Jak często można pozwolić, aby akumulator rozładował się całkowicie lub jak najniżej?


12

Wiem, że przynajmniej raz lub dwa razy w miesiącu pełne rozładowanie baterii, a następnie 100% naładowania pomaga wydłużyć żywotność baterii, a także zapewnia dokładniejsze odczyty baterii.

Zastanawiałem się, jak często można spuszczać wodę tak nisko, jak to możliwe lub do zera?

Czy to w porządku, nawet jeśli jest wykonywane przez większość czasu (lub przez cały czas) lub nie powinno się tego robić więcej niż powiedzmy, że 5-6 razy w miesiącu?

Dziękuję Ci!


5
W rzeczywistości całkowite rozładowanie akumulatora litowo-jonowego (lub litowo-polimerowego) zasadniczo nie jest zalecane. To było wspólne dla starszych akumulatorów NiCad, ale chemia akumulatorów Li-Ion / Li-Po jest raczej inna. Powiązane pytania: Kiedy powinienem rozpocząć ładowanie baterii litowej? , Żywotność baterii i pierwsze ładowanie akumulatorów litowo-jonowych. Mit?
eldarerathis

Odpowiedzi:


12

raz lub dwa razy w miesiącu pełne rozładowanie baterii, a następnie 100% naładowania pomaga wydłużyć żywotność baterii

Niepoprawne, pełne rozładowanie nigdy nie jest korzystne dla pojemności akumulatora LiON. Żywotność baterii LiON zależy głównie od temperatury, szybkości rozładowania i wieku. W rzeczywistości niski poziom naładowania faktycznie szkodzi pojemności akumulatora LiON; chociaż nowoczesne baterie mają obwody, które nakazują systemowi wyłączyć się, zanim stanie się naprawdę szkodliwy dla baterii, najlepiej jest podłączać baterię LiON tak często, jak to jest wygodne.

daje również dokładniejsze odczyty baterii.

Jeśli chodzi o kalibrację miernika baterii przez pełne rozładowanie-doładowanie, jest to częściowo prawda. Nowoczesna inteligentna bateria jest wyposażona w mikroprocesor do śledzenia stanu naładowania. Oto cytat HP dotyczący inteligentnego systemu akumulatorowego w ich laptopach :

Powtarzające się krótkie rozładowania i doładowania powodują wzrost niedokładności między stanem naładowania akumulatora a odczytami miernika mocy. Okresowo baterię należy skalibrować, aby „nauczyć się” jej użytecznej pojemności, aby mogła zsynchronizować stan naładowania z miernikiem mocy. ... Użytkownik musi po prostu okresowo rozładowywać akumulator, aż do pojawienia się alarmu 5% pojemności. Konieczność wykonania tej procedury różni się w zależności od zastosowania. Zasadniczo baterię litowo-jonową należy kalibrować co najmniej raz na 3 miesiące . Akumulator, który rzadko jest całkowicie rozładowany, powinien być kalibrowany mniej więcej raz w miesiącu.

a poniższe pochodzą z Battery University :

Jak często bateria wymaga kalibracji? Odpowiedź zależy od aplikacji. Ze względów praktycznych kalibrację należy wykonywać raz na trzy miesiące lub po 40 cyklach częściowych . Jeśli urządzenie przenośne samo stosuje okresowe głębokie rozładowanie, dodatkowa kalibracja nie będzie wymagana.

Konieczność kalibracji wynika z niedopasowania chemii akumulatora do mikroczipu, który ocenia stan naładowania akumulatora. Ta niedopasowanie rozwija się w wyniku licznych częściowych rozładowań, chociaż w przeciwieństwie do efektu pamięci w akumulatorze NiCad, nie wpływa na faktyczną pojemność chemiczną akumulatora i jest odwracalne, pozwalając akumulatorowi ponownie poznać stan naładowania od dołu i od góry. Nie wykonuj zbyt często kalibracji, ponieważ głębokie rozładowanie trwale uszkodzi rzeczywistą pojemność LiON.


