Co to znaczy „zepsuć” telefon?


13

Rozważam odblokowanie bootloadera na moim Verizon Galaxy S3 (SCH-I535). Jednak czytałem przewodnik , który stwierdził:

Po odblokowaniu bootloadera telefonu za pomocą tej aplikacji nie można otrzymywać żadnych aktualizacji OTA ani przez Samsung Kies. Spowoduje to uszkodzenie telefonu.

Rozumiem, że zepsucie telefonu oznacza, że ​​nie nadaje się do użytku, ale czy to również oznacza, że ​​nie można go odzyskać? Kiedy telefon jest „zamurowany”, czy to oznacza, że ​​przywrócenie go do stanu roboczego jest praktycznie niemożliwe?

W takim razie jestem trochę zaniepokojony ryzykiem.


Odpowiedzi:


17

Termin „cegła” zwykle odnosi się do kamienia, co oznacza: „urządzenie może być używane tylko jako gramatura papieru”. Mówiąc dosłownie, nie ma sposobu na „odbranie”.

Cegła

Jednak można również znaleźć terminy takie jak „twarda cegła” i „miękka cegła”, co sprawia, że ​​określenie „cegła” jest mniej bezwzględne: miękka cegła to coś, z czego łatwo można odzyskać (policz ją jako „tymczasowy papier” waga ”), głównie za pomocą rozwiązań programowych (np. flashowania telefonu) - podczas gdy„ twarda cegła ”ma raczej na myśli to, co wskazuje pierwotny termin.

Mimo to, technicznie rzecz biorąc, nawet „twarde” urządzenie może być „niebrukowane” - ale przeważnie jest to droższe niż zakup nowego urządzenia.

Co do cytowanej przez ciebie deklaracji gwarancyjnej: Dla zwykłego użytkownika prawie niemożliwe jest (twarde) zamurowanie swojego urządzenia. Nawet podczas flashowania niestandardowej pamięci ROM może się to rzadko zdarzyć, ponieważ w grę wchodzi wiele warstw zabezpieczeń. Niemal zawsze można uruchomić urządzenie w trybie awaryjnym, w którym jest ono przynajmniej rozpoznawane przez niektóre „oprogramowanie flashujące”, dzięki czemu można po prostu sflashować inne / oryginalne oprogramowanie wewnętrzne. Co oznacza, że ​​ryzykujesz „miękką cegłą” urządzenia 1 . „Twardy klocek” jest raczej mało prawdopodobny w przypadku „normalnych operacji”, takich jak rootowanie lub flashowanie niestandardowych pamięci ROM.

Zobacz też:

1 Właśnie się nauczyłem: „Chyba że masz urządzenie Samsung i nie korzystasz z oprogramowania zalecanego przez Samsung”. Więc lepiej nie używaj Kies itp., Ale raczej Odyn , żeby dać przykład.


1
Poproszono o informację. Chciałbym móc jeszcze raz głosować za zdjęciem cegły. :-D
Sparx

Świetna odpowiedź. @Sparx Głosowałem za tobą na cegle.
Lorraine W

Ostateczna odpowiedź .. Ha..Ha ..
Android Quesito

Moja Xperia c nie reaguje na naciskanie kombinacji klawiszy. Zainstalowałem w nim ROM Z2. Po udanej instalacji nie uruchomił się ponownie. Pokazuje odpowiedź tylko po podłączeniu do ładowarki lub komputera za pomocą kabla USB i jest to wyświetlacz CZERWONEGO ŚWIATŁA i nic więcej. Czy to znaczy, że jest mocno murowane? Zaproponuj mi co mam zrobić ..
Choxx

@choxx, gdyby był „twardo zamurowany”, zazwyczaj nie wykazywałby żadnej odpowiedzi. Aby uzyskać głębszy wgląd i rozwiązać problem, radzę jednak zadać osobny problem i podać kilka dodatkowych szczegółów (to, co zrobiłeś, mogło doprowadzić do problemu). Jeśli zostanie wykryty przez komputer, możesz np. Sflashować inną pamięć ROM (pamięć ROM może być nieodpowiednia dla twojego urządzenia). Możesz także sprawdzić, czy można uruchomić system w trybie odzyskiwania / bootloadera / w trybie awaryjnym (następnie dołącz wyniki do pytania). // Ach, widzę, że już to zrobiłeś :)
Izzy

9

Cegła jest bardzo popularnym słowem, które jest bandażowane bez zrozumienia, co to jest.

