Dlaczego dostęp do roota jest wymagany dla niestandardowej pamięci ROM?


15

Chciałbym wyrazić się jasno, a jak wskazuje moje pytanie, ogólnie jestem bardzo nieświadomy urządzeń mobilnych, więc przepraszam, jeśli jest to powszechna wiedza.

Powiedzmy, że chcę zainstalować niestandardową pamięć ROM na urządzeniu, wtedy wydaje się, że potrzebuję dostępu do konta root. Jestem w stanie dowiedzieć się z każdej strony internetowej, jak mogę zrootować urządzenie, ale nie jestem w stanie dowiedzieć się, dlaczego muszę zrootować urządzenie. Rozumiem, że rootowanie urządzenia po prostu daje mi dostęp do roota na urządzeniu, ale dlaczego jest to potrzebne? Jeśli podłączę telefon do komputera, to czy nie daje mi to dostępu do całego systemu plików urządzenia? Jeśli tak, to dlaczego nie mogę po prostu zastąpić odpowiednich części FS dowolną pamięcią ROM?

Ponadto, dlaczego rootowanie i używanie niestandardowej pamięci ROM spowodowałoby uszkodzenie urządzenia? Czy nie mogłem po prostu nadpisać pamięci ROM, która spowodowała problem z oryginalną (którą postanowiłem wykonać kopię zapasową!;)).


5
If I connect the phone to a PC then doesn't that give me access to the entire file system of the device?- Domyślnie nie. Daje dostęp do bardzo określonej części systemu plików („zewnętrznej” pamięci).
eldarerathis


@ t0mm13b Żadne z tych pytań odpowiedzieć DLACZEGO część. Chyba pójdę naprzód i coś tu wstawię.
Izzy

Odpowiedzi:


16

Krótka odpowiedź:

Ze względów bezpieczeństwa i gwarancji.

Szczegółowa odpowiedź:

Jest to przede wszystkim środek ostrożności podejmowany przez większość (nie wszystkich!) Producentów urządzeń, aby uchronić ich przed zbyt dużą liczbą zgłoszeń serwisowych od „grających dzieciaków” (i osób, które chcą wypróbować wszystko, nawet jeśli niczego nie rozumieją). Producenci ci podjęli więc specjalne działania, aby uniknąć flashowania „niestandardowych ROMów” (a ściślej wszelkich ROMów, które same nie zostały dostarczone).

Jak już zauważył t0mm13b w swoich komentarzach powyżej, domyślnie nie uzyskuje się fizycznego dostępu do systemu plików urządzenia po prostu przez podłączenie go przez USB. W zależności od urządzenia, wersji Androida i kilku innych kryteriów, zobaczysz tylko części. Może to być cała karta SD (fizyczna, w trybie UMS ), a nawet tylko „logiczny” dostęp do jej części za pośrednictwem MTP . Podczas włączania debugowania USB można uzyskać bardziej uprzywilejowany dostęp za pośrednictwem ADB - ale przy standardowej pamięci ROM, w żadnym z tych przypadków nie uzyskuje się pełnego dostępu .

Jak zatem przeprowadzane są aktualizacje? Jedną z bardzo powszechnych praktyk jest użycie specjalnego pliku ZIP ( update.zip). Jest on umieszczany na karcie SD, która jest wkładana do urządzenia, a urządzenie jest uruchamiane w specjalnym trybie (odzyskiwanie), z którego update.zipmożna go zastosować. ALE: urządzenie sprawdza integralność tego update.zip- musi być podpisane kluczem producenta. Z oczywistych względów ten klucz nie jest dostępny za darmo - dlatego w takim systemie podstawowym nie można zainstalować niestandardowej pamięci ROM.

Wszystkie te rzeczy można obejść tylko dzięki dostępowi superużytkownika do urządzenia - co oznacza: musisz go zrootować.

