Co to jest * tryb gotowości na komórki * i jak mogę zapobiec zużyciu baterii?


70

Przeglądając statystyki dotyczące baterii, prawie zawsze znajduję tryb gotowości wśród najlepszych klientów:

Statystyka baterii

Nigdy nie myślałem, że „bezczynność” zużyłaby tyle energii. Widziałem, że inni ludzie mają podobne problemy:

Odpowiedzi na te pytania dają tylko pewne surowe pomysły. Chciałbym wiedzieć, co dokładnie za tym stoi, czy są sposoby na powstrzymanie tego „czuwania” przed zjedzeniem mojej baterii?


Te wartości procentowe nie powinny być porównywane od czasu do czasu; powinieneś ich używać tylko jako przewodnika po względnym zużyciu energii. Pamiętaj, że 100% zużycia baterii nie zawsze jest takie samo. Dla przykładu załóżmy, że tryb gotowości komórki zużywa 10 mw, wyświetlacz 50 mw, a inne zastosowania zużywają 40 mw. W takim przypadku całkowite zużycie wyniósłoby 100 mw, a tryb gotowości do pracy zużyłby 10%. Jeśli wyłączysz wyświetlacz bez zmiany czegokolwiek innego, czuwanie komórki nadal będzie wynosić 10 mw, ale będzie wskazywać 20%, ponieważ całkowite zużycie wynosi teraz zaledwie 50 mw.
TomG

Jestem tego świadomy, Tom. Ale mój „wzorzec użytkowania” jest z grubsza porównywalny i przynajmniej daje to pewien pomysł. Chciałbym jednak, żeby dodatkowo podali tutaj wartości bezwzględne.
Izzy

Mam ten sam problem. Co skłoniło cię do rozwiązania tego problemu? Czy aplikacja Tasker zarządza tym automatycznie i rozwiązuje problem?
Yuva Raj

Odpowiedzi:


104

Sygnał komórki

Niektóre tła wyjaśnione przez ce4 w pytaniu Czy „słaby” odbiór szybciej wyczerpuje baterię? :

Obwód nadajnika-odbiornika został zaprojektowany z myślą o oszczędzaniu energii i w miarę możliwości zmniejszy moc wysyłania, jeśli odbiór jest dobry. Zmniejsza to również wartość SAR, która jest miarą narażenia organizmu ludzkiego na promieniowanie.

Jeżeli odbiór jest zły, należy odpowiednio dostosować siłę sygnału wysyłającego.

Oto, co naprawdę za tym stoi: przy słabym odbiorze urządzenie zużywa dużo energii, aby znaleźć lepszy / silniejszy sygnał (lub jakikolwiek inny sygnał, jeśli zostanie utracony). Poniższy zrzut ekranu 1 wyraźnie pokazuje te czasy, gdy spojrzysz na pasek zatytułowany Sygnał telefonu .

Dane statystyczne dotyczące baterii: Sygnał telefoniczny

„Im bardziej zielony, tym czystszy”: Jasny zielony oznacza „dobry odbiór” (zrzut ekranu pokazuje to na początku i na końcu, czyli tutaj: rano i wieczorem - więc w domu mam dobry odbiór). Żółtawy: „Umiarkowany odbiór”. Zużywa to więcej energii: porównaj go z wykresem na górze (nie na zrzucie ekranu - ale takim samym jak na pierwszym zrzucie ekranu) i zobaczysz, że pasek jest prawie płaski, tam gdzie sygnał komórki jest dobry - ale spada szybciej gdzie to nie jest. Zobacz małe czerwone plamy: „brak odbioru”. A telefon włączy się jak szalony, by znaleźć nową wieżę komórkową ...

Jak dowiedzieć się, gdzie są martwe punkty?

Pokazałem już w odpowiedzi na pytanie Czy „słaby” odbiór szybciej wyczerpuje baterię? jak można dowiedzieć się o tych „Martwych Strefach” i gdzie one są:

Aplikacje takie jak No Signal Alert 2 i OpenSignalMaps 3 monitorują sygnał komórkowy w tle i rejestrują te obszary, aby pokazać mapę miejsc martwych stref. OpenSignalMaps ma tę zaletę , że pokazuje wszystkie dostępne wieże komórkowe, wskazując, z kim jesteś podłączony. Oferuje także „kompas” wskazujący kierunek najsilniejszego sygnału.

