Dlaczego mój telefon działa wolno?


17

Mój telefon ostatnio był bardzo powolny. Kiedy włączam ekran, zwłaszcza jeśli był wyłączony przez pewien czas, telefon jest naprawdę powolny. Na przykład odpowiedź może potrwać 30 sekund. Lub jeśli ktoś zadzwoni, może nie odpowiedzieć na mój gest odpowiedzi, dopóki dzwoniący już się nie podda i odłoży słuchawkę.

Jeśli pozostawię włączony ekran na kilka minut (do pięciu), telefon w końcu zacznie reagować normalnie.

Informacje o procesorze w opcjach programisty pokazują, że procesor jest ustalany podczas całej tej powolności, a proces system_serverzużywa prawie całą tę pojemność procesora, a inne procesy walczą o trochę czasu procesora.

Poza tym ta aktywność procesora zabija moją baterię. Dostaję tylko połowę czasu pracy baterii, który powinienem otrzymywać.

Niedawno straciłem root w aktualizacji OTA; podczas ponownego rootowania musiałem wyczyścić telefon. Gdy wszystko przywróciłem, problem wrócił.

Mój telefon to Galaxy Nexus z Jelly Bean (4.1.2). Wystąpił również podobny problem z moim poprzednim telefonem, Nexusem One z MIUI i „ICS”. Powolność tego telefonu przypisywałem swojemu wiekowi, ale teraz myślę, że musi być coś jeszcze.

Co może być nie tak lub jak mogę wyśledzić problem?

Odpowiedzi na postawione pytania

 • Mój obecny telefon działa 4.1.2. Problem stał się znacznie poważniejszy po aktualizacji. Mój poprzedni telefon był tym, o którym mówiłem, że ma „ICS”. Umieściłem to w cudzysłowie, ponieważ był to niestandardowy ROM, który twierdził, że jest 4.0, ale podejrzewam, że tak naprawdę to Gingerbread +.
 • Moja pamięć RAM zwykle działa na poziomie około 85%. Ale wątpię, aby było to zbyt przydatne, ponieważ Android automatycznie zabija aplikacje, gdy potrzebuje więcej pamięci RAM, a jądro Linuksa jest zaprojektowane tak, aby pamięć RAM była w większości pełna, aby jej nie marnować.
 • Obecnie Mapy Google zużywają najwięcej baterii, a następnie Tasker. Jestem jednak pewien, że nie jest to typowe. Nie mogę sobie wyobrazić, dlaczego Mapy Google byłyby tak wysokie, ponieważ nie używam ich często. W każdym razie wyłączyłem uprawnienia do lokalizacji, więc mam nadzieję, że to wyleczy Mapy Google. A Tasker zwykle nie zużywa tak dużo, ale kiedy procesor jest ustalony, wydaje się, że działa trudniej niż większość aplikacji. (Nawiasem mówiąc, nie mam profilów opartych na lokalizacji w Tasker.)
 • Po ponownym uruchomieniu telefonu jest OK, dopóki ekran nie wyłączy się na pewien czas. Następnie problemy zostaną wznowione. Są tak poważne, że często szybsze jest ponowne uruchomienie niż próba korzystania z telefonu bez ponownego uruchamiania.
 • Automatyczne obracanie wydaje się nie mieć żadnego efektu. Regularnie przełączam go w normalnym trybie użytkowania telefonu i nie zauważyłem żadnej różnicy.
 • Winowajcą wydają się być aplikacje, ponieważ ten sam problem występował na dwóch różnych telefonach i od czasu przywracania ustawień fabrycznych. Jednak:
  • Proces, który zużywa procesor, nie jest aplikacją, ale system_serverjest podstawową częścią Androida.
  • Mam wiele aplikacji, więc ich wyłączanie byłoby czasochłonne.
 • Próbowałem ponownie niszczyć system_server, ale nie zauważyłem żadnego efektu.

