Czy muszę naładować telefon przed pierwszym użyciem?


33

Kiedy dostałem mój ostatni telefon, SE k850i, polecono mi naładować go całkowicie raz, zanim jeszcze go włączyłem. Czy dotyczy to również dzisiaj, w przypadku mojego nadchodzącego HTC Desire HD?

Dlaczego przede wszystkim mi to zalecono?

Odpowiedzi:


36

Wszystkie nowsze telefony używają baterii litowo-polimerowych.

Dlaczego jest częściowo naładowany?

Aby zmniejszyć ich starzenie, należy je przechowywać z 40% naładowaniem. Oznacza to, że po otrzymaniu telefonu powinien on być naładowany w 40%, w przeciwnym razie zestarzeją baterię. (prawdopodobnie przyzwyczaiłeś się do efektów starzenia się, np. 2-letni telefon wydaje się mieć bardzo krótką żywotność baterii). Po otrzymaniu telefonu możesz go używać, dopóki nie zostanie rozładowany, ale zwykle mówią „naładuj”, ponieważ ludzie nie zauważą częściowego naładowania.

Nie należy całkowicie rozładowywać

Nie należy się całkowicie martwić o pełne rozładowanie, to przesąd w stosunku do wcześniejszych technologii akumulatorowych. Całkowite rozładowanie baterii litowej jest jednym z najlepszych sposobów na jej uszkodzenie. poniżej pewnego poziomu naładowania, ich obwód zabezpieczenia przed przeładowaniem ulegnie awarii i nie będzie można go w ogóle naładować. Widziałem badania, które pokazują, że stanowi to ponad 75% „niesprawnych” baterii litowych.

Starzenie się baterii litowej

Baterie litowe mają określoną liczbę cykli rozładowania, zanim ulegną awarii. Może to być liczba taka jak 500 cykli. Otrzymujesz więcej niż 1000 cykli, jeśli rozładujesz do 50% przed doładowaniem. Lit naprawdę nie lubi głębokiego rozładowania, nie mogę tego wystarczająco podkreślić.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat technologii baterii litowej, daj mi znać, mogę uzyskać wiele linków, po prostu napisz do mnie komentarz. Mam kilka odpowiedzi na temat wymiany stosów elektroniki i robotyki na ten temat.

Czy mogę pozostawić to podłączone przez cały czas?

Tak i nie. Jest to bardzo zależne od tego, kto tworzy twoje urządzenie.

Na przykład mój laptop Lenovo nie pobiera opłaty za akumulator, chyba że jest on niższy niż 97%. Po naładowaniu akumulatora ładuje się bezpośrednio do 100%, a następnie zatrzymuje się, aż akumulator opadnie poniżej 97%. Wiele laptopów tego nie zrobiło, w większości po prostu stosując opłatę, jeśli nie jest to 100%. Spowodowałoby to przejście baterii przez tysiące cykli ładowania w ciągu tygodnia, gdy bateria nie jest używana. To szybko starzeje baterię.

Jeśli producent telefonu poświęcił czas i zapłacił dodatkową gotówkę, telefon przestanie się ładować, gdy osiągnie pełne naładowanie, i po prostu zasili system z gniazdka elektrycznego. Jest znacznie bardziej prawdopodobne, że telefon ładuje baterię w krótkim cyklu i dokładnie ją starzeje.

Mity

Niektórzy ludzie mylą się z niektórymi mitami. Podstawowym jest pamięć. Jak powie uniwersytet baterii, jest to w większości wymarłe i faktycznie dotyczy baterii niklowo-kadmowych . Jak stwierdzono w komentarzu na temat kryształów Uniwersytet uniwersytecki odnosi się do niklu-kadmu:

Z pamięcią kryształy rosną i ukrywają aktywny materiał przed elektrolitem. W zaawansowanych etapach ostre krawędzie kryształów penetrują separator, powodując wysokie samorozładowanie lub zwarcie elektryczne.

