Czy rootowanie coś usuwa?


18

Jeśli zrootuję mój telefon z Androidem (tylko po to, aby uzyskać dostęp do modemu Wi-Fi itp.), Czy spowoduje to skasowanie czegokolwiek w telefonie (aplikacje, dane itp.)?

Czy zmieni coś innego niż możliwość uruchamiania aplikacji jako zrootowanych?

Odpowiedzi:


23

czy to usunie wszystko na telefonie

Samo rootowanie nie powinno niczego kasować (z wyjątkiem być może plików tymczasowych utworzonych podczas procesu). Jednak na niektórych urządzeniach ukorzeniania wymaga, aby najpierw odblokować bootloader - i że zazwyczaj zawiera (co oznacza: wszystkie dane i aplikacje zainstalowane przez użytkownika są gone - który można obejść na Androidzie 4.0+ wykonujący adb backup –apk –shared –all –f /path/to/backup.ab przed wykonaniem odblokowanie, a adb restore /path/to/backup.abpotem, jak wskazał Compro01 w poniższym komentarzu).

Czy zmieni coś innego niż możliwość uruchamiania aplikacji jako zrootowanych?

Yes.¹ Jak niezbędnych plików binarnych (zwykle su, SuperUser.apk/ SuperSU.apki busyboxze wszystkimi jej dowiązania) są wypychane do /systempartycji (co skądinąd jest zamontowany tylko do odczytu), zmieni tę partycję. Może teraz brzmi to trywialnie, ale rzecz w tym: niektóre (i inne aktualizacje wysyłane bezpośrednio od producenta / dostawcy) najpierw porównują sumę kontrolną partycji. Jeśli to nie pasuje (i nie będzie po rootowaniu), aktualizacje mogą zostać odrzucone / nie powieść się.

Z drugiej strony: jeśli te aktualizacje nie zawiodą, możesz stracić po ich zastosowaniu. Jeśli zawierają pełny /systemobraz, to znaczy.


¹ Aktualizacja: W programie Magisk opisane tutaj zmiany nie są stosowane do partycji systemowej.


3
W przypadku przywracania ustawień fabrycznych najprostszą metodą w najnowszych wersjach Androida (4.0 i nowszych) jest użycie adb backuppolecenia. adb backup –apk –shared –all –f /where/you/want/the/file(tworzy kopię zapasową aplikacji i wszystkich danych użytkownika), a następnie adb restore /where/you/put/the/filepo zakończeniu odblokowywania i przed rootowaniem.
Compro01

1
@ Compro01 Wykonanie kopii zapasowej przed odblokowaniem, tak. Nigdy nie próbowałem w ten sposób i nie powinno to zepsuć czegoś podczas przywracania (tj. Nadpisywanie / usuwanie „pracy root”). Za twoim pozwoleniem dołączę to bezpośrednio do odpowiedzi.
Izzy

Określenie ścieżki do kopii zapasowej nie działa z moim urządzeniem moto-x zamiast tego po potwierdzeniu kopii zapasowej na urządzeniu, tworzy kopię zapasową o nazwie backup.ab w bieżącym katalogu. Wersja adb, którą mam, to 1.0.32.
DivKis01

@ DivKis01 backup.abjest domyślną nazwą, jeśli nie podano inaczej . Nigdy nie słyszałem, aby -fparametr był ignorowany. Czy na pewno nie miałeś literówki?
Izzy

@Izyzy: Tak, próbowałem kilka razy i nie było literówki.
DivKis01

1

„Nie powinno” zmieniać niczego poza dodaniem uprawnień sui być może dodaniem aplikacji uprawnień Superuser i busyboksa. To naprawdę zależy od używanej metody, jednak mogą istnieć usterki, które mogą coś usunąć.


1

Brak rootowania nie usuwa niczego w większości przypadków, zamiast tego zapewnia niezwykłe możliwości tworzenia kopii zapasowych.

Po zrootowaniu możesz wykonać kopię zapasową prawie wszystkiego (aplikacji użytkownika, aplikacji systemowych, wszystkich danych aplikacji, dzienników połączeń, SMS-ów, postępu gry, punktów dostępu Wi-Fi i innych), które można łatwo i bezproblemowo przywrócić w przypadku fabryki zresetować lub w inny sposób utratę danych.

Na moim blogu wymieniłem niektóre aspekty rootowania .


link do bloga już nie działa?
Matifou,


0

Często rootuję urządzenia. Rootowanie niczego nie usuwa, ale jeśli metoda rootowania nie zostanie zastosowana poprawnie, płyta główna może zostać zablokowana lub uszkodzona.

Zawsze najlepiej jest wykonać kopię zapasową przed zrobieniem czegokolwiek.

Możesz pobrać kontakty z konta e-mail, ale notatki i zadania są domyślnie przechowywane w pamięci telefonu.

Ponadto po zrootowaniu możesz zainstalować odzyskiwanie Clockworkmod, ale niczego nie wycieraj.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.