Moje urządzenie działa powoli, aplikacje zaczynają działać nieprawidłowo / ulegać awarii. Co mogę zrobić?


62

Przez długi czas wszystko działało dobrze. Ale nagle urządzenie staje się wolniejsze niż zwykle (np. Aplikacje reagują powoli po rozpoczęciu akcji - tak jak czytnik RSS potrzebuje „wieku”, aby otworzyć artykuł). Ponadto kilka aplikacji zaczyna się zawieszać: wymusza zamknięcie, a także nieoczekiwane ponowne uruchomienie. Czasami wymaga to nawet automatycznego ponownego uruchomienia urządzenia.

Czy jest coś, co mogę zrobić oprócz przywrócenia ustawień fabrycznych? Najlepiej powinien działać na nierootowanych urządzeniach.

Uwaga: nie wszystkie opisane problemy mogą występować razem, więc na jednym urządzeniu np. Może nie być konieczne automatyczne ponowne uruchomienie. Pytanie pozostaje jednak takie samo.


Czy są jakieś wskazówki, gdy spojrzysz na wynik adb logcat?
ott--

1
To lepiej wyjaśnia deweloper. Zakładam, że tak, ale wątpię, czy mógłbym w pełni zinterpretować stosy Java po awarii.
Izzy

Odpowiedzi:


46

Zachowanie opisane powyżej w większości przypadków wskazuje, że coś jest pomieszane w systemie. Najbardziej prawdopodobnymi kandydatami są tutaj:

 • Pamięć podręczna aplikacji
 • Dalvik cache

Jak można się już domyślać, dla zrootowanych urządzeń dostępne są różne rozwiązania - ale tylko kilka dla nierootowanych urządzeń, które nie mają bezpośredniego dostępu do pamięci podręcznej Dalvik . Przeczytaj więc poniższe przykłady, aż trafisz na coś, co Ci odpowiada, lub przejdź do samego końca dla wszystkich opcji.

Zrootowane i nierootowane urządzenia: usuń przestarzałe aplikacje

Przyczyną spowolnienia może być aplikacja, która blokuje wszystkie zasoby. Te aplikacje można zazwyczaj zidentyfikować na stronie „zużycie baterii” w Ustawieniach. Ale nawet jeśli nie możesz go tam znaleźć, usunięcie zainstalowanych wcześniej aplikacji, ale już niepotrzebnych, nie zaszkodzi (patrz np. Odpowiedź Alix ).

Możesz także wyłączyć niektóre aplikacje systemowe, których nie potrzebujesz (słowo kluczowe: ). Aby to zrobić, przejdź do Ustawienia → Aplikacje , wybierz kartę „Wszystkie” i przejdź listę, aby znaleźć te aplikacje. Stuknij ich wpis, a powinieneś znaleźć przycisk „Wyłącz”. Może być wyszarzony: jeśli tak, najpierw musisz „wymusić zatrzymanie” aplikacji i być może „odinstalować aktualizacje”, zanim przycisk „wyłącz” stanie się dostępny. Pamiętaj jednak, że taka możliwość nie będzie dostępna dla wszystkich aplikacji systemowych. W przypadku urządzeń zrootowanych dostępnych jest kilka narzędzi umożliwiających „zamrożenie”, a nawet usunięcie aplikacji systemowych (uważaj na to drugie); jednym ze znanych przykładów jest Titanium Backup .

Urządzenia zrootowane i niezrootowane: Wyczyść pamięć podręczną aplikacji

Jeśli masz szczęście, po prostu: pamięć podręczna aplikacji została zapełniona / pomieszana. Można to łatwo rozwiązać, nawet na urządzeniach niezrootowanych:

