Co to jest JTAG w odniesieniu do Androida?


27

Widzę termin JTAG używany do ożywiania martwych urządzeń z Androidem, które w przeciwnym razie na nic nie reagują i nie są widoczne po podłączeniu USB. Wygląda na to, że jest to coś zrobionego z fizycznej strony sprzętowej urządzenia (w przeciwieństwie do niektórych rozwiązań opartych wyłącznie na oprogramowaniu) i słyszałem, że termin ten jest używany gdzie indziej (w konsolach do gier). Nie znajduję więcej na ten temat i chciałbym się dowiedzieć, w jaki sposób odnosi się to do androidów i podobnych urządzeń. Wydaje się, że jest to termin z zakresu elektroniki lub elektrotechniki, których nie znam. Zastanawiam się, co to jest i dlaczego można go stosować na urządzeniach z twardą cegłą.


Zobacz ten wpis na wikipedii Głosowanie na zakończenie, ponieważ nie ogranicza się tylko do Androida i nie na temat :)
t0mm13b

7
Uważam, że jest to uzasadnione i oparte na uzasadnieniu pytanie. @ t0mm13b: Masz rację, jest to kilka warstw poniżej Androida na poziomie sprzętowym (a JTAG jest używany przez wiele wbudowanych produktów sprzętowych, od routerów szerokopasmowych / Wi-Fi po mikrokontrolery do pralek itp.). Ponieważ jednak ten skrót pojawia się częściej w stosunku do Androida (np. W XDA unbrick howto's), można zapytać, czy istnieje związek między tymi dwoma.
ce4

2
Chociaż JTAG nie jest rzeczą specyficzną dla Androida, nadal podoba mi się pytanie i odpowiedzi, które wyjaśniają, w jaki sposób JTAG jest używany na Androidzie.
Flow

1
Wow, to jest pierwsza dojrzała witryna SE, z którą miałem kontakt, która nie ma znacznika terminologii ! Bardzo polecam utworzenie takiego dla takich pytań.
hippietrail

1
@hippietrail: Dzięki za sugestię. Utworzyłem tag. Sugerujemy zmiany, które dodadzą go do innych pytań na Android.SE.
niezapomniany

Odpowiedzi:


22

JTAG i Android to dwie osobne rzeczy.

Styki JTAG mogą być widoczne pod baterią urządzenia lub w pobliżu uchwytu karty SIM / MicroSD. Szpilki są ukryte. Być może trzeba będzie zdemontować tylną obudowę telefonu. Szpilki JTAG to zwykle sześć złotych szpilek skupionych blisko siebie, jak pokazano na tym zdjęciu:

Tył ostrza Zte
Kliknij, aby powiększyć

Używasz specjalnego sprzętu JTAG, który jest dostarczany z szeroką gamą kabli (różne kable dla różnych typów urządzeń), a także specjalistycznym oprogramowaniem specjalnie dla twojego modelu urządzenia. (Istnieją ogólne skrzynki JTAG typu catch-all, które można załadować konkretnymi instrukcjami mikrokodu dla konkretnej wyprodukowanej płytki. Problemem jest uzyskanie dokładnego mikrokodu dla płytki drukowanej urządzenia. Zastosowanie niewłaściwego mikrokodu może spowodować trwałe uszkodzenie. )

Instrukcje mikrokodu są emitowane przez skrzynkę JTAG przymocowaną do kabla, umieszczoną w pozycji na górze pinów JTAG. Skrzynka wysyła sygnał do twojego urządzenia, aby go ożywić. Teraz odpowiedni obraz oprogramowania układowego może zostać przesłany do urządzenia.

To wysoce wyspecjalizowany temat. Tło w inżynierii elektrycznej może być przydatne, aby wiedzieć, które piny są używane do uziemienia (GND), transmisji (TX), odbioru (RX) i mocy (PWR). Moc jest ważna: jeśli bateria jest wyczerpana, nadal można zasilać urządzenie.

Możesz kupić pudełka JTAG online, ale kosztują one kilkaset dolarów amerykańskich. Wynika to z faktu, że różni producenci mają różne typy kabli i różne układy pinów JTAG w urządzeniu.


4

JTAG to protokół!

Po prostu w innych protokołach, takich jak USB, jest protokół UART to protokół do przesyłania danych lub komunikacji z urządzeniami.

JTAG Bezpośrednio komunikuj się z CPU, a za pomocą protokołu JTAG CPU możesz uzyskać dostęp do urządzeń peryferyjnych CPU i pamięci / NAND / eMMC jednego z tych urządzeń peryferyjnych.

Aby odnieść się bezpośrednio do pytania dotyczącego części ożywiającej. Nawet jeśli twoje urządzenie nie jest w stanie uruchomić się z pamięci wewnętrznej / dostępu NAND / eMMC JTAG nadal dostępny za pośrednictwem protokołu JTAG.

Dostęp do JTAG i ponowne zapisanie partycji rozruchowych do wewnętrznej pamięci urządzenia / NAND / eMMC ożywi telefon, telefon będzie mógł się uruchomić i zostanie przywrócony.

Niektóre komercyjne JTAG: ort-jtag.com

Niektóre wyprowadzenia JTAG:

JTAG Pinout

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.