Jak działa MHL?


10

Zrobiłem (całkiem) google, ale wciąż tego nie rozumiem. Potrzebujesz konwertera MHL, adaptera lub czegoś takiego. Wszystkie zasoby mówią, że na jednym końcu adaptera znajduje się „standardowy port micro-USB”, a na drugim „standardowy port HDMI”. Jeśli wszystkie są tak standardowe, o co chodzi z 5-pinami w porównaniu z 11-pinami? Port HDMI musi być standardowy, aby wszystkie wyświetlacze mogły z nim współpracować, więc chyba musi to być coś po (najwyraźniej nie tak standardowej) stronie micro-USB w telefonie. Patrząc na telefon, widzę tylko 4-stykowe żeńskie złącze micro-USB. Czy te 11 pinów (mam Galaxy Note II) jest pochowanych gdzieś głębiej w środku?

Po drugie, często mówi się o tym „przełączniku”, który jest rzucany, gdy tylko adapter MHL zostanie podłączony. USB-OTG jest wyłączony i staje się tylko portem wejściowym / wyjściowym wyświetlacza (wejście dla pilota, jeśli jest dostępne). Myślę, że to oznacza, że ​​nie można podłączyć go przez hub USB do telefonu? Potrzebuję myszy i klawiatury Bluetooth zamiast myszy i klawiatury USB, jeśli chcę to zrobić? A może dotyczy to tylko 5-pinowych urządzeń MHL i czy w 11-pinowym punkcie mogę podłączyć hub USB do portu micro-USB adaptera?

Po trzecie, widziałem także konwertery USB 2.0 na HDMI. Są dwa razy droższe niż MHL, ale mają normalne połączenie USB i wyjście HDMI, więc zmieściłby się bezpośrednio w moim koncentratorze USB. (MHL zmieściłby się również przez konwerter microUSB-> USB, ale wydaje się, że jest coś wyjątkowego w końcówce micro-USB, czego nie dostaję.) Pytanie brzmi, czy mój telefon (Galaxy Note II) ma do tego sterowniki rodzaj sprzętu i czy hub jest wystarczająco szybki. Jakieś pomysły?

Wreszcie, jeśli ktoś to wie, jestem ciekawy, jak to działa od wewnątrz. Układ graficzny telefonu wysyła wyjście wideo do portu micro-USB, tak jak w przypadku HDMI, czy też ma jakiś niestandardowy protokół, który adapter MHL konwertuje na HDMI? Co z HDCP, jak możesz uniemożliwić komuś odczytanie strumienia wyjściowego, jeśli każdy telewizor na świecie może go już odszyfrować? A może SSL to sposób na skonfigurowanie bezpiecznego połączenia z telewizorem, aby inni nie mogli odczytać twojego strumienia danych, gdyby go przechwycili?

Odpowiedzi:


17

MHL to nowy protokół przewodowy, wykorzystujący bardzo sprytną technologię sygnalizacyjną, która wykorzystuje bardzo niewiele przewodów do przesyłania dużej ilości danych: wideo 1080p, 7.1-kanałowy dźwięk przestrzenny i dane zdalnego sterowania RCP. MHL wykorzystuje również istniejące linie zasilające na USB, aby telewizor mógł zasilać podłączone urządzenie.

Po podłączeniu do wyświetlacza MHL, kontroler wyświetlacza w telefonie mówi protokołem MHL, tak jak mówiłby protokół HDMI do wyświetlacza HDMI. Sam standard MHL jest tylko protokołem sygnalizacyjnym: nie określa, które złącza są używane. Dzięki temu złącze micro-USB w telefonie wykrywa, kiedy jest używane do MHL, i przełącza się na mówienie protokołem MHL. Oprócz złącza nie ma związku między MHL i USB, więc nie można użyć koncentratora USB: kabel musi być podłączony bezpośrednio do urządzenia.

HDCP

HDCP w MHL działa dokładnie tak samo, jak w przypadku połączenia HDMI lub DisplayPort: chodzi o to, że tylko konsumujące urządzenia z ważnym, nieodwołanym kluczem urządzenia mogą dokonywać wymiany kluczy, a tym samym rozszyfrować zawartość. Zobacz stronę Wikipedii na HDCP, jeśli chcesz się o tym dowiedzieć lub dowiedzieć się, dlaczego zamierzone zachowanie nie jest faktycznym zachowaniem.

