Jak wykonać kopię zapasową urządzenia z Androidem?


73

Czy ktoś może polecić dobry sposób tworzenia kopii zapasowych urządzeń z Androidem?
Idealnie chciałbym to zrobić bezprzewodowo i nie tylko wykonać kopię zapasową moich danych, ale także moich ustawień użytkownika. Czy można wykonać kopię zapasową obrazu urządzenia z Androidem, aby nawet nie trzeba było ponownie instalować aplikacji?
Szczególnie przydatne byłyby informacje od użytkowników, którzy przywrócili kopie zapasowe, o tym, jak łatwe i kompletne były ich procesy. Dzięki


3
Proszę podać zrootowany / nierootowany Ukorzenione jest łatwe do tworzenia kopii zapasowych, nierootowane jest tam, gdzie pojawia się prawdziwe pytanie.
Dmitriy Likhten

Odpowiedzi:


22

Ponieważ musisz mieć ROOTED, możesz uzyskać Titanium Backup i wykonać kopię zapasową telefonu za pomocą tego.

Powodem korzystania z Titanium Backup jest to, że możesz selektywnie przywracać części danych, jeśli miałbyś zainstalować inną wersję i / lub wersję Androida. Kopia zapasowa NANDROID jest dobra, ponieważ pozwala na bezpieczne tworzenie obrazu, ale nie jest dobra do przywracania danych po nowej instalacji systemu operacyjnego (czasami występują efekty uboczne).


Gdzie są tworzone kopie zapasowe (podczas korzystania z Titanium Backup)? Czy oni korzystają z komputera? Czy potrzebuję karty SD, aby wykonać kopię zapasową?
andrybak

1
Idą do / sdcard / TitaniumBackup. Zauważ, że / sdcard niekoniecznie oznacza, że ​​jest na karcie SD. Na przykład Moto X nie obsługuje fizycznych kart SD, ale Android tworzy tę partycję do przechowywania.
SAGExSDX,

Uwaga: 1) możesz wybrać, gdzie TB przechowuje kopie zapasowe. 2) Nie tworzy kopii zapasowych plików użytkownika, takich jak zdjęcia.
jiggunjer

17

Dobrym sposobem, aby wykonać kopię zapasową danych aplikacji, jeśli nie jesteś zakorzeniony jest stosowany adbz Android SDK . Na przykład, aby wykonać kopię zapasową danych dla ustawień regionalnych, wykonaj następujące czynności:

adb pull /data/data/com.twofortyfouram.locale/ C:\backup\locale\

Aby przywrócić, wystarczy użyć adb pushtych samych argumentów w odwrotnej kolejności, tj .:

adb push C:\backup\locale\ /data/data/com.twofortyfouram.locale/

Tworzenie kopii zapasowych aplikacji powinno być możliwe w /data/app/ten sam sposób.


1
Czy istnieje sposób przeglądania / danych? Czy istnieją inne katalogi poza / dane / dane, których kopie zapasowe należy wykonać?
Shoan

2
@Shoan Tak. Zacznij adb shellnastępnie cd /data/data/potem ls. Utwórz kopię zapasową, /data/app/jeśli chcesz zapisać aplikacje, aby uniknąć ich ponownego pobierania. Nie ma innych ustalonych lokalizacji danych AFAIK :)
Matthew Przeczytał

1
Czy istnieje sposób na wykonanie kopii zapasowej preferencji / ustawień aplikacji oraz systemu operacyjnego?
Shoan

@Shoan Możesz spróbować wykonać kopię zapasową, /data/system/ale nie wiem, czy to zadziała.
Mateusz

11

Jeśli chcesz zrobić kopię zapasową urządzenia „1 do 1”, możesz użyć niestandardowego odzyskiwania, aby utworzyć kopię zapasową „nandroid”. W ten sposób skutecznie tworzy się obrazy dysków z partycji NAND (stąd „nandroid”), które można przywrócić w późniejszym czasie. Różni się to nieco w zależności od urządzenia i systemu odzyskiwania, ale ogólnie, jeśli chcesz wykonać pełną kopię zapasową pamięci wewnętrznej telefonu, musisz:

 • Zrootuj urządzenie i zainstaluj niestandardowe odzyskiwanie. Najpopularniejszym sposobem odzyskiwania jest prawdopodobnie ClockworkMod . Sposób instalacji różni się w zależności od urządzenia, ale ROM Manager może to zrobić na większości popularnych urządzeń. Wystarczy uruchomić ROM Manager i wybrać „Flash ClockworkMod Recovery” z menu głównego.