Mówiąc o bateriach litowych, których używa Twój telefon, różnica jest jeszcze większa. Cytując ich uniwersytet bateryjny bezpośrednio z ich prostych wskazówek:

Unikaj częstych pełnych rozładowań, ponieważ powoduje to dodatkowe obciążenie baterii. Kilka częściowych wyładowań z częstymi doładowaniami jest lepszych dla jonów litowo-jonowych niż jedno głębokie. Ładowanie częściowo naładowanego akumulatora litowo-jonowego nie powoduje szkód, ponieważ nie ma pamięci. (Pod tym względem litowo-jonowy różni się od baterii na bazie niklu). Krótka żywotność baterii w laptopie jest spowodowana głównie przez ciepło, a nie wzorce ładowania / rozładowania.

Rozumiem, jak to może być sprzeczne z tym, czego cię nauczono, ale jestem kimś, kto nie tylko to zbadał, ale używa baterii litowych w mojej codziennej pracy jako inżynier.


-1: Jeśli nie mogę całkowicie rozładować baterii, jak mam przeciwdziałać tworzeniu się kryształów? Jeśli nadal będziesz rozładowywać go do 50%, a następnie ładować ponownie, stopniowo straci pojemność, aż stanie się całkowicie bezużyteczny.
Arda Xi,

@Arda Xi, możesz rozładować, dopóki nie powie, że jest martwy, ale jeśli dasz mu czas na kontynuowanie w ten sposób, będziesz musiał samorozładować poniżej bezpiecznego ładunku.
Kortuk

1
@Arda Xi, Jesteś również niepoprawny, nie dzieje się tak w przypadku baterii litowych. Dodam linki do odpowiedzi. Pracuję w pracy, w której codziennie używam baterii litowych.
Kortuk

9
Nie wiem, dlaczego ktoś tak głosował. Ta informacja jest solidna i poprawna.
Faken

4
@faken, myślę, że Arda Xi wymieszała technologie akumulatorów, nic poważnego, raczej się tego spodziewałem.
Kortuk

6

Nie. Nie musisz w pełni ładować ŻADNEJ baterii do maksimum aż do użycia. Nie ma znaczenia, czy jest nowy, stary, telefon czy nawet pilot. Nie wpływa to na akumulator, chyba że zostanie on nadmiernie wykorzystany. Mówię więc: nie. Nie musisz w pełni ładować czegoś nowego przed użyciem.


-2

Przez większość czasu tak, musisz całkowicie naładować telefon, a czasem całkowicie go rozładować przy pierwszym użyciu. Przez większość czasu będziesz w porządku z telefonem włączonym podczas pierwszego ładowania, o ile zostanie on w pełni naładowany przed odłączeniem go od sieci.

Jest kilka powodów, niektóre historyczne, niektóre praktyczne. Historyczny powód jest taki, że w przypadku starszych technologii akumulatorów akumulator musiał przejść pełny cykl ładowania / rozładowania, aby utrzymać wysoką żywotność akumulatora. Telefony będą wysyłane z bateriami, które mają wystarczającą moc do ich początkowej konfiguracji, zmuszając właściciela do pełnego naładowania po powrocie do domu. Praktycznym powodem jest to, że akumulatory nie utrzymują ładunku przez czas nieokreślony, więc nawet jeśli telefon został wysłany z akumulatorem, który zaczął się z pełnym ładowaniem, do czasu, gdy do niego dotrze, może już być bardzo niski.


Baterie litowe nigdy nie są wysyłane w pełni naładowane i nigdy nie należy przeprowadzać baterii przez pełny cykl rozładowania, aby zapewnić „żywotność”. Jest to dość złe dla litu, jeśli rozładujesz zbyt niski ładunek.
Kortuk

Masz całkowitą rację. Jednak, jak powiedziałem, starsze generacje akumulatorów nie są podobne do akumulatorów Li-Ion i Li-poly, ponieważ mogą ulec poważnej degradacji bez pełnego cyklu ładowania / rozładowania.
MBraedley,

1
To pytanie dotyczy telefonu HTC Desire HD. Wykorzystuje to baterię litową htc.com/www/product/desirehd/specification.html Oryginalny telefon, o którym wspomina, również korzysta z baterii litowej, co wymagało trochę patrzenia. Jest określony tutaj: mobiletechreview.com/phones/Sony-Ericsson-K850i.htm
Kortuk
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.