Dlaczego „system operacyjny Android” przesyła tak dużo danych?


24

Po zmianie z Nexusa S na Nexusa 4 zauważyłem, że mój telefon przesyła ogromne ilości danych w tle. Jak 70 MB w 15 minut. Ponieważ mój plan danych pozwala tylko na 300 MB miesięcznie, nie byłem rozbawiony. Nawet po podłączeniu do Wi-Fi często (ale nie zawsze!) Przesyłało mnóstwo danych.

Według „Wykorzystania sieci” winowajcą był „Android OS”. Próbowałem więc ograniczyć jego dane w tle tylko po to, by stwierdzić, że „Android OS” wydaje się być jedyną „aplikacją”, która nie oferuje tej opcji. Świetny.

Cóż, w porządku, po to są tworzone aplikacje zapór ogniowych. Skonfigurowałem AFWall +, ale to wyleczyło objaw, a nie przyczynę.

Następnie przekierowałem ruch do laptopa z kartą WiFi i użyłem zwykłych narzędzi (tcpdump, wireshark) do analizy ruchu. Wynik: wiele przesyłanych plików na niektóre serwery Google, ale szyfrowane za pomocą protokołu SSL, więc nie ma szans na obejrzenie zawartości.

Ciągle badałem i znalazłem ten bardzo interesujący artykuł na temat korzystania z danych Androida . Najwyraźniej Google zaczął rozszerzać oparte na chmurze kopie zapasowe ustawień telefonu, aby teraz także tworzyły kopie zapasowe danych niektórych aplikacji. Tak więc wyłączyłem opcję „Utwórz kopię zapasową moich ustawień” w ustawieniach prywatności i whoopiedoo, wysyłanie zostało zatrzymane, a ruch danych powrócił do normalnego poziomu!

Na forum Google jest post o podobnym doświadczeniu: coś w systemie Android - może Kopia zapasowa - zużywa cały mój limit danych .

Zacząłem przeglądać dokumentację Androida i odkryłem, że istnieje coś takiego jak „Android Backup Service”, którego aplikacje mogą używać do tworzenia kopii zapasowych danych aplikacji w chmurze Google: Kopia zapasowa danych

Istnieje nawet narzędzie CLI „bmgr” do interakcji z programem Backup Manager.

Ale nie mogę znaleźć żadnych informacji na temat tego, w jaki sposób właściciel telefonu może dowiedzieć się, która aplikacja tworzy kopię zapasową danych lub jak wpłynąć na to lub zatrzymać to. Z przyjemnością skorzystam z usługi tworzenia kopii zapasowych - oszczędzając mi dużo czasu po przejściu na nowy telefon - ale sposób, w jaki jest teraz wdrażany, jest zdecydowanie bezużyteczny.

Po rozmowie z moim byłym współpracownikiem i ekspertem ds. Androida, Izzy, który również nie miał pojęcia, postanowiłem opublikować ten problem tutaj, ponieważ - jak powiedział - znajdę tutaj najlepszych ekspertów. Daj mi znać, jeśli masz na to jakiś pomysł. Wszelkie wskazówki są mile widziane!


1
Powiązane, jeśli nie wprost duplikat: android.stackexchange.com/questions/28100/…
ale

2
Powiązane tak, ale nie duplikat: zobacz wskazówkę, że dla ciberandy przestał działać po wyłączeniu Google Backup (w połączonym pytaniu było to zapomniane konto SIP).
Izzy

To świetna i dokładna odpowiedź, którą można poprawić, zadając pytanie i udzielając odpowiedzi poniżej.
David Silva Smith

Kiedy mówisz, że afwall + wyleczył objaw, a nie przyczynę, czy masz na myśli, że system operacyjny Android nadal zużywał dane, ale zużycie nie zostało zarejestrowane / zgłoszone przez Androida?
vikki,

1
Vikki: Afwall + to nakładka iptables do konfiguracji zapory systemu Android, tzn. Zabronił dostępu do Internetu dla systemu operacyjnego Android. Przyczyna jest nadal obecna i nieznana, zniknęły tylko objawy. @izzy / Andy: możesz odnieść sukces, korzystając z VPN + proxy mitm SSL na twoim routerze, aby zrzucić i przeanalizować niezaszyfrowany ruch. Musisz tylko zainstalować ca mitm root na swoim Androidzie + mitm-proxy lub burp proxy: h-online.com/security/news/item/…
ce4

Odpowiedzi:


4

Lista aplikacji z kopiami zapasowymi oraz ilość miejsca zajmowanego przez każdą kopię zapasową znajduje się na pulpicie nawigacyjnym konta Google w sekcji „Urządzenia z Androidem”.