To dotyczy części DLACZEGO - nie zajmując się częścią HOW dotyczącą rootowania. Dokładnie tak, jak prosiłeś :)


Zaktualizuj, aby uzyskać jeszcze więcej szczegółów

Jak Liam wskazał w swoim komentarzu, że użycie fastbootbyłoby metodą flashowania niestandardowych ROM-ów bez wstępnego zrootowania urządzenia, przeprowadziłem trochę więcej badań, aby się o tym dowiedzieć. Nadal będę się tym zajmować, ale nadal chciałem tutaj dodać moje pierwsze wyniki.

Do pewnego momentu Liam ma rację: wydaje się, że jest nie tylko poprawny dla urządzeń Samsunga (jak zakładałem wcześniej), ale niektóre inne urządzenia (nie wszystkie) również obsługują tę metodę, bez udziału roota (poza tym, że oczywiście większość niestandardowych ROM-ów zostanie dostarczona jako zrootowana - więc po zainstalowaniu będziesz mieć dostęp do roota ) Są jednak urządzenia, które wydają się wymagać rootowaniafastboot flash (patrz np. TheUnlockr dotyczący Iconia A100 , cytat: Musisz wykonać rootowanie urządzenia przed wykonaniem tej procedury. - i tak, używają fastboot flash recovery recovery.imgpóźniej).

Jednak nawet jeśli fastbootdziała w przypadku nie uruchomionego urządzenia, należy wziąć pod uwagę jeden kluczowy punkt:

Aby sflashować ROM dla urządzenia z Androidem za pomocą Fastboot, musisz mieć odblokowany bootloader lub bootloader inżynierski

( Flashing Guide - Android - XDA-Developers )

Co oznacza: Jeśli bootloader jest zablokowany, musisz go najpierw odblokować, co spowoduje wyczyszczenie (przywrócenie ustawień fabrycznych) urządzenia. Tak więc wszystkie dane zostaną usunięte na dobre w ten sposób - przed rootem można było wykonać pełną kopię zapasową (Nandroid, Titanium Backup). Jednak począwszy od Androida 4.0 nie jest to już prawdziwy problem - ponieważ można wykonać pełną kopię zapasową za pomocą ADB (patrz: Pełna kopia zapasowa niezrootowanych urządzeń )


Streszczenie:

Istnieją urządzenia, które wymagają rootowania, zanim będzie można sflashować niestandardową pamięć ROM. Jeśli twoje urządzenie należy do tej kategorii, powody, dla których wymagany jest dostęp do konta root, aby flashować niestandardową pamięć ROM, są wymienione powyżej.

Jednak: Istnieją również urządzenia, które można flashować za pomocą fastboot bez rootowania. Jeśli twoje urządzenie należy do tej kategorii, pytanie Dlaczego dostęp do roota jest wymagany do flashowania niestandardowej pamięci ROM, staje się nieważny (odpowiedź nie, ponieważ ex falso quodlibet sequitur („z fałszu można podążać za wszystkim”) możesz wyciągnąć wnioski z niewłaściwej przesłanki :)

To znaczy: JEŻELI wymagane jest rootowanie, powyższe jest DLACZEGO .


1
Tak naprawdę nie potrzebujesz roota, aby zainstalować niestandardową pamięć ROM na większości urządzeń;)
Liam W

@LiamW Zgodnie z moim pytaniem - jestem bardzo nieświadomy mobilnych systemów operacyjnych, a Izzy ma 13,3 tys. Reputacji, co oznacza, że ​​wie o dwóch więcej na ten temat niż ja; jako taki, zakładam, że jego odpowiedź jest w pełni poprawna, ponieważ nie wiem nic przeciwnego; jego odpowiedź również była najwyżej oceniona (ponownie wskazując, że jest poprawna technicznie). Niemniej jednak, jeśli uważasz, że jego odpowiedź jest nieprawidłowa, zaktualizuj swoją odpowiedź, a jeśli liczba głosów się zmieni, zmienię przyjętą odpowiedź.
R4D4

1
@LiamW Masz na myśli „na większości urządzeń Samsung ”. Nigdy nie widziałem urządzenia, w którym mógłbyś sflashować niestandardową pamięć ROM bez rootowania, przepraszam i widziałem niektóre urządzenia. Cóż, trzymałem się z dala od plastikowych bombowców ... XD Więc technicznie twój ostatni komentarz jest niepoprawny: D
Izzy

1
To kurczak i jajko ... potrzebujesz roota, aby móc sflashować niestandardową pamięć ROM, a aby sflashować niestandardową pamięć ROM, zwykle potrzebujesz odblokowanego programu ładującego z zakorzenionym środowiskiem odzyskiwania ... i zrootowanym środowiskiem odzyskiwania, takim jak jako CWM / TWRP .... catch-22!
t0mm13b

1
@ R4D4 Zaakceptowana odpowiedź powinna być tą, która najbardziej ci pomoże. Jeśli nie jesteś w stanie w pełni ocenić odpowiedzi, to jest całkowicie OK, aby jej nie zaakceptować. Zaakceptowanie najwyższej odpowiedzi tylko dlatego, że jest ona najwyższa, lub ta od osoby o wysokiej reputacji, jest zdecydowanie odrzucona. Na koniec dnia, chociaż to twoja decyzja, nikt nie powinien ci powiedzieć inaczej.
Mateusz

7

Zasadniczo nie trzeba zrootować telefonu, aby zainstalować niestandardową pamięć ROM, należy zrootować telefon, aby zainstalować mechanizm instalowania niestandardowej pamięci ROM (na przykład niestandardowy obraz odzyskiwania).

Niektóre telefony mają odblokowywalne programy ładujące - pliki flash i system.img można flashować za pomocą programu ładującego bez konieczności rootowania.

Możesz także sflashować niestandardowy obraz odzyskiwania za pomocą fastboot bez rootowania .

Konieczne będzie zainstalowanie niestandardowego odzyskiwania, ponieważ odzyskiwanie zapasów sprawdza, czy zip aktualizacji jest podpisany - a większość niestandardowych zamków ROM nie jest podpisanych.

Może być konieczne rootowanie, aby zainstalować niestandardowy obraz odzyskiwania, jeśli urządzenie nie obsługuje szybkiego uruchamiania, ale generalnie nie jest to konieczne - jest on dostarczany z zainstalowanym obrazem.

Urządzenia Samsung mają tryb pobierania - nie musisz być zrootowany, aby z niego korzystać, wystarczy ODIN.

Jeśli podłączę telefon do komputera, to czy nie daje mi to dostępu do całego systemu plików urządzenia? Jeśli tak, to dlaczego nie mogę po prostu zastąpić odpowiednich części FS dowolną pamięcią ROM?

Nie, nie ma. Zapewnia dostęp tylko do odczytu, więc nie można nadpisywać plików w /systemkatalogu. Root może być użyty, aby umożliwić /systemzapis do odczytu.


1
„Zasadniczo nie trzeba zrootować telefonu, aby zainstalować niestandardową pamięć ROM, musisz zrootować telefon, aby zainstalować mechanizm instalowania niestandardowej pamięci ROM (taki jak niestandardowy obraz odzyskiwania)”. na pewno sprowadza się to do tego, czy potrzebujesz roota, aby mieć zapasowy system operacyjny z niestandardowej pamięci ROM?
GAThrawn

1
@GAThrawn Nie. Możesz przywrócić niestandardowe odzyskiwanie przy użyciu Fastboot. Nie musisz rootować, aby uzyskać dostęp do fastboot (a czasami musisz użyć fastboot, aby uzyskać dostęp do roota)
Liam W

1
Wiele urządzeń innych niż Samsung nie ma odblokowywalnych programów ładujących (zwłaszcza starszych), więc nie można flashować niestandardowego odzyskiwania bez uprzedniego wykorzystania bootloadera lub zainstalowania odzyskiwania w inny sposób (ROM Manager / Goo Manager). Często wiąże się to z rootowaniem, choć nie zawsze tak jest. Myślę, że właśnie do tego dąży @GAThrawn i inni. Wielu producentów zaczęło oferować narzędzie do odblokowywania bootloadera, ale wielu nadal tego nie robi. Na przykład urządzenia Motoroli są notorycznie trudne do uzyskania niestandardowych pamięci ROM w porównaniu do innych.
eldarerathis
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.