Połączenia MHL

Istnieją trzy rodzaje kabli. Pierwszy to wcale nie adapter: to tylko kabel do podłączenia producenta MHL, takiego jak telefon, do konsumenta MHL, takiego jak telewizor. Z tej opcji można korzystać tylko wtedy, gdy telewizor obsługuje MHL i ma odpowiednie złącze.

Drugi to wspomniany 5-pinowy adapter micro-USB-HDMI. Nadal możesz z niego korzystać tylko wtedy, gdy telewizor obsługuje MHL, ale oznacza to, że telewizor nie potrzebuje specjalnego portu. Nie używa protokołu HDMI ani nie konwertuje żadnych sygnałów: to tylko kabel ze złączem micro-USB na jednym końcu i złączem HDMI na drugim.

Trzeci to 11-pinowy adapter micro-USB-HDMI. Jest to potrzebne w przypadku nowszych telefonów Samsung, które nie są kompatybilne z adapterami 5-pinowymi. Jedynie połączenie z urządzeniem jest inne: jeśli chodzi o telewizor, działa tak samo jak adapter 5-stykowy, a telewizor musi nadal obsługiwać MHL. Jak można się domyślać, użycie dodatkowych pinów polega na tym, że 11-pinowe kable obsługują jednocześnie USB-on-the-go: adapter jest w kształcie litery Y, ze złączem micro-USB na jednym końcu i Z drugiej strony złącza HDMI i micro-USB. Część USB działa normalnie i może być używana z koncentratorami w trybie hosta lub w trybie peryferyjnym.

Ilustracja (kredyt: Rick Wessley ) Ilustruje różnicę między złączami micro-USB

DisplayLink

Inną rzeczą, którą widziałeś, „Konwerter USB na HDMI”, jest na komputery PC. Oprogramowanie działające na komputerze działa jako dodatkowy bufor bufora i wykorzystuje zastrzeżoną technologię kompresji do kompresji strumienia wideo, aby można go było przesłać za pomocą zwykłego łącza USB. Protokół kompresji jest tajny i zoptymalizowany pod kątem wysyłania graficznych interfejsów użytkownika zamiast filmów. Koniec HDMI konwertera ma w sobie wystarczającą moc przetwarzania, aby rozpakować strumień do bufora ramki, który przesyła przez HDMI na podłączony ekran. Technologia została opracowana i jest własnością DisplayLink (wcześniej Newnham Technologies) z siedzibą w Cambridge w Wielkiej Brytanii.

Ponieważ polegają w dużej mierze na oprogramowaniu uruchomionym przez producenta, nie obsługują Androida i prawdopodobnie nigdy nie będą. A ponieważ protokół kompresji jest tajny i zastrzeżony, społeczność Open Source również nie będzie w stanie dostarczyć sterownika. Urządzenia te używają standardowego protokołu USB, więc współpracują z koncentratorami, ale oczywiście wszelkie opóźnienia lub rywalizacja o przepustowość spowodowana przez inne urządzenia spowodują opóźnienie wyświetlania i dodanie artefaktów kompresji.

Od czasu napisania tej odpowiedzi DisplayLink wydało rozwiązanie dla systemu Android, które opiera się na aplikacji działającej na telefonie. Twierdzą, że działa ze wszystkimi ich urządzeniami, ale wydaje się, że jest przeznaczony głównie do ich stacji dokujących, a nie do adapterów HDMI.


1
Więc nie ma produktu do konwersji sygnału Android MHL na normalny sygnał HDMI? Ty zawsze potrzebny jest telewizor zgodny z MHL?
jiggunjer

@ jiggunjer Nie wiem o jednym. Ponieważ wszystkie telewizory HDMI z wyjątkiem najstarszych obsługują MHL, nie ma popytu. Jeśli chcesz być pewien, powinieneś zadać nowe pytanie.
Dan Hulme,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.