 • Jeśli używasz ClockworkMod, otwórz ROM Manager i wybierz „Utwórz kopię zapasową bieżącej pamięci ROM”. To powinno zrobić dla ciebie całą pracę.

 • Jeśli nie używasz ROM Managera lub używasz odzyskiwania innego niż ClockworkMod:

  • Uruchom ponownie urządzenie w tryb odzyskiwania. To ponownie zależy od urządzenia, ale ROM Manager ma opcję „Uruchom ponownie w celu odzyskania”, która działa niezależnie od zainstalowanego odzyskiwania. Inną opcją jest wydanie adb reboot recoveryz podłączonego komputera ze skonfigurowanym i skonfigurowanym ADB. W zależności od urządzenia mogą istnieć inne wymagania dotyczące przywracania (np. Kindle Fire różni się bardzo od innych).
  • Przejdź do menu „Kopia zapasowa / przywracanie” lub „Nandroid” (lub podobne).
  • Wybierz „Kopia zapasowa” i (w razie potrzeby) wybierz partycje, których kopię zapasową chcesz utworzyć. Niektóre odzyskiwanie daje również opcję kompresji kopii zapasowej.
  • Wybierz „Wykonaj kopię zapasową” (lub podobną) i poczekaj na zakończenie procesu.

Po wykonaniu kopii zapasowej powinieneś być w stanie użyć jej do odzyskania z wielu „miękkich” cegieł. Jednak dwie sytuacje, których nie można odzyskać za pomocą samej kopii zapasowej, to:

 • Twój program ładujący jest nieprawidłowy / uszkodzony / itp
 • Twoja partycja odzyskiwania jest nieprawidłowa / uszkodzona / itp

W obu tych scenariuszach najpierw trzeba naprawić uszkodzoną partycję (bootloader lub odzyskiwanie), zanim będzie można przywrócić kopię zapasową. Zasadniczo wszystko, co uniemożliwia dostęp do partycji odzyskiwania, również uniemożliwi korzystanie z odzyskiwania do przywrócenia kopii zapasowej. Takie sytuacje są, powiedziałbym, dość rzadkie. Państwo może użyć kopii zapasowej w celu odzyskania zły /bootlub /systempartycji, więc miga jądra lub ROM powinien mieć bardzo małe prawdopodobieństwo trwale wmurowania urządzenia (chyba, że zmienia swój odzysku lub bootloader, jak wspomniano powyżej).

Państwo może być w stanie migać nieskompresowanego zapasową z fastbootale to będzie zależeć od tego, co odzysku używasz iw jaki sposób wykonuje swoje kopie zapasowe. Jak pamiętam, ClockworkMod po prostu używa dddo tworzenia obrazu i faktycznie będzie poprawnie flashował na niektórych urządzeniach. Jednak zdecydowanie doradzałbym zbadanie tego przed próbą, ponieważ zły zapis fastboot mógłby również zmiękczyć ciebie. Oczywiście, dopóki nie spróbujesz przeciążyć programu ładującego, nie stracisz dostępu fastboot, więc pod pewnymi względami może to być sytuacja „nic nie ryzykowałem, nic nie zyskałem”.

Aby faktycznie przywrócić kopię zapasową, możesz:

 • W ROM Managerze wybierz „Zarządzaj i przywracaj kopie zapasowe”, a następnie wybierz kopię zapasową, z której chcesz przywrócić.
 • Jeśli nie używasz ROM Managera lub nie używasz ClockworkMod:

  • Uruchom ponownie w celu odzyskania
  • Wybierz „Kopia zapasowa / przywracanie” lub „Nandroid” (lub podobny)
  • Wybierz „Przywróć”
  • Wybierz kopię zapasową, którą chcesz przywrócić (jeśli jest więcej niż jedna)
  • Wybierz partycje, które chcesz przywrócić (jeśli daje opcję)
  • Wybierz „Przywróć” i poczekaj na zakończenie procesu

Kopie zapasowe Nandroid są domyślnie przechowywane na zewnętrznym urządzeniu pamięci w prawie każdej sytuacji. Pewnymi wyjątkami mogą być urządzenia bez osobnej pamięci zewnętrznej (np. Urządzenia takie jak Galaxy Nexus), w których /sdcardkatalog faktycznie znajduje się w fizycznej pamięci wewnętrznej. W każdym razie zostanie on zapisany w /sdcardkatalogu, który można odczytać z komputera jako pamięć masową USB lub adb. Możesz skopiować kopię zapasową nandroid z telefonu i na komputer w celu bezpiecznego przechowywania, a następnie skopiować ją później, jeśli chcesz przywrócić.

