Jaki jest przypadek użycia czujnika zbliżeniowego?


13

Czy ktoś może mi wyjaśnić, jaki jest cel czujnika zbliżeniowego na moim telefonie. Co się stanie, jeśli czujnik zbliżeniowy mojego telefonu przestanie działać lub ulegnie uszkodzeniu. Jakie problemy napotkam?

PS: Jestem ciekawy, czy mogę to wiedzieć.

Odpowiedzi:


13

Czujnik zbliżeniowy w większości smartfonów z ekranem dotykowym istnieje, aby wyłączyć przypadkowe zdarzenia dotykowe. Najczęstszym scenariuszem jest kontakt ucha z ekranem i generowanie zdarzeń dotykowych podczas połączenia.


13

telefony komórkowe wykorzystują czujniki zbliżeniowe oparte na podczerwieni do wykrywania obecności ludzkiego ucha. Wykrywanie to odbywa się w dwóch celach: Zmniejsz zużycie energii przez wyłączenie wyświetlacza LCD i wyłączenie ekranu dotykowego, aby uniknąć przypadkowego dotknięcia policzka. Czujniki podczerwieni mają wiele wad, w tym wysokie zużycie energii, wysokie koszty, martwe strefy i gromadzenie się brudu, a także niewiarygodne działanie w stosunku do zmian temperatury, koloru włosów i włosów.


7
Istnieją również pojemnościowe czujniki zbliżeniowe. Nawiasem mówiąc, ciekawą aplikacją na podczerwień LED w czujniku zbliżeniowym jest również śledzenie wzroku podczas robienia zdjęć (za pomocą czujników światło podczerwone odbite od rogówki, które jest widoczne dla aparatów cyfrowych, aby poznać lokalizację oczu). Czasami jest również używany do automatycznego przełączania się na głośnik.
ce4

3
Wydaje mi się, że czujnik zbliżeniowy, który wykorzystuje podczerwień, gdy jest połączony, może również służyć do zapobiegania robieniu zdjęć osobie, gdy jej oczy są zamknięte. Czujniki podczerwieni są również nazywane czujnikami światła i są rodzajem czujników optycznych.
John Sonderson,

„wysokie zużycie energii” w porównaniu z innymi alternatywami na ten temat?
Marian Paździoch

12

Zapobiega wykonywaniu przez ucho czynności wejściowych na ekranie dotykowym podczas wykonywania połączenia. :)

Większość czujników zbliżeniowych to po prostu czujniki światła, które wykrywają „bliskość”, gdy są zakryte.


9

Programiści mogą uzyskać dostęp do czujnika i używać go do innych celów. Zgodnie z sugestią użytkowników używam go w aplikacji rowerowej IpBike, aby obudzić ekran. Użytkownik musi tylko pomachać ręką i przekazać czujnik, a ekran ponownie się włączy. Bardzo przydatny podczas jazdy na rowerze w rękawiczkach.


3

Innym zastosowaniem czujnika zbliżeniowego jest wykrycie, gdy jest on w kieszeni i wyłączenie przypadkowego dotknięcia lub naciśnięcia przycisku zasilania.

Nie zasłaniaj ekranu, gdy czujnik zbliżeniowy jest zakryty (w kieszeni)

W serii Moto Gx (i wierzę również w Moto Z i Moto X), jeśli wyjmiesz telefon z kieszeni lub przeniesiesz telefon, gdy leży na stole, wyświetli się ekran szybkiego odblokowania i szybkie spojrzenie na powiadomienie . Jeśli zakryjesz czujnik zbliżeniowy, gdy jest on w stanie statycznym, i odkryjesz go, zobaczysz ten sam efekt


2

Gdy otrzymasz połączenie w smartfonie z ekranem dotykowym, gdy zbliżysz się do ucha lub jakiejkolwiek części ciała, ekran telefonu wysiądzie. Odbywa się to za pomocą czujnika zbliżeniowego. Czujnik zbliżeniowy jest odpowiedzialny za ciepło, a gdy część ciała zbliży się do czujnika, ekran wysiada i zapobiega przypadkowym dotknięciom ekranu. W niektórych smartfonach bliskość służy do wyłączania ekranu, gdy telefon komórkowy znajduje się w kieszeni (tryb kieszonkowy). W przypadku utraty działania czujnika zbliżeniowego telefon wykona przypadkowe dotknięcie, gdy telefon będzie w kieszeni lub gdy zostanie odebrane połączenie.


0

Detektor zbliżeniowy jest bezkontaktowym czujnikiem przemieszczenia, tj. Czujnik zbliżeniowy służy do wykrywania i wskazywania docelowej obecności obiektu bez kontaktu fizycznego.


-1

W prostych czujnikach zbliżeniowych są czujniki światła. Wyłącza ekran podczas wykonywania połączenia.


Witamy na stronie! Ta odpowiedź nie dodaje wiele do istniejących odpowiedzi. Spróbuj znaleźć pytanie, które wymaga więcej informacji.
Dan Hulme

Twoja odpowiedź jest tylko częściowo poprawna. Jak wskazuje ta strona , podczas gdy czujniki światła należą do najtańszych rodzajów czujników zbliżeniowych i są sposobem, w jaki czujniki zbliżeniowe są wdrażane w większości telefonów komórkowych, istnieją również inne rodzaje czujników zbliżeniowych, takich jak elektryczne, magnetyczne i sonarowe.
John Sonderson

-1

W instrukcji obsługi większości telefonów LG pojawia się następujące objaśnienie:

Czujnik zbliżeniowy automatycznie wyłącza podświetlenie i blokuje ekran dotykowy, wykrywając, kiedy telefon znajduje się blisko ucha. Wydłuża to żywotność baterii i zapobiega przypadkowemu włączeniu ekranu dotykowego podczas połączeń.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.