4.0 to ICS, 4.1 to JB. Ale w każdym razie być może mógłbyś opublikować więcej informacji o tym, jak pełna jest pamięć RAM, kiedy to się stanie. Możesz to zobaczyć w Aplikacje> Uruchomione. A czy sprawdziłeś, które aplikacje zużywają najwięcej baterii? Które to są? A jak często to się zdarza? Kiedyś dane? Za każdym razem, gdy włączasz telefon? Kilka losowych rzeczy do wypróbowania: - wyłącz automatyczne obracanie; - aktualizacja do 4.1.2. Jeśli powiesz, że problem powrócił po przywróceniu, czy przyczyną może być określona aplikacja lub kombinacja niektórych aplikacji? Prawdopodobnie byłbym zmuszony zatrzymać wszystkie aplikacje, gdybym był tobą, a następnie włączyć 1 o 1.
Cerberus

@Cerberus: Zobacz moją edycję powyżej.
Scott Severance

Odpowiedzi:


7

Wygląda na to, że może to być problem z nieprawidłowym działaniem niektórych usług w tle. Spróbuj obserwować usługi działające w tle i wyłącz niektóre z nich, aby sprawdzić, czy nie trafisz na winowajcę. Aby to zrobić w sposób, który jest mniej trafiony, istnieje kilka aplikacji baterii na rynku lub możesz użyć natywnego monitora baterii ICS, aby sprawdzić, czy jest coś, co zużywa więcej baterii niż powinno.


Dziękuję za tę odpowiedź. Użyłem Titanium Backup do zamrożenia szeregu procesów w tle. Mój telefon działa teraz normalnie. Nie wiem jeszcze dokładnie, jaki to był proces, ale w końcu to rozwiążę.
Scott Severance,

5
Okazuje się, że obraźliwą aplikacją były Gogle Google.
Scott Severance

Miałem podobny problem z widżetami HD, który powodował różnego rodzaju problemy na moim Nexusie 7.
Tim Scarborough

Dalsze doświadczenie pokazało, że faktycznym winowajcą jest każde oprogramowanie antywirusowe.
Scott Severance

3

Mam podobny problem z moim nowym telefonem komórkowym Razr Maxx z systemem ICS. Okazało się, że jest to nadgorliwa aplikacja HUD do samochodów, która zużywała cykle procesora, nawet gdy nie była uruchomiona. Odinstalowanie go rozwiązało problem. Na początku wprawiło mnie w zakłopotanie to, że system operacyjny Android został pokazany jako główny osuszacz baterii, a nie sama aplikacja. Ponieważ miałeś ten sam problem z poprzednim telefonem, sugeruje to źle działającą aplikację zainstalowaną na obu urządzeniach.

Spróbowałbym wyłączyć GPS i komórkową transmisję danych / Wi-Fi i obserwować, czy bateria nadal rozładowuje się z podobną alarmującą częstotliwością. Jeśli przyczyną problemu jest połączenie internetowe, prawdopodobnie przyczyną jest nieudana próba połączenia się z aplikacją obsługującą reklamy.


2

Innym bardzo częstym źródłem spowolnień Galaxy Nexus jest dość nieprzyjemny problem ze sprzętem / oprogramowaniem, udokumentowany tutaj: http://code.google.com/p/android/issues/detail?id=39154 .

Prawdopodobnie wpłynie to na ciebie, jeśli masz mniej niż 3 do 4 Gb wolnego miejsca. Istnieje kilka obejść, ale wiążą się one z rootem, a tym samym możliwym unieważnieniem gwarancji. Odkryłem, że wyczyszczenie pamięci i ponowne uruchomienie nieco pomaga, ale nie próbowałem jeszcze obejść tego problemu.

W odpowiedzi na komentarz Scotta problem może się utrzymywać nawet po wyczyszczeniu pamięci, o ile w pewnym momencie był pełny (ish). Główną poprawką, którą zobaczyłem, była FSTRIM, która jest standardową procedurą dla pamięci flash, ale nie jest wbudowana w starsze wersje Androida. Przez jakiś czas wydawało mi się, że czerpię z tego trochę korzyści. Link do Sklepu Play znajduje się tutaj: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.grilledmonkey.lagfix


Dzięki, ale to nie jest mój problem. Dodaj, że mój problem występuje bez względu na ilość wolnego miejsca.
Scott Severance,

To nie był mój pierwotny problem, ale był bardzo pomocny w moim bieżącym problemie. Dzięki.
Scott Severance,

1

Sprawdź uruchomione usługi. Dowiesz się, co działa niepotrzebnie. Zamknąłem je i natychmiast zauważyłem zmianę prędkości.


Jest to w zasadzie to samo, co użycie zabójcy zadań. To nie działa Jeśli usługa działa niepotrzebnie, należy ją odinstalować. Jednak, jak wspomniano w moim pytaniu i w zaakceptowanej odpowiedzi, nie jest łatwo po prostu zajrzeć na listę procesów i zdać sobie sprawę, która aplikacja jest odpowiedzialna. -1 dla sugestii, która przypomina zabójcę zadania, i dla odpowiedzi, która jest mniej pomocna niż istniejące odpowiedzi.
Scott Severance,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.