Istnieją dwa rodzaje cegieł, twarde i miękkie. Przejdźmy przez to, aby rozróżnienie było jaśniejsze.

  • Trudne - w tym przypadku telefon absolutnie odmówi uruchomienia po naciśnięciu przycisku zasilania.
    Diagnostyka : Martwy ekran, brak zasilania. To jest symptom twardej cegły.
    Powód: Może się to zdarzyć przez przypadkowe pociągnięcie za kabel podczas flashowania pamięci ROM lub nawet aktualizacji za pomocą oprogramowania obsługującego telefon, takiego jak Samsung Kies, Sony PC Companion Suite itp. To najgorszy przypadek, dlatego w tym scenariuszu zawsze rób, upewnij się, że nie zostanie wyciągnięty żaden kabel, chyba że odpowiednie oprogramowanie pomocnicze o tym poinformuje. Drugi sposób to miganie w ten sposób, gdy poziom naładowania baterii jest niski. Dlatego z tego powodu zaleca się posiadanie co najmniej 75% mocy baterii przed wykonaniem aktualizacji w ten sposób. Jest znany jako twardy klocek i wymaga specjalistycznych kabli i zdejmowania urządzenia z płytki drukowanej, aby ożywić je za pomocą kabli JTAG.
  • Miękki - może się to zdarzyć przez złe flashowanie pamięci ROM, w wyniku czego następuje:
    Diagnostyka : ma moc po naciśnięciu przycisku zasilania i / lub ekran się włącza.
    Powód: może to być błąd użytkownika w tej części. Na przykład brak wyczyszczenia / wyczyszczenia danych / pamięci podręcznej może spowodować, że Android przejdzie do bootloopa z powodu niezgodności z maszyną wirtualną Androida i zainstalowanymi aplikacjami lub, co bardziej prawdopodobne, z uszkodzonej pamięci podręcznej dalvik. Drugim jest flashowanie pamięci ROM, która nie jest przeznaczona dla słuchawki, co może spowodować przejście jądra w bootloop. Zwykle jest to łatwiejsze do naprawienia, ale zawiesza się, co jest znane jako miękka cegła.

W przypadku tych dwóch oddzielnych form cegły, ogólnie mówiąc, jest to taktyka strachów.

Jedynym prostym powodem, dla którego przewoźnicy nie zalecają odblokowania modułu ładującego, jest nie tylko gwarancja. Chodzi o to, że jeśli telefon kiedykolwiek zostanie skradziony, odblokowanie bootloadera wyczyści wszystko i ponownie zainicjuje telefon do stanu fabrycznego, dzięki czemu wszystkie kontakty, dzienniki połączeń, wiadomości i aplikacje zostaną wyczyszczone. Ma to również na celu zmniejszenie wsparcia ze strony operatorów, ponieważ ludzie dzwonią lub dzwonią do pomocy technicznej: „Co się stało z moim telefonem - coś zrobiłem i straciłem kontakty?”

Aby zakończyć tę odpowiedź, możesz cofnąć ją z powrotem, ponownie blokując bootloader na późniejszym etapie, jeśli chcesz, to znaczy w przypadku uszkodzenia sprzętu i oddania go z powrotem do naprawy.


Świetna informacja i cieszę się, że mogę w razie potrzeby ponownie uruchomić mój bootloader.
Eric

To powiedziawszy, możesz także odblokować (nawet łatwiejsze, jak powiedziałbym ponownie). Ale wątpię, żebyś kiedykolwiek miał na to ochotę - chyba że w przypadku gwarancji, oczywiście :)
Izzy

Moja Xperia c nie reaguje na naciskanie kombinacji klawiszy. Zainstalowałem w nim ROM Z2. Po udanej instalacji nie uruchomił się ponownie. Pokazuje odpowiedź tylko po podłączeniu do ładowarki lub komputera za pomocą kabla USB i jest to wyświetlacz CZERWONEGO ŚWIATŁA i nic więcej. Czy to znaczy, że jest mocno murowane?
Choxx

@choxx oh kochanie, flashowałeś ROM Z2 ( dla Sony Xperia Z2 ) na Xperii C, że ROM nie jest kompatybilny, prawda? Sprawdziłeś i potwierdziłeś to? W każdym razie, brzmi jak miękka cegła, spróbuj cofnąć, ale tym razem UŻYJ konkretnego romu przeznaczonego dla Xperia C w twoim przypadku.
t0mm13b
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.