 • Z metodami domyślnie dostępnymi w każdym systemie Android:
  • Na ekranie głównym przejdź do Ustawienia → Aplikacje → Zarządzaj aplikacjami . Pamiętaj, aby wyświetlić wszystkie aplikacje , a nie tylko pobrane
  • Spacer listy, otwórz każdą aplikację, i uderzyć Wyczyść Cache przycisk
 • Łatwiejsza metoda przy użyciu aplikacji pomocniczych: W Playstore dostępnych jest kilka aplikacji, które pozwalają wyczyścić pamięć podręczną wszystkich aplikacji jednocześnie, więc nie musisz chodzić po długiej liście i robić tego ręcznie. Jednym z przykładów takiej aplikacji jest 1Tap Cleaner , który może również wyczyścić kilka innych historii, takich jak np. Historia przeglądarki

zrootowane urządzenia: Clear Application Cache i Dalvik Cache

Jeszcze bardziej prawdopodobne jest, że w opisywanym przypadku jest zepsuta pamięć podręczna Dalvik - szczególnie jeśli przetestowałeś wiele aplikacji, trwale instalując / odinstalowując różne. Więc oczyszczenie pamięci podręcznej Dalvik z pewnością rozwiąże sytuację. Jako efekt uboczny z pewnością przyspieszy. Nie należy spodziewać się żadnych negatywnych skutków ubocznych.

 • Poprzez niestandardowe odzyskiwanie
  Jest to najbardziej skuteczny sposób i na pewno naprawdę wykonasz zadanie. Ten przykład jest oparty na programie ClockworkMod Recovery , który jest najbardziej rozpowszechniony. Powinien być równoważny z AmonRa Recovery .
  • Uruchom system w trybie odzyskiwania (jak to zrobić często zależy od używanego urządzenia / pamięci ROM. Dla użytkowników CyanogenMod jest to najłatwiejsze: naciśnij długo powerprzycisk, wybierz „Uruchom ponownie”, wybierz „Odzyskiwanie”)
  • Za pomocą Volumeelementów sterujących wybierz opcję Wyczyść pamięć podręczną i zatwierdź ją za pomocą powerprzycisku. Na następnym ekranie zatwierdź akcję w ten sam sposób. W ten sposób możesz łatwo wyczyścić pamięć podręczną aplikacji, jak opisano powyżej, naraz, bez potrzeby instalowania dodatkowej aplikacji.
  • Przejdź do zaawansowanego menu wybrać Wyczyść Dalvik Cache ten sam sposób z Volumei Powerklawiszami i zatwierdza go.
  • Wróć do menu głównego i wybierz Uruchom ponownie . Kolejny restart będzie trwać dłużej, jak zwykle, więc nie martw się: Android musi odbudować Dalvik Cache , to całkowicie normalne zachowanie.
 • Aplikacje pomocnicze:
  Kilka aplikacji oferuje opcje czyszczenia pamięci podręcznej Dalvik (np. SystemCleanup i Titanium Backup PRO Key ★ root ). Możesz spróbować tych; ale nie jestem pewien, czy któryś z nich naprawdę „wyczyści” pamięć podręczną Dalvik . Przynajmniej w przypadku Titanium Backup wiem, że usuwa tylko resztki z odinstalowanych aplikacji (tj. Przestarzałe pliki Dalvik).

Urządzenia zrootowane i nierootowane w ostateczności: Przywracanie ustawień fabrycznych

Jeśli żadne z powyższych nie rozwiąże problemu, zawsze przywracane są ustawienia fabryczne . Zasadniczo robi to wszystko powyższe (czyszczenie pamięci podręcznej aplikacji i pamięci podręcznej Dalvik ) - ale również czyści /datapartycję. Oznacza to: wszystkie twoje ustawienia i dane (oprócz tych zapisanych na karcie SD), a także wszystkie aplikacje, które sam zainstalowałeś, zniknęły. Dlatego upewnij się, że masz dobrą kopię zapasową przed zrobieniem tego (zobacz np. Pełna kopia zapasowa niezrootowanych urządzeń, jak to osiągnąć).


zrootowane urządzenia: fstrim

Kolejny powód spowolnienia leży w pamięci. Małe tło do zrozumienia:

W pamięci flash używanej w naszych urządzeniach każdą komórkę można zapisać tylko tyle razy. Aby zapobiec utracie pojemności i zużyciu, kontroler pamięci flash stosuje algorytm zwany „wyrównaniem zużycia”, aby równomiernie rozłożyć zapisy na nośniku. Oczywiście, aby zapobiec utracie danych, chcesz pisać tylko w „pustych miejscach” (z wyjątkiem przypadków jawnego zastąpienia pliku). I tu pojawia się winowajca: Aby przyspieszyć, system plików w większości przypadków oznacza tylko pliki usunięte, ale nie informuje kontrolera o „zwolnionych blokach” - więc z czasem staje się nieefektywny.