Niestety, nie ma, jak sądzę, innego sposobu kontrolowania tego niż włączenie lub wyłączenie go całkowicie.


Nie, wszystko, co widzę za linkiem „Mehr gespeicherte Daten zu diesem Gerät” to IMEI i data ostatniej kopii zapasowej. Czy naprawdę widzisz więcej?
ciberandy

1
@ciberandy tak, kiedy kliknę „Więcej danych przechowywanych na temat tego urządzenia”, otrzymuję listę IMEI, ostatnio widzianą, zarejestrowaną datę, a następnie listę każdej aplikacji, której kopię zapasową
wykonano

Masz rację, po ponownej aktywacji kopii zapasowej w chmurze musiałem tylko czekać dzień, aż informacje te pojawią się na pulpicie nawigacyjnym.
ciberandy

Kilka dni później „Android OS” przesłał 178 MB, ale pulpit nawigacyjny pokazuje tylko: Android Wallpaper 05.03.2013 10:52 6,6 MB Ustawienia systemu Android 05.03.2013 02:16 3,61 KB Android Market 03.03.2013 13: 27 16 B AndroRadio 03.03.2013 13:27 8 B Więc to źle I nie jest użyteczne. westchnienie
ciberandy

@ciberandy rzeczywiście, to nie jest bardzo przydatne. Prawdopodobnie możesz podłączyć telefon do komputera, włączyć debugowanie USB, a następnie obejrzeć logcat, aby zobaczyć, co robi. Cóż, przejrzyj logcat, wypluje wiele linii. Może być przydatny w przypadku zgłoszenia błędu.
derobert

2

Jestem pewien, że jest to błąd w Nexusie 4. W zeszłym miesiącu skończyłem z użyciem prawie 100 MB na system operacyjny Android, a mój obecny plan dotyczy tylko 350 MB.

Wyłączenie „kopii zapasowej Google” nie miało tak naprawdę dużego wpływu, jak wskazano na wielu forach.

Zauważyłem, że „system operacyjny Android” jest aktywny tylko po podłączeniu do mojej sieci komórkowej, a nie po podłączeniu do Wi-Fi.

Problem jest poważny tylko wtedy, gdy jestem podłączony do mojej sieci komórkowej z włączonym „ograniczaniem danych w tle”. Korzystałem z telefonu przez kilka dni z nieograniczonymi danymi w tle, a system operacyjny Android zużywał ograniczone dane. Mniej niż 1 MB.

teraz ograniczam dane w oparciu o poszczególne aplikacje w sieciach komórkowych i wydaje się, że to działa dobrze.


1
Które brzmi interesująco. Odkryłem, że włączenie / wyłączenie „ograniczania danych w tle” nie miało żadnego wpływu. Ale nie eksperymentowałem z tym zbyt wiele, ponieważ nie ma „lokalnego zastąpienia” dla „systemu operacyjnego Android” - wciąż nienawidzę tego za Google! W końcu zacząłem używać „AFWall +”, aby ustawić niezbędne ograniczenia i zaoszczędzić na swoim abonamencie.
ciberandy

odkładanie rootowania do znalezienia dobrego powodu ... teraz wydaje się dobry, ponieważ nawet Netguard (przynajmniej bez rootowania) nie może zablokować bardzo Androida OS ... Myślę, że powinniśmy nałożyć osobisty limit: jeśli technologia powoduje więcej kłopoty niż rozwiązywanie naszych problemów, nadszedł czas, aby znaleźć sposób, aby mniej na nim polegać, bo inaczej całkowicie kontroluje nasze życie.
Wodnik Moc

1

Wygląda na to, że Google nie pozwala nam na lepszy wgląd i nie ma żadnego wpływu na dane, których kopię zapasową utworzono.

To prawda, że ​​Google Dashboard pokazuje nieco więcej szczegółów na temat zapisanych danych. Ale pojawienie się informacji zajmuje dzień lub dwa i zdecydowanie nie jest kompletne.

