Jakie jest ryzyko przetaktowania mojego procesora?


10

Jakie są zagrożenia związane z podkręcaniem procesora w telefonie?

Premia Pytanie: Jaki jest maksymalny profil, który powinienem ustawić na moim telefonie Motorola Droid 1, aby uzyskać jak najwyższą wydajność (bez względu na żywotność baterii), ale bez powodowania wybuchu (jeśli to w ogóle możliwe)?

Odpowiedzi:


15

Możesz zepsuć procesor, swoje dane i ewentualnie skórę (ouch!).

Zgodnie z „Ryzykiem przetaktowania procesora” [dotyczy komputerów stacjonarnych] ryzyko obejmuje:

  • Sukces : procesor może się doskonale podkręcać i działać stabilnie przez wiele lat. Tysiące ludzi to zrobiło i na pewno nie zaprzeczę temu. To najlepszy wynik.
  • Natychmiastowe zniszczenie: Można całkowicie zniszczyć procesor, próbując go przetaktować. Przez zniszczenie rozumiem, że procesor nie uruchomi się z większą prędkością, a po przywróceniu do normalnej prędkości będzie nadal nie działać. Jest to w zasadzie najgorszy wynik. Ten rodzaj trwałej awarii jest bardzo rzadki, ale się zdarza. Jest to bardziej prawdopodobne, gdy zastosuje się nieodpowiednie chłodzenie, a także jest absurdalnie agresywny w zakresie prób podkręcania (tj. Próby uruchomienia Pentium 75 przy 166 MHz).
  • Niefunkcjonalność: Procesor może nie działać z nową prędkością, ale może działać dobrze po przywróceniu do pierwotnej prędkości. Jest to dość powszechny wynik podczas podkręcania, aw większości przypadków procesor nie pogorszy się pod względem zużycia.
  • Niestabilność systemu: Procesor może zostać uruchomiony z nową prędkością, ale system może dziwnie się zachowywać. Losowe blokowanie dysku twardego, błędy parzystości, konflikty zasobów, dziwne problemy z dyskiem twardym, sygnały dźwiękowe, awarie aplikacji i odmowa uruchomienia systemu operacyjnego to tylko wierzchołek góry lodowej. Szczególnie podstępne są podkręcania, które działają prawie idealnie, ponieważ sporadyczna awaria może być spowodowana przez system operacyjny, ale może być również spowodowana tym podkręconym układem.
  • Elektromigracja: Gdy procesor działa z prędkością wyższą, niż powinna być uruchomiona, istnieje ryzyko, że wewnętrzne komponenty procesora mogą się z czasem zepsuć. Wewnętrzne funkcje procesora mają wielkość w zakresie mikronów. Możliwe jest, że gdy procesor jest obciążony pracą z zbyt wysoką częstotliwością, wraz z dodatkowym ciepłem, jakie powoduje przetaktowywanie, faktyczne metalowe linie wewnątrz procesora mogą tworzyć zwarcia lub otwieranie i uszkadzać procesor przez pewien czas. Jak prawdopodobne jest to, i jak długo to trwa, tak naprawdę nie jest znane. System może działać przez chwilę dobrze, a następnie nagle przestać działać.

I nie zapominaj, że wyższe prędkości oznaczają wyższe ciepło - twoje małe kieszonkowe ściśnięcie tak bardzo, jak to możliwe, w ten mały obszar ma bardzo mało na drodze do chłodzenia płetw. Przyspiesz, a możesz się przegrzać. Prawdopodobnie jednak nie wypali dziury w spodniach.

Jednak zgodnie z „Big Lou” @

Współczesne procesory nie są narażone na podkręcanie. Nie zmieniasz napięcia, tylko mnożnik. Jeśli cokolwiek, Droid nie uruchomi się lub może działać śmiesznie, ale gdy powrócisz do wolniejszej częstotliwości zegara, będzie w porządku (i to w przypadku wyższych prędkości, pamiętaj).

Wszystko do 1.3 jest testowane pod kątem poprawnego działania na Droidie. Ciepło może wzrosnąć, ale OMAP3 jest oceniany na około 200 stopni Fahrenheita. Nigdzie się do tego nie zbliżysz, a jeśli to zrobisz, zawsze możesz ustawić SetCPU, aby automatycznie przywracał prędkość zegara.

YMMV. Zwróć uwagę, jak oryginalny tekst odnosi się do Pentiumów 75 MHz. ha-hah-ha.

ten post @ Overclockers.com dotyczy aplikacji SetCPU , która może regulować prędkość w zależności od wydajności baterii, czasy rozpoczęcia do przyspieszania zegara itp.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.