Android 4.3 rozwiązuje ten problem za pomocą odpowiednich fstrimpołączeń, informując kontroler raz dziennie, które bloki należy uznać za wolne. Niektóre ROMy zintegrowały podobną funkcję również we wcześniejszych wersjach Androida, montując systemy plików z discardopcją (więc kontroler jest natychmiast informowany o usuwaniu), ale to trochę spowalnia usuwanie. W przypadku urządzeń, które nie rozwiązały tego w żaden z dwóch sposobów, warto przyjrzeć się aplikacji Lagfix , która fstrimw przyjazny sposób wywołuje wybrane partycje. Uruchomienie tego raz na długo używanym urządzeniu może przyspieszyć zapis nawet 30 razy, a nawet odczyty nieco się przyspieszą.

Bibliografia:


Czyszczenie pamięci podręcznej dalvik powinno być niepotrzebne, chyba że używasz nowego jądra / ROM. Wyczyszczenie spowoduje usunięcie WSZYSTKICH plików, które zostaną odtworzone (z wyjątkiem odinstalowanych programów, o których ostrzega Titanium).
NoBugs

Częściowo poprawne. Jeśli często instalujesz / odinstalowujesz / aktualizujesz aplikacje, pamięć podręczna Dalvik może zostać zaśmiecona (jak wspomniałeś TB, dlatego znajduje tam rzeczy do wyczyszczenia). Istnieją również doniesienia o tym, że pamięć podręczna Dalvik aplikacji została „uszkodzona”. Czyszczenie pamięci podręcznej Dalvik wymusza czyste przebudowanie, które również „defragmentuje”. Może to przyspieszyć działanie, a także „naprawić” niektóre problemy.
Izzy

Zwykle regularnie uruchamiam ponownie urządzenie i korzystam z aplikacji
Greenify

@ user3275057 To tak, jakby powiedzieć: „Regularnie wentyluję swoje pokoje i używam opcji oszczędzania energii na urządzeniach domowych, ale podłoga się brudzi i rzeczy stoją na drodze”. Obie opcje są pomocne, ale brakuje niektórych istotnych części - jak wyjaśniono powyżej: Czasami musisz zmyć podłogę i posprzątać pokój :)
Izzy

3

Mój HTC One V działał tak wolno, że przygotowywałem się do jego zniszczenia. Po wypróbowaniu wszystkiego, gdy nic nie działało, przejrzałem moje aplikacje i usunąłem kilka. Najwyraźniej przyczyną wszystkich problemów był You Don't Know Jack. Gdy tylko wyłączyłem telefon, moja prędkość gwałtownie wzrosła i znów zaczęłam normalnie działać. Nie jestem pewien, czy to pomoże komukolwiek innemu, ale na wszelki wypadek tak właśnie chciałem cię powiadomić.


Słuszna uwaga. Pominąłem ten temat w mojej odpowiedzi (zaktualizowany).
Izzy

2

Jak przyspieszyć powolnego Androida

Pamiętasz dzień, w którym kupiłeś swojego Androida? To nie było wolne. To było takie szybkie. Co się stało? Czy krzem stał się wolniejszy? Czy bity się zatkały? Oczywiście nie. Po prostu prowadzisz bardziej niewidoczne usługi w tle.

Najpierw wyłącz automatyczne aktualizacje w

 • Sklep Samsung Galaxy (jeśli dotyczy),
 • w ustawieniach> aktualizacje oprogramowania,
 • W tajnym menu opcji programisty (sprawdź)
 • i sklep Google Play

Jest to ważne, ponieważ w przeciwnym razie po prostu same się instalują / aktualizują.

zrzut ekranu zrzut ekranu zrzut ekranu zrzut ekranu

Następnie poszukaj aplikacji, które otwierają się automatycznie po usunięciu ich z konserwacji urządzenia> wyczyść pamięć i opcje programistyczne> uruchomione usługi i odinstaluj lub zresetuj je do domyślnych ustawień fabrycznych do jak największej liczby (ja również usuwam z nich uprawnienia, aby nie mogły czytać z pamięci potajemnie w tle itp.). Niektóre aplikacje systemowe, które możesz chcieć zachować, takie jak usługi Google Play itp. Po prostu odinstaluj te, o których wiesz, że nie są potrzebne