Ponownie aktywowałem funkcję tworzenia kopii zapasowych w chmurze około tygodnia temu, przesłałem 178 MB danych, ale pulpit nawigacyjny pokazuje tylko to:

Android Tapety 05.03.2013 10:52 6,6 MB
Ustawienia systemu Android 05.03.2013 02:16 3,61 KB
Android Market 03.03.2013 13:27 16 B
AndroRadio 03.03.2013 13:27 8 B

To źle ORAZ nieprzydatne. westchnienie

wykorzystanie danych od czasu reaktywacji menedżera kopii zapasowych Googles


Nie robisz czegoś takiego jak automatyczna zmiana tapety co 5 minut, prawda?
derobert

Właściwie to robię. „Tasker” zmienia tapetę w zależności od tego, gdzie jestem. Ale zdarza się to tylko 2-3 razy dziennie.
ciberandy

@derobert czy to zła rzecz? Zmieniam mój co 30 minut, czy to też może powodować ten problem?
Goodwine,

@ Goodwine Wątpię, że jest to problem, chyba że używa zbyt dużej ilości danych.
derobert

1
To może w rzeczywistości wyjaśnić różnice: Pulpit nawigacyjny pokazuje ilość przechowywanych danych (nieprzekazywanych). Więc jeśli aplikacja Tapeta przesyła nowy obraz tła za każdym razem, gdy jest zmieniany ... Masz pomysł. W takim przypadku: ograniczenie danych w tle dla „systemu operacyjnego Android” może pomóc (i umożliwić tworzenie kopii zapasowych tylko w przypadku WiFi).
Izzy

1

Mam podobny problem i sprawdzam na pulpicie nawigacyjnym pod urządzeniami z Androidem (jak sugeruje derobert), widzę, że mam:

Android Wallpaper
Backup date: 5 Jul 2014 22:33
Backup size: 5.66 MB

Czytałem, że ciberandy ma podobne wartości, więc może problem dotyczy aplikacji, której używam do zmiany tapety co godzinę: Zedge.

Mendel również zgłosił zmianę tapety jako możliwą przyczynę.

Możliwe rozwiązanie, ATM, to:

  • zmieniaj tapetę rzadziej / nie automatycznie;
  • wyłącz ustawienie „wykonaj kopię zapasową moich danych” w ustawieniach> tworzenie kopii zapasowych i przywracanie
  • użyj tapety na żywo, która to robi (sugerowane w komentarzach Dana Hulme )
  • ogranicz dane w tle (z menu użycia danych) (sugerowane w komentarzach Izzy )

Ostatnia opcja (ograniczenie danych w tle) jest niestety niedostępna dla pojedynczego elementu „Android OS” i na moim telefonie aktywuje się stałe (irytujące!) Powiadomienie w szufladzie powiadomień.


Witaj, moja odpowiedź jest rzeczywiście bardzo prawdopodobnym rozwiązaniem problemu (rozwiązanie = wyłącz dowolną aplikację, która automatycznie zmienia tapetę co X godzin). Zamiast tego dodałbym komentarz, ale nie mam wystarczającej reputacji. Daj mi znać, czy powinienem otworzyć nowe pytanie, aby zebrać opinie od innych użytkowników, niezależnie od tego, czy korzystają oni z aplikacji takich jak Zedge, czy mają podobny problem. Zaktualizuję swoją odpowiedź za kilka dni, jeśli to rozwiąże problem.
Giovanni

Nawiasem mówiąc, wygląda na to, że wczoraj przegapiłem odpowiedź Mendela, która sugeruje to samo rozwiązanie. Więc tak, myślę, że zmiany tapety są przyczyną problemu, przynajmniej w moim przypadku;)
Giovanni

Po zakończeniu edycji wygląda dobrze (musiałem wcześniej uciec, przepraszam za to). Może chcesz dołączyć trzecie rozwiązanie: ograniczyć dane w tle do „systemu operacyjnego Android”. Spowodowałoby to wyłączenie tworzenia kopii zapasowych w przypadku danych mobilnych, ale nadal byłoby włączone w przypadku Wi-Fi. Nie wpływają one już na abonament mobilny, ale nie trzeba całkowicie wyłączać tych kopii zapasowych. Potem możemy wyczyścić tutaj nasze komentarze;)
Izzy

Możesz też użyć aplikacji „na żywo tapety”, aby zmienić tapetę, zamiast aplikacji, która tak często zmienia tapetę. W ten sposób nie będzie żadnych zmian, których kopie zapasowe będą tworzone co godzinę.
Dan Hulme

Cześć Izzy, nie martw się ... Myślę, że miałeś rację, a moja pierwsza wiadomość prawdopodobnie wyglądała trochę za bardzo jako post na forum, mimo że próbowałem napisać ją poprawnie: p W każdym razie, dziękuję za twoje wskazówki; Idę zaktualizować swoją odpowiedź.
Giovanni

0

Proponuję wyłączyć wbudowaną Google Cloud Backup w Androidzie w ustawieniach i użyć innej aplikacji do wykonania kopii zapasowej telefonu.