Aby to zrobić, wystarczy podłączyć urządzenie i poszukać ścieżki podobnej do /sdcard/nandroid(lub /sdcard/TWRPodzyskiwania TeamWin, być może gdzie indziej dla innych). Następnie możesz skopiować zawartość folderu na komputer. Możesz go adbrównież podłączyć, podłączając urządzenie i wydając coś podobnego do:

adb pull /path/to/backups

... z powłoki komputera.


5

Istnieje wiele aplikacji, z których można korzystać, ale wiele z nich ma już menedżera plików ES

Uwaga: wyłącz jak najwięcej aplikacji. Niektóre aplikacje nie wykonują kopii zapasowej podczas działania.

 • Uruchom ES File Manager
  (po otwarciu zwykle znajdujesz się w trybie menedżera plików)
 • Naciśnij drugą ikonę z prawej strony, aby przejść do trybu aplikacji
 • Naciśnij i przytrzymaj dowolną ikonę. Wybierz „Wybierz wszystko” z menu kontekstowego
 • Naciśnij Menu. Wybierz „Kopia zapasowa”

Podczas tworzenia kopii zapasowej możesz obserwować jej postęp, otwierając pasek powiadomień

Aplikacje zostaną skopiowane do kopii zapasowej / aplikacji


1
Czy to tylko kopia zapasowa aplikacji? Czy podobny proces może również tworzyć kopie zapasowe plików danych, takich jak zdjęcia i pliki dyktafonów?
NealWalters

@Neal tak można również wykonać kopię zapasową aplikacji i danych, ale wymaga ona uprawnień administratora. Wskazówki znajdują się w Ustawieniach >> Pomoc >> FAQ . To zajmuje trochę tam iz powrotem i uważne czytanie między pomocą a aplikacją, aby wszystko załatwić, ale potem wszystko jest dobrze. Można również wykonać kopię zapasową aplikacji i systemu root.
matt wilkie

0

W zależności od telefonu jest złożoność tego zadania.

W telefonie HTC Evo (i obsługiwanych telefonach) można użyć narzędzia root bez rootowania, aby uzyskać dostęp do roota. Zainstaluj Titanium Backup i wykonaj kopię zapasową wszystkich elementów (w zestawie) na karcie pamięci (i możesz skopiować ją na komputer w celu uzyskania dodatkowej kopii zapasowej).

W przeciwnym razie musisz zdobyć coś podobnego do unrEVOked do rootowania i użyć Titanium.

Jeśli nie jest to możliwe, musisz zrootować telefon i wykonać kopię zapasową NANDROID. To tworzy kopię zapasową wszystkiego w pamięci telefonu jako obraz i można ją przywrócić w dowolnym momencie, aby całkowicie zastąpić wszystko w telefonie tym, co było, nawet jeśli zainstalowano inną wersję Androida.

W przeciwnym razie ... HTC PC Sync? Przez to jest trochę kiepski w porównaniu do innych narzędzi.


0

Jeśli nie masz roota , możesz użyć MyBackup . Może zapisywać aplikacje i multimedia (zdjęcia, muzykę, filmy) oraz dane (kontakty, SMS, MMS, alarmy, ...).

Niestety wymaga połączenia z Internetem (dla konta MyBackup / Rerware), nawet do lokalnego zapisywania i przywracania (np. Na karcie SD), a darmowa wersja to tylko jeden telefon (nie można skopiować kopii zapasowej na inny telefon).

Pamiętaj, że wersja użytkownika innego niż root jest mniej wydajna niż np. Titanium Backup lub MyBackup Root.


Istnieje również hel (wcześniej węgiel), który również nie wymaga korzenia.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.