NoSignalAlert OpenSignalMaps

Jednak moja odpowiedź na temat tego, jak automatycznie radzić sobie z tymi martwymi strefami, nie była tak szczegółowa. Więc bawiłem się trochę z różnymi rozwiązaniami - i oto, czego się dowiedziałem:

Jak automatycznie radzić sobie z martwymi strefami, aby oszczędzać energię?

Aplikacje do automatyzacji trybu samolotowego

Osiągnąłem dość dobre wyniki dzięki dwóm aplikacjom: Autopilot 4 i NoBars Battery Saver 5 . Oba monitorują sygnał komórki, a gdy spadnie zbyt daleko, przełączają się w tryb samolotowy na określony czas. Użytkownik może określić, jak długo by to trwało. Po tym czasie tryb samolotowy zostaje wyłączony, a monitorowanie komórki przejmuje kontrolę.

Autopilot Oszczędzanie baterii NoBars

Na drugim wykresie mojego pytania widać to jako „przerwy” na pasku sygnału telefonu : Ponieważ radio komórkowe zostało wyłączone w trybie samolotowym, kolory nie są wyświetlane; w tym czasie system nie wiedział nic o sile sygnału. A przy wyłączonym radiu komórkowym nie używał on również dodatkowej mocy (a dokładniej nie używał wtedy żadnej mocy dla tego radia) - co było dokładnie tym, co było zamierzone.

W przypadku Autopilota jedynym irytującym efektem ubocznym było: Przy każdym sprawdzaniu sygnału migał na wyświetlaczu przez około sekundę. Oprócz tego daje więcej opcji do skonfigurowania przez użytkownika. Ponieważ jednak wyniki obu aplikacji są absolutnie porównywalne, te dodatkowe opcje wydają się nie być naprawdę konieczne, a jednocześnie przyjemne. Kolejną zaletą Autopilota jest dziennik dostarczony użytkownikowi: W ten sposób możesz zobaczyć dokładne czasy przełączania trybów.

Aplikacje do obsługi sieci danych

Przetestowałem również ShutUpBatterySaver 6 , który ma na celu obsługę ruchu danych. Zejście poniżej pewnej siły sygnału, którą użytkownik może zdefiniować, wyłącza AutoSync, a poniżej drugiego definiowalnego poziomu całkowicie wyłącza mobilny internet.

ShutUpBatterySaver ShutUpBatterySaver Powiadomienia

Jednak nigdy nie aktywuje (ani nie dezaktywuje) trybu samolotowego, więc moc użyta do uzyskania (lepszego) sygnału pozostanie taka sama. Jednak przy złym sygnale przesyłanie danych zużywa więcej energii niż przy dobrym sygnale, ponieważ np. Utrata pakietu może być większa. Na pasku stanu kilkakrotnie widziałem, że wyłączono AutoSync 7 , więc wydaje się, że działa. Nie będąc dużym użytkownikiem danych (jak pokazują statystyki LBE na tym samym zrzucie ekranu), nie mogłem jednak powiedzieć, ile pomocy to przyniosło: w porównaniu z dwiema aplikacjami do obsługi trybu samolotowego powyżej wyniki pod względem wydłużonego czasu pracy baterii były minimalne (Jeśli w ogóle).

Połączone rozwiązanie

Prawdopodobnie uzyskałby najlepsze wyniki, łącząc oba podejścia. Ponieważ nie miałem ochoty sprawdzać wszystkich możliwych kombinacji, zdecydowałem się na wszechstronne 6-literowe rozwiązanie: TASKER.

Jak zapewne większość z was wie, Tasker to rozwiązanie do automatyzacji systemu Android. Chyba mógłby nawet przygotować kawę, gdyby nasze urządzenia miały czujniki do wykrywania kawy i wody. Stworzyłem więc kilka profili dla tej wspaniałej aplikacji - a wyniki były wspaniałe!

Profile zadań Powiadomienia o zadaniu

Zasadniczo są to 3 profile komunikujące się za pomocą wspólnej zmiennej:

 1. % SIGSTATE <1: sprawdź, czy sygnał spadnie poniżej ~ 25%. Jeśli tak, wyłącz komórkową transmisję danych, ustaw% SIGSTATE na 1.
 2. % SIGSTATE <2: sprawdź, czy sygnał nie spadnie poniżej ~ 15%. Jeśli tak, przełącz na tryb samolotowy, ustaw% SIGSTATE na 2.
 3. % SIGSTATE> 0: odczekaj 5 minut, a następnie wyłącz tryb samolotowy, aktywuj dane mobilne, odczekaj kolejne 15 sekund (do przywrócenia sygnału), ustaw% SIGSTATE na 0.

W moim globalnym profilu Init (który jest wykonywany, gdy Tasker rozpoczyna monitorowanie),% SIGSTATE jest ustawione na 0 (jeśli jest wyłączone). Wszystkie 3 powyższe profile dodatkowo ustawiają powiadomienia, jak pokazuje powyższy zrzut ekranu 9 . Każdy stan utrzymuje jedno powiadomienie (które jest zastępowane, gdy ten sam stan pojawia się ponownie), najbardziej aktualny stan jest zawsze na dole.

Wyniki wydawały się nawet lepsze niż w przypadku dwóch powyższych aplikacji do obsługi trybu samolotowego, ale może to być również spowodowane nieco innymi warunkami sygnału. Więc powinno to być co najmniej porównywalne. Korzystając z jednego z tych 3 rozwiązań, wróciłem do domu po około 11 godzinach, pozostawiając około 20% więcej ładunku, a następnie nie zastosowałem żadnego z nich.

Powiedziawszy to, zakończę tę odpowiedź pokazując profile Taskera , które utworzyłem, abyś mógł ich użyć z instalacją Taskera :

Zadanie „InitVars”:

 • Zmienna -> Zestaw zmiennych:% SIGSTATE = 0

Zadanie „SigLow”:

 • Net -> Dane mobilne: Wyłączone
 • Zmienna -> Zestaw zmiennych:% SIGSTATE = 1
 • Alert -> Powiadom wibrację: tytuł „IzzySignal”; Tekst: „Sygnał niski; dane mobilne wyłączone (sygnał:% CELLSIG)”

Zadanie „SigLost”:

 • Zmienna -> Zestaw zmiennych:% WLANSTATE = 0
 • Zmienna -> Zestaw zmiennych:% WLANSTATE = 1 JEŻELI% Wifi ~ wł
 • Net -> Tryb samolotowy: Wł
 • Net -> Wifi: Wł. Jeśli IF% WLANSTATE ~ 1
 • Zmienna -> Zestaw zmiennych:% SIGSTATE = 2
 • Alert -> Powiadom wibrację: tytuł „IzzySignal”, tekst: „utrata sygnału; wejście w tryb samolotowy”

Zadanie „SigReturn”:

 • Zadanie -> Poczekaj: 5 minut
 • Net -> Tryb samolotowy: Wyłączony
 • Zadanie -> Poczekaj: 15 sekund
  (daj urządzeniu trochę czasu na znalezienie nowego sygnału!)
 • Net -> Dane mobilne: Wł., JEŻELI% ROAM ~ Wył.
  (Uniknij złej niespodzianki podczas powrotu z wakacji za granicę!)
 • Zmienna -> Zestaw zmiennych:% SIGSTATE = 0
 • Alert -> Powiadom wibrację: Tytuł „IzzySignal”, tekst „Sygnał włączony; Tryb samolotowy wyłączony (Sygnał:% CELLSIG)”

Teraz profile:

Profil SigLowCheck:

 • State -> Variable -> Variable Value: Name „% SIGSTATE”, Op „Math: Less Than”, Value „1”
 • Stan -> Telefon -> Siła sygnału: od 0 do 2
 • Stan -> Tasker -> Profil aktywny: „SigLost”, [x] Odwróć
  (pamiętaj, aby uniknąć konfliktu:% SIGSTATE ~ 0 && SignalStrength ~ 1 odpowiada warunkom obu profili)
 • Zadanie: SigLow

Profil SigLostCheck:

 • State -> Variable -> Variable Value: Name „% SIGSTATE”, Op „Math: Less Than”, Value „2”
 • Stan -> Telefon -> Siła sygnału: od 0 do 1
 • Zadanie: SigLost

Profil SigReturnCheck:

 • Stan -> Zmienna -> Wartość zmiennej: Nazwa „% SIGSTATE”, Op „Math: Greater Than”, Wartość „0”
 • Zadanie: SigReturn

Profil Init:

 • Zdarzenie -> Tasker -> Monitor Start
 • Zadanie: InitVars

To tylko podstawowa koncepcja, którą można rozszerzyć np. O odtwarzanie dźwięków, wibrowanie, flashowanie wyświetlacza i inne. Ale energooszczędne produkty są już dostępne - i działają zgodnie z opisem. Mam nadzieję, że to również może ci pomóc!

Inna uwaga: Przynajmniej z GSM (nie mogę powiedzieć o CDMA), powrót z trybu samolotowego domyślnie zmusza cię do wprowadzenia kodu PIN karty SIM. Można to oczywiście wyłączyć - ale w takim przypadku ta dodatkowa ochrona zniknęła również podczas włączania telefonu. Nie mam pojęcia, dlaczego nie jest to możliwe selektywnie, tak jak w przypadku moich telefonów z systemem Android.

Jednak w przypadku niektórych telefonów istnieje alternatywa dla niektórych elementów w powyższych zadaniach, które usuwają to ograniczenie:

 • W SigLost , zamiast Net -> Tryb samolotowy: przy użyciu Telefon -> Radio: wyłączony, jeśli twój telefon to obsługuje (mój Droid2 / Milestone2 niestety nie). Jeśli możesz to zrobić, sprawdzanie Wi-Fi staje się nieaktualne (i narzędzie do czyszczenia zadań).
 • Następnie należy również zmienić reakcję w SigReturn : Zamiast Net -> Tryb samolotowy: Wyłącz , użyj Telefon -> Radio: Włączony .

Daj mi znać w komentarzach, jeśli usunie to ograniczenie kodu PIN karty SIM, ponieważ nie mogę go przetestować (moje urządzenie nie obsługuje go, jak opisano powyżej).

Edytuj przez t0mm13b

Interesującą rzeczą, którą zauważyłem, było to, że na pasku stanu pojawiło się wiele ikon zadań, co powodowało zamieszanie w odniesieniu do stanu, w jakim działały profile zadań; Odkryłem, że ustawiając tytuł dla „Powiadom wibrację” w każdym z powyższych zadań, aby był taki sam, wynikiem końcowym jest jedno pojedyncze powiadomienie zatytułowane „ IzzyTasker ”, zamiast którego użyto odpowiedniego komunikatu.


14
To musi wygrać nagrodę za najbardziej przemyślaną, użyteczną i szczegółową odpowiedź w historii.
offby1

8
Dziękuję Ci! Zajęło mi około tygodnia, aby zebrać wszystkie statystyki, przetestować wszystkie rozwiązania, a także oddzielić dobre od, hm, niezbyt dobre;)
Izzy

1
Hehe - dzięki @ t0mm13b za aktualizację. Wskazówka: Obecny stan jest zawsze „ostatnim” (dalej niż w pozostałych). Więc z różnymi tytułami dodaje się mały „dziennik”. Ale ciekawe odkrycie, że tytuł zastępuje powiadomienie - dzięki za to!
Izzy

1
Ponieważ Tasker nie zajmuje się bezpośrednio wartościami dbm, nie zagłębiłem się w te wartości. Możesz go obserwować przez chwilę (lub monitorować za pomocą np. RF Signal Tracker ), aby znaleźć odpowiednie wartości. Z mojego monitorowania z tą aplikacją zgadzam się na -113dbm oznaczające „out”, wtedy nie ma użytecznego sygnału. Możesz zacząć od -110 = SigLost, -100 = SigLow, lepiej = OK - i odtąd grać z wartościami, aż będziesz zadowolony. Z przyjemnością przeczytam tutaj twoje wyniki (wartości) :)
Izzy

1
Magiczna wartość wydaje się wynosić -105dbm. Wszystko powyżej jest reprezentowane przez siłę sygnału 2 słupki, -105dbm, a wszystko poniżej to jeden słupek lub mniej. Dotyczy to Samsung Galaxy S2 i9100.
FuzzyQ
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.