Na przykład Carbon obsługuje tworzenie kopii zapasowych aplikacji online do różnych dostawców pamięci masowej w chmurze i pozwala ograniczyć kopie zapasowe do czasów, gdy masz połączenie z siecią Wi-Fi. Carbon ma również tę zaletę, że może tworzyć kopie zapasowe aplikacji, które nie są tworzone przez Google Cloud Backup.

TitaniumBackup obsługuje również tworzenie kopii zapasowych danych online, ale wymaga rootowania.

Obie aplikacje obsługują również to, że wykonują kopie zapasowe tylko wtedy, gdy telefon jest podłączony do ładowarki, dzięki czemu nie wyczerpują się, gdy bateria jest potrzebna do innych celów.

Wadą tego rozwiązania byłoby to, że oba obsługują tylko zaplanowane kopie zapasowe, więc jeśli tworzysz kopie zapasowe tylko raz w tygodniu, możesz stracić tydzień danych z kopii zapasowej, jeśli zgubisz lub zniszczysz telefon tuż przed uruchomieniem kopii zapasowej. Jednak nie wiem dokładnie, który harmonogram jest używany przez rozwiązanie Google Backup, więc może to spotkać podobny problem.


Właściwie używam TitaniumBackup. To pytanie jest jednak bardziej techniczne. Mam na myśli mnóstwo użytkowników Androida, którzy nie mają pojęcia, jak wyłączyć Google Cloud Backup.
ciberandy

0

Nie wiem, czy to odpowiada na pierwotne pytanie, ale myślę, że to wyjaśni wykorzystanie danych przynajmniej w niektórych przypadkach.

Miałem problemy z nadmiernym użytkowaniem przez system operacyjny Android i odkryłem, że na moim telefonie (Sprint GS3 z Androidem 4.1.2) ręczna zmiana tapety powoduje, że system Android przesyła około 15 MB danych (za jednym razem przesłał blisko 60 MB, ale nie udało mi się tego powielić), więc jeśli masz aplikację zmieniającą tapetę kilka razy dziennie, która może wyjaśnić użycie danych systemu Android - przynajmniej w niektórych przypadkach.


0

Miałem ten problem kilka dni temu na moim Samsungu Galaxy S7 z Androidem 6.0.1. Aplikacja „Android OS” zużywała około 8 GB podczas dwóch kolejnych nocy, efektywnie wykorzystując moją miesięczną pojemność danych.

Aby znaleźć przyczynę tego, zrobiłem następujące: przejdź do Ustawienia> Aplikacje> Menedżer aplikacji> Więcej - Pokaż aplikacje systemowe, a następnie kliknij każdą aplikację (być może zaczynając od najbardziej prawdopodobnych podejrzanych) i sprawdź wartość wykorzystania danych dla każdy.

W moim przypadku użycie danych zostało spowodowane przez „Samsung Cloud” v2.2.08 (który oczywiście nie jest dostępny na urządzeniu Nexus) i błędną konfigurację w Ustawieniach> Samsung Cloud> Więcej> Ustawienia sieciowe, w których wszystkie elementy muszą zostać przełączone WŁ., Aby zapobiec synchronizacji przez mobilne sieci danych.


-2

System operacyjny Android obejmuje również dane YouTube lub wszelkie dane wideo, które oglądałeś online za pomocą przeglądarki / YouTube. Musisz oglądać tyle samo filmów online z urządzenia. Podczas przeglądania w aplikacji YouTube lub przeglądarce tylko dane przeglądania są rejestrowane przez odpowiednie aplikacje, rzeczywiste dane przesyłane strumieniowo do wideo są rejestrowane w systemie Android


1
Źródło? Nie sądzę, żeby to było poprawne.
Mr. Buster
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.