Dlaczego odblokowanie bootloadera powoduje wyczyszczenie telefonu?


51

Rozumiem, że odblokowanie bootloadera wyczyści mój telefon z Androidem, ale rozglądałem się za tym, dlaczego. Wydaje się, że jest to zgodne z projektem, ale jakie jest uzasadnienie tego projektu? Czy to jakieś obawy dotyczące bezpieczeństwa, jakiś niejasny powód techniczny, czy tylko dla Lulz? Szukam czegoś solidnego do żucia tutaj, czegoś więcej niż dlatego, że „tak to jest”.


Dowiedziałem się o tym dopiero później ... więc to nie błąd ... :-)
Ciro Santilli 新疆 改造 中心 法轮功 六四

Odpowiedzi:


46

To kwestia bezpieczeństwa. Dokumentacja Androida nie zawiera zbyt wielu opracowań, stwierdzając po prostu :

Procedura musi zostać potwierdzona na ekranie i usuwa dane użytkownika ze względów prywatności.

Jednak obawy dotyczące prywatności można stosunkowo łatwo ekstrapolować. Po odblokowaniu bootloadera urządzenie może być flashowane niepodpisanymi obrazami. Oznacza to, że zrootowanie urządzenia jest względnie trywialne i można to zrobić na wiele sposobów, na przykład:

  • Flashowanie obrazu systemu z wbudowanymi narzędziami root
  • Flashowanie obrazu rozruchowego, który adbddomyślnie działa z rootem (obraz „niezabezpieczony”)
  • Flashowanie obrazu odzyskiwania, a następnie użycie go do zastąpienia systemu lub partycji rozruchowych partycjami umożliwiającymi dostęp do konta root

Po uzyskaniu katalogu głównego wszystkie informacje w /datazasadzie stają się dostępne. Mogą to być wiadomości e-mail, dane kontaktowe lub wiele innych danych osobowych, których prawdopodobnie nie chcesz w niewłaściwych rękach. Dlatego sensowne jest wyczyszczenie wszystkich tych danych podczas procedury odblokowywania, aby upewnić się, że nie ma gotowego „oficjalnego” sposobu na ominięcie ograniczeń piaskownicy zaimplementowanych przez system operacyjny Android, który w ten sposób pozwoliłby komuś ukraść dane osobowe dane.

Oczywiście mogą istnieć sposoby rootowania bez czyszczenia niektórych urządzeń, ale opierają się one na exploitach, a nie oficjalnych metodach, takich jak odblokowanie bootloadera, co oznacza, że ​​są to w zasadzie błędy.


1
Dziękuję za szczegółową odpowiedź. Bardzo mile widziane.
CatShoes,

Co ciekawe, odblokowałem mój bootloader (zrootowany, obniżony RUU, mam S-OFF i zainstalowałem CM), a pliki (zdjęcia / muzyka) z mojej pamięci wewnętrznej nie zostały wyczyszczone. Czy odblokowanie bootloadera czyści tylko partycję systemową?
CatShoes,

1
@CatShoes: Wierzę, że wykonuje standardowy reset fabryczny, który zwykle czyści /datapartycję, ale nic nie uważa się za „pamięć zewnętrzną” (na przykład /sdcardpunkt montowania, w którym zazwyczaj znajdują się zdjęcia / muzyka / wideo). Czy na przykład Twoje zainstalowane aplikacje zostały usunięte?
eldarerathis

Tak, wszystkie zainstalowane aplikacje zostały usunięte, ale nie moje zdjęcia ani muzyka z pamięci telefonu, a nie karta SD (za mało miejsca).
CatShoes,

2
Zrozumiałem, że te dokumenty są na mojej „wewnętrznej” karcie SD. Miałem wrażenie, że też zostanie wyczyszczony. Nie zdawałem sobie sprawy, że wewnętrzne i zewnętrzne karty SD są do tego „
zlepione”

3

To dobre pytanie, dlaczego motywują to, skłaniając producentów do produkcji telefonów dla przewoźników.