Pamiętaj, że wyczyszczenie pamięci NIE przyspiesza urządzenia, pokazuje tylko, jakie aplikacje automatycznie ładują procesy w tle, abyś mógł je odinstalować. Dobrym przykładem tego jest Instagram, jeśli zauważysz, że działa, gdy jest zamknięty, ponieważ wstępnie załaduje dziesiątki filmów na Instagramie w Twoim kanale, zanim jeszcze otworzysz aplikację. Podczas gdy wstępne ładowanie jest ogólnie postrzegane jako optymalizacja, jeśli masz wystarczająco dużo aplikacji agresywnie wstępnie ładujących w tym samym czasie, a aplikacje zabezpieczające monitorują te aplikacje, a pamięć RAM zapełnia się, co następnie rozpoczyna wyrzucanie elementów bezużytecznych w środowisku wykonawczym Java, a może nawet stronicowanie pamięci, a także wszelkie działania, o które faktycznie prosisz, a także zgłaszanie swojej lokalizacji w Google, a także zgłaszanie swojej lokalizacji w programach „znajdź swój telefon”, a także sprawdzanie ruchu w Twojej przyszłej drodze do pracy, a także analizowanie kalendarza pod kątem korzystania z AI w Google Home, plus sprawdzanie aktualizacji, wysyłanie zapytań itp., wtedy może się okazać, że twoje urządzenie wykonuje znacznie więcej czynności, niż jest w stanie obsłużyć. Prostym sposobem na przetestowanie tego jest włączenie opcji maksymalnego oszczędzania baterii i sprawdzenie, czy bateria i czas reakcji ulegną poprawie. Jeśli tak, to w dużej mierze dlatego, że całe obszerne przetwarzanie w tle jest niedozwolone.

Pamiętaj też, że wyłączenie automatycznych aktualizacji nie przyspiesza telefonu jako takiego, pozwala jedynie zapobiec nieoczekiwanemu obniżeniu wydajności w przyszłych aktualizacjach. To sprawia, że ​​jesteś strażnikiem, więc Twój telefon nie może magicznie zwolnić w nadgodzinach, ale raczej wybierzmy, które aplikacje ufasz do aktualizacji (i oczywiście zaktualizuj aplikacje, które kochasz.) To jest jak metoda Kon Mari dla twojego telefonu.

zrzut ekranu zrzut ekranu zrzut ekranu zrzut ekranu

Pamiętaj, że telefony nie zwalniają z czasem. Nieprawidłowe programowanie aktualizacji powoduje spowolnienie działania telefonów. Dzięki temu wrócisz do gładkiego Androida, takiego jak w dniu zakupu (także w przypadku baterii)

Odniosłem z tym wyjątkowy sukces. A moja szybkość klatek jest 2x lepsza, a także szybkość otwierania aplikacji. To jest fantastyczne.

Aha, a także włącz ANR w tle, abyś mógł zobaczyć niewidzialne przeciągnięcia

zrzut ekranu


AFAIK, wyłączenie automatycznych aktualizacji po prostu wyłącza automatyczną instalację - system będzie nadal sprawdzał dostępność (i powiadamia, jeśli jest, sprawdź zrzut ekranu # 4 w celu potwierdzenia). Więc to nic nie przyspieszy. Wolę całkowicie wyłączyć aplikacje Galaxy (jeśli dotyczy), ponieważ nie widzę, jakie dodatkowe korzyści przyniesie, jeśli już korzystasz z Playstore. „Oczyszczanie pamięci” jest również wątpliwe: to, co usuwasz, musi zostać ponownie załadowane, co spowalnia działanie. Należy to zrobić bardzo selektywnie. Dziękuję za udostępnienie; zadziałało fantastycznie, ale należy zachować ostrożność :)
Izzy

Wyczyszczenie pamięci nie jest po to, aby przyspieszyć, ale zobaczyć, jakie autoloady można odinstalować. Obecnie zbyt wiele aplikacji uruchamia procesy w tle, co prowadzi do powolnych telefonów. Jedynym sposobem na powstrzymanie tego jest pełne odinstalowanie tych aplikacji.
Jonathan