1
+1 - to pewne rzeczy, które uważałem za uzasadnione powody „kalibracji” (dlatego nigdy nie powiedziałem „jest bezużyteczny”, ale „ przez większość / wielu uważany jest za bezużyteczny / mit”). Dzięki twojej odpowiedzi wiem, że mam kilka źródeł i dobre wyjaśnienie (miałem problemy ze słowami moje;)
Izzy

1
wielkie dzięki ... odpowiedź gr8 z wiarygodnych źródeł! usuń wszystkie moje nieporozumienia! wielkie dzięki!
Nirmik

8

W przypadku tego pytania możesz sprawdzić w artykule w Wikipedii na temat akumulatorów LiIo . Cytowanie:

  • Unikaj głębokiego rozładowania (wyczerpania) i zamiast tego ładuj częściej między użytkami. Im mniejsza głębokość rozładowania, tym dłużej wytrzyma bateria.
  • Unikaj przechowywania akumulatora w stanie całkowicie rozładowanym. Ponieważ akumulator z czasem samorozładuje się, jego napięcie będzie stopniowo obniżać się, a gdy zostanie rozładowane poniżej progu niskiego napięcia (2,4 do 2,9 V / ogniwo, w zależności od chemii), nie można go już naładować, ponieważ obwód ochronny (a rodzaj bezpiecznika elektronicznego) wyłącza go. [...]
  • Szybkość degradacji akumulatorów litowo-jonowych jest silnie zależna od temperatury; rozkładają się znacznie szybciej, jeśli są przechowywane lub używane w wyższych temperaturach, a nawet mogą być przechowywane w lodówce.

Pierwszy punkt już odpowiada na twoje pytanie: Lepiej unikaj „głębokiego rozładowania” baterii. Najlepiej jest zawsze utrzymywać go na 50% lub więcej, ale 20% powinno już „płakać” za ładowarką. Nie ma efektu pamięci ani tym podobnych, więc nie ma takiej potrzeby.

Możesz odwoływać się do tak zwanej „kalibracji baterii” - która dziś nazywa się mitem, jak wyjaśniła programistka Google, Dianne Hackborne .

Jeśli uważasz, że „pełny cykl ładowania” (tak opisujesz) może być przydatny od czasu do czasu (zobacz także odpowiedź Lie Ryana na ten temat), ustaw możliwie jak najdłuższy odstęp między nimi. IMHO wiele razy w miesiącu to zdecydowanie za dużo - raz na 3 miesiące powinno wystarczyć. W tym czasie może nawet przypadkowo zdarzyć się, że prawie „skończy Ci się sok”, więc możesz wykorzystać tę „szansę”.


Dianne obalił mit przeprowadzania kalibracji baterii, usuwając plik batterystats.bin; w swoim poście nie zajmuje się kalibracją baterii, wykonując pełny cykl rozładowania i ładowania. W szczególności nie twierdzi, że wszelkiego rodzaju kalibracja baterii to mit.
Lie Ryan,

@LieRyan masz całkowitą rację - chociaż tak myśli większość ludzi (zwłaszcza ci, którzy nie czytali jej postu osobiście, co zrobiłem wczoraj i dostałem moją niespodziankę). Po raz pierwszy czytam o prawdziwej potrzebie jakiejkolwiek kalibracji zgłoszonej przez producenta, jest teraz w twojej odpowiedzi, cytując HP i Battery University . Wielkie dzięki za te źródła!
Izzy

Wielkie dzięki! twoja odpowiedź jest równie dobrze napisana ... musiałem wybrać ... losowo wybrałem ... przepraszam! Ale wiele dzięki! gr8 odpowiedz;) + nieskończoność
Nirmik

Lie zacytował lepsze źródła, więc zasłużył na to :) Nie ma dla mnie żadnych problemów, jak widać w moich komentarzach. Byłem nawet dumny, widząc „moją teorię” z 3 miesiącami zatwierdzonymi od „wyżej” xD
Izzy

Czy to oznacza, że ​​podłącz akumulator do ładowarki, gdy nie jest używana?
Extreme Coders

0

Baterie litowe zostały wymyślone, aby uniknąć problemu 80% ładowania bilansu mocy .... Ładowanie w dowolnym momencie NIE ma wpływu na baterię ... Starsze baterie mogły ładować tylko 80% z pustego cyklu ... ale NIE prawda z akumulatorami litowo-jonowymi lub polimerowymi ... Ładuj w dowolnym czasie, w dowolnej ilości ... bez problemu

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.