Myślę, że powód, dla którego przewoźnicy wymuszają „zablokowane moduły ładujące”, jest bardzo uproszczony, w przypadku kradzieży telefonów, a zaawansowany technicznie złodziej może je odblokować, czyści dane osobowe, zapewniając w ten sposób usunięcie kontaktów itp. .

I w sposób, który postrzegam, w przekręconym rondzie, ofiara nie zostanie obciążona kosztami za niezamówione SMS-y / połączenia itp. Do swoich kontaktów (tj. Opłaty za połączenia itp.) Wykonanych podczas kradzieży telefonu, to znaczy, jeśli jest nadal w oryginalnym stanie, tj. zablokowany, to znaczy pod warunkiem poinformowania odpowiednich organów.

Zatem pragnienie infiltracji złodzieja i nawiązania przez telefon pracy z innym przewoźnikiem zmusiłoby go do odblokowania modułu ładującego. Byłbym skłonny uwierzyć, że z tego powodu przewoźnicy w rzeczywistości chronią się i pokrywają ich pozycja w utrzymywaniu klauzul umownych z klientami ... ( to tylko pogłoska na podstawie tego, co przeczytałem o przewoźnikach )

A jednak przewoźnicy nadal utrzymują swoje stanowisko w sprzedaży telefonów z zablokowanymi modułami ładującymi pomimo zamieszania ze strony społeczności, tj. Braku otwartości, trudności w modowaniu itp. I starają się odstraszyć przy użyciu tej taktyki „ Odblokowanie modułu ładującego unieważnia gwarancję ”.

Niektórzy operatorzy mogliby nawet zmusić producentów do uniemożliwienia odblokowania telefonów - na przykład Orange San Diego, który został wydany wcześniej w 2012 roku, około lutego, oparty na procesorach Intel z systemem Android - zajęło 8 miesięcy, aby go zrootować i do tego czasu społeczność spadła ... szkodliwym efektem ubocznym było to, że cena tego telefonu drastycznie spadła i straciła na wartości z powodu zerowej otwartości, a społeczność programistów straciła zainteresowanie modowaniem dla niego!

Cały program ładujący jest - jest to fragment kodu, a jeśli otrzymano instrukcje przez fastboot -i 0x0fce oem unlock [SOME_HEX_KEY]lub podobne, aby odblokować, kod programu ładującego jest instruowany, aby wyczyścić /datapartycję - nic więcej. Nie uszkadza fizycznie ekranu, funkcjonalności, pamięci RAM, ładowania itp. FUD (strach, niepewność i wątpliwości)

Mam nadzieję, że z tym, co napisałem.


1
Z całym szacunkiem trudno mi uwierzyć, że awaria rynku telefonu (Orange's San Diego) była bezpośrednią konsekwencją braku wsparcia społeczności programistów. Cytat?
CatShoes,

@CatShoes - oto cytowana cena na rynku brytyjskim dla tego telefonu , a tutaj jest główna strona modaco - dla tego, 3 strony ... - to dużo mówi o telefonie ... mało popularny !
t0mm13b

@CatShoes, mam wyjaśnić o San Diego na przykład, jak wiedziałem, że walka z odblokowaniem słuchawki / zakorzenienia w stopniu zajęło dużo czasu, aby dostać to, w październiku 2012 roku, w rzeczywistości ! W skrócie, to społeczność, która napędza sprzedaż! :)
t0mm13b

Nadal nie rozumiem, w jaki sposób brak wsparcia społeczności obniżył cenę. W artykule wspomniano zarówno, że cena jest obniżona, jak i że nie można jej odblokować. Nie oznacza to jednak, że obniżka ceny jest wynikiem zablokowania telefonu. Bardziej skłonny jestem wierzyć, że spadek cen wynika z faktu, że telefon jest na rynku od 10 miesięcy, biorąc pod uwagę czas obrotu, jaki wydają się mieć modele telefonów komórkowych.
CatShoes,

/ ja wzrusza ramionami, bądź zaskoczony! Znam kilka dobrych osób w Modaco ... to wszystko, co mogę powiedzieć;) Zdaniem użytkowników, że trudno było odblokować, w tym czasie ludzie żałowali zakupu ...
t0mm13b
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.