Czas rozmowy (maks.):

2G: 625 min. (10,4 godz.)

3G: 1133 min. (18,9 godz.)

Tryb gotowości (maks.):

2G: 635 h (26,5 dni)

3G: 734 godz. (30,6 dni)

4G: 709 godzin (29,5 dni)


Chico, nie zbieramy tutaj specyfikacji urządzeń. A samo podanie teoretycznego czasu rozmowy, który producent umieścił na kieszeni, nie odpowiada na pytanie (chyba że rozmawiasz non-stop i nie robisz nic więcej z urządzeniem). Poza tym OP nie ma urządzenia Sony.
Izzy
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.