Wyłączenie automatycznych aktualizacji nie ma na celu przyspieszenia działania, lecz powstrzymanie go przed instalowaniem wzdęć PO odinstalowaniu. Jeśli wysyła Ci powiadomienia, możesz je po prostu zablokować. Dobrym przykładem tego jest Samsung Quick Connect, którego najnowsza wersja uruchamia zbyt wolno długie procesy typu bavkground. I to automatycznie zainstalowane i zaktualizowane. Ale stara wersja jest w porządku.
Jonathan

1
Zaktualizowałem swoją odpowiedź, aby wyjaśnić, że to aplikacje uruchamiają procesy w tle, które spowalniają telefon, i wyjaśniłem, że wyczyszczenie pamięci RAM i wyłączenie automatycznych aktualizacji nie jest rozwiązaniem samo w sobie.
Jonathan

1
„Obecnie zbyt wiele aplikacji uruchamia procesy…”. Chodziło mi po prostu o „atomikę”, której należy unikać i usuwanie określonych rzeczy;) to narzędzie, które Samsung zastosował, pochodzi od CM, nie ufałbym temu. I czy instalujesz właśnie odinstalowane coś specyficznego dla Galaxy Apps? Nigdy nie widziałem tego na żadnym z moich urządzeń. Jeśli chcesz uniknąć aktualizacji używanych aplikacji, możesz je wyłączyć dla poszczególnych aplikacji - i rzeczywiście jest to potrzebne tu i tam. Plus: uzgodniono, że niektóre aplikacje Sama mogą być dostępne tylko w GalaxyApps. (PS: +1 :)
Izzy

1

Miałem bardzo podobne problemy z telefonem. Odpowiedź, którą otrzymałem na moje zapytanie na forach wirowych, chyba to rozwiązała. (Miałem zamknięte aplikacje, klawiatura się nie wyświetlała lub nie zamykała itp.).

Przejdź do ustawień> power Untick fastboot.

Wyłącz, a następnie włącz telefon.

Oszczędza to twardy reset, jeśli działa, co zrobił ze mną.


0

Zauważyłem, że kiedy uruchamiam aplikację Galeria, przez długi czas wszystko dzieje się bardzo wolno, a potem znów działa dobrze. Podejrzewam, że dzieje się tak, ponieważ mam ogromną liczbę zdjęć i prawie nigdy nie używam aplikacji Galeria. Myślę, że może to być ponowne skanowanie i katalogowanie w tle lub inne funkcje związane z konserwacją.

Znalazłem podobny problem podczas czyszczenia dziennika połączeń. Co jakiś czas przewijam o kilka miesięcy wstecz i usuwam wpisy dziennika z telemarketerów lub innych niepożądanych elementów. Kiedy to robię i cofam się o kilka miesięcy, sprawy mogą się również bardzo powoli. W tym przypadku podejrzewam, że dzieje się tak dlatego, że zasadniczo fragmentuję bardzo długi plik dziennika i próbuje on wyczyścić rzeczy w tle, ale robiąc to, nadal wykopuję w nim dodatkowe dziury. Znów jednak, jeśli tylko poczekam, wydaje się, że to rozwiązuje się.

Dzisiaj zrobiłem jedno i drugie, a potem skończyło się bardzo wolno. Ale zostawiłem to w spokoju, a teraz wszystko znów jest gładkie jak szkło.

Czasami musimy po prostu pozwolić maszynie na wykonanie swojej pracy bez konieczności manipulowania nią, co pogorszy sytuację. :)


W obu przykładach nie jest to jakiś plik, nad którym pracujesz, ale baza danych. W przypadku galerii MediaScanner powinien się tym zająć po uruchomieniu (skanowanie w poszukiwaniu nowych plików multimedialnych i aktualizowanie bazy danych; zdarzenia wywołujące to obejmują boot_completedi sdcard_mounted). W przypadku dzienników połączeń jest to ponownie baza danych, która może zostać automatycznie „odkurzona” (tj. Zdezfragmentowana), ale powinna zająć maksymalnie sekundy. Nie jestem pewien, co tu tak bardzo spowalnia - ale jeśli to się rozwiąże, tym lepiej